SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Af çıkacak mı?

11 Şubat 2008 Pazartesi, 07:55:00Güncelleme: 07:55:00

Cezaevlerinde kapasite problemi yaşanıyor, problem nasıl çözülecek?İşte Bakan Şahin'in cevabı..

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Nasıl olsa bir af çıkar, kurtulurum” düşüncesini zihinlerden çıkarmak zorunda olduklarını söyledi. Bir programa katılan Bakan Şahin, tutuklu sayısının arttığı, cezaevlerinde kapasite problemi yaşandığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Cezaevlerinin kapasitesi 93 bin civarında. Şu an itibariyle 93 binden fazla tutuklu ve hükümlü var. Geçici bir problem yaşanıyor. Hızla yeni ve modern cezaevleri yapılıyor. Birkaç ay içinde problem çözülecek.”
“Bu yoğunluk affı getirir mi?” sorusuna ise Bakan Şahin, “Gündemimizde bir af yok. Ben olmasını da arzu etmiyorum. Adalet Bakanı olarak bir affı düşünmüyorum. Geçmişte yaşanan afların çözüm olmadığı kanaatindeyim. Ben aralıklarla çıkan afların Türkiye’de suç oranlarını artırdığı kanaatindeyim. ‘Ben bir suç işledim, nasıl olsa bir af çıkar kurtulurum’ düşüncesini hafızalardan, zihinlerden çıkarmak zorundayız” şeklinde cevap verdi.

“Laiklik güçlendi”

Baş örtüsü düzenmesiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Bakan Şahin, “Halkın bir bölümü okuma isteğinin bir ilke sebebiyle engellendiğini öğrenirse, o ilkeye karşı soğuk bakar. ‘Demek ben eğitim hakkından Cumhuriyet’in temel niteliklerinden olan laiklik ilkesi gereği yararlanamıyorum’ der. Dolayısıyla ben yeni yapılan düzenlemenin laikliği daha da güçlendireceği kanaatindeyim” dedi.

BU HABERİN 44 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER