ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Türkiye bugün tarihinin altıncı referandumu için sandık başına gidiyor. 49 milyon 446 bin 269 seçmen bugün “Tercih” mührünü pusulanın beyaz ya da kahverengi bölümüne basarak Anayasa değişikliği paketini oylayacak. Vatandaşlık görevini yerine getirmeyene 22 TL ceza var.

Sibel HÜRTAŞ/ANKARA

Türkiye referandum için sandık başına giderken yetkililer de vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı. YSK uyarılarına göre seçmenlerin kullandığı oylar şu durumlarda geçersiz sayılacak:

Sandık kurulunca verilmeyen, çift mühür taşımayan zarflar.

Hangi seçmen tarafından atıldığı belli olacak şekilde imzalı ya da işaretli zarflar.

Sandık kurulundan alınmayan ve kâğıdında (Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu) filigranı bulunmayan, özel olarak imal edilmiş kâğıttan başka kâğıda basılı veya yazılı oy pusulaları.

Hangi seçmen tarafından atıldığı belli olacak şekilde imza, mühür veya işaret taşıyan oy pusulaları.

Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları.

Hiçbir yerine “Tercih” mührü basılmamış birleşik oy pusulaları.

Her iki bölümüne de “Tercih” mührü basılmış oy pusulası.

Birden fazla bölüme taşmış “Tercih” mühürlü oy pusulaları,

Zarfın içinde el ilanı, herhangi bir kâğıt veyamadde bulunan oy pusulaları.

Oy nasıl kullanılacak?

1. ADIM: Seçmen TC kimlik numarası bulunan kimliğini göstererek sandık başkanından oy pusulası, zarf ve “Tercih” yazılı mührü alacak.

2. ADIM: Seçmen pusula, zarf ve mühür ile kapalı oy verme yerine girecek. Başka yere gidemeyecek.

3. ADIM: Oy pusulasının beyaz bölümünde “EVET”, kahverengi bölümünde “HAYIR” ifadesi yer alacak. Tercih mührünü birinin üzerine basan seçmen pusulayı zarfa koyacak.

4. ADIM: Seçmen zarfı sandığa atacak ve sandık seçmen listesine imza atacak. İmza atmasını bilmiyor ya da sakatlığı nedeniyle imza atacak durumda değilse sol elinin baş parmağını basacak. Sol elinin baş parmağı olmayanlar başka parmaklarıyla listeye basacak. Hiç parmağı olmayan seçmenin durumu adı karşısına yazılıp, Başkan tarafından imzalanacak.

5. ADIM: Sandık Kurulu Başkanı, seçmenin seçmen bilgi kâğıdının arka yüzünü imzalayıp, mühürledikten sonra kendisine iade edecek.

Geçerli sayılacaklar

Diğer bölüme taşmamak kaydıyla bir bölüme basılan birden çok “Tercih” mührü bulunan oy pusulası geçerli olacak,

Oy pusulasının katlanarak zarfa konulması sebebiyle “Tercih” damgası ve sandık kurulu mühründen taşan mürekkebin diğer kısımlara bulaşması oy pusulasını geçersiz kılmayacak.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000