SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Padişahların eşleri hakkında bilmedikleriniz! GALERİ

24 Şubat 2011 Perşembe, 11:43:28Güncelleme: 11:43:28

İşte Osmanlı tarihindeki 36 padişah ve eşleri...

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Padişahların eşleri hakkında bilmedikleriniz! GALERİ Sonra Oku

HABERTURK.COM

Son dönemde 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi ile birlikte tırmanan 'harem' tartışmaları, padişahların haremdeki kadınlarla ilişkileri hakkında soru işaretleri yarattı.

Padişahların, ardında, taht savaşında kendilerini göstermesi için birden fazla şehzade bırakmak zorunda olduklarını artık hepimiz biliyoruz. Bu da, padişahların haremin içinden birden fazla kadını gözde olarak seçmesini zorunlu kılıyordu. Padişah henüz yaşarken savaşmaya başlayan şehzadelerin arasında en güçlü olan, babasının ölümünün ardından devletin başına geçer, böylece devletin bekası sağlanmış olurdu. Fakat bu savaş sadece şehzadeler arasında olmaz, 'Valide Sultan' olma savaşına giren bazı şehzade anneleri de savaşı yönlendirirdi.

'Babadan oğula' geçen bu sistem, 1. Ahmed'den sonra değişti ve hanedanın en büyük erkeğinin padişah olması yöntemine geçildi.

İşte tüm bu olaylar sırasında, yaklaşık 600 yıl boyunca, padişahın sarayında kimisi ön plana çıkan, kimisi devlet siyasetinin yönünü değiştiren, kimisi de haremin dışındaki işlerle hiç ilgilenmeyerek adı unutulan kadınlar, yani 'padişah eşleri'...

HABERTURK.COM

BU HABERİN 180 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER