ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

TUNCELİ (AHT)

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde 14 yıl önce öldürülen 17'si PKK'lı, 2'si DHKP/C'li 19 örgüt mensubunun mezarı açıldı. Kepçe, kazma ve küreklerle 4 ayrı yerde yapılan kazı çalışmalarında kemik parçaları bulundu. Aileler, kazı yerine gelen CHP'li vekile tepki gösterdi.

Çemişgezek ilçesi Aliboğazı mevkiinde 1997 yılında güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen 17'si PKK'lı ve 2'si DHKP/C'li 19 örgüt mensubunun mezarı Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan, 2 adli uzman ve 2 antropolog eşliğinde açılmaya başlandı. O dönem Çemişgezek Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nde çalışan görevlilerin 4 ayrı noktayı göstermesiyle sabah saatlerinde söz konusu yerlerde kazı çalışması yapıldı. Kazma ve kürekle yapılan çalışmalardan bir sonuç alınmayınca savcılık, belediyeden iş makinesi talep etti. Kazının iş makinesiyle yapılacağı kararı alınmasına aileler tepki gösterdi. Bölgeye gelen kepçenin yanı sıra kazma ve kürekle kazı yapıldı.

Öğle saatlerine kadar yapılan çalışmalarda bir sonuç alınamadı. Öğleden sonra 4 ayrı yerde yeniden başlayan kazılarda kemik parçaları bulundu. Kazının sürdüğü bir noktada çürümüş tabut içinde insana ait kemik parçaları bulundu. Diğer bir kazı bölgesinde ise yine insana ait kemikler bulundu. Kemik parçaları muhafaza altına alınırken, kazı yapılması yönünde karar alan Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na götürüldü. Burada yapılacak çalışmanın ardından kemikler, DNA ve kimlik tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek.

Aileler ve avukatların yanı sıra mezarların açıldığı bölgeye CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de geldi. Burada bulunan ailelerden oluşan kalabalık grup, Aygün'e tepki göstererek mezardan gitmesini istedi. Ancak buna rağmen Aygün mezarlıktan ayrılmayarak kazı bitene kadar bölgede kaldı.

DNA BANKASI KURULSUN
Türkiye'deki toplu mezar haritasını oluşturmasından öncülük eden İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, toplu mezarların Türkiye'nin karanlık günlerine ışık tutacağını söyledi. Faili meçhul cinayet ve kayıp olaylarının aydınlatılması için DNA bankası kurulmasını isteyen Bilici, "Bu zamana kadar ilkel şartlarda kepçeler ile toplu mezarları kazdığımız için kemikler karışıyordu. Ancak biz tespit ettiğimiz 119 mezarda uluslararası mevzuatlara göre kazı yapılmasını istiyoruz. Aralarında insan hakları savunucuları, adli tıp uzmanları, hukukçu, arkeolog ve antropologların oluşturduğu uzman bir komisyon kurulduktan sonra kazı yapılmasını istiyoruz. Böyle olması halinde çıkarılacak kemiklerin karışması önlenmiş olacaktır. Adalet Bakanlığı'ndan talep ettiğimiz DNA bankası kurulması halinde ise cesetlerin kimlere ait olduğu ve ölüm şekilleri ortaya çıkacaktır "dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(4)
Kalan karakter : 2000