ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Uzmanlara göre, madde bağımlılığını anlamanın en iyi yolunun insanın kendisini incelemesi olduğu belirtildi. Bitkinlik, dalgınlık, uyuklama, uyku bozukluğu gibi sağlık problemleri kişinin madde bağımlısı olduğunu gösteriyor.


Madde bağımlıları üzerinde araştırma yapan psikolog Ersan Sönmez, uyuşturucu madde kullanan kişilerin farkına varmanın kolay olmadığını söyledi. Sönmez, uzun yıllar kimse tarafından fark edilmeden yaşayan uyuşturucu madde bağımlılarının olduğuna dikkat çekti. Madde kullanımını gösteren belirtilerin çok az olduğunu anlatan Sönmez, şöyle konuştu:

"Uyuşturucu madde satın alabilmek için gerekli parayı sağlamak için hırsızlık yapıp yakalanabilirler ve madde kullandıkları anlaşılabilir. Ya da yüksek doz madde aldıktan sonra komaya girer ve hastaneye kaldırıldıkları zaman çevreleri durumun farkına varır. Uyuşturucu madde kullandıklarında kuşkulanılan kişilerde gözlenen davranışlar doğru yorumlanmalıdır. Gözlenen değişikliklerin başka nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. Özellikle ergenlik dönemine özgü olabilen bir takım değişiklikler göz ardı edilmemelidir. Kişi kullanmadığı halde, sadece bazı belirtiler benziyor diye suçlanmamalıdır. Böyle bir suçlama baştan ilişkiyi koparır. Yargılamak ya da etiketlemek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Amacın kişiyi yakalamak değil, ona yardımcı olmak olduğu unutulmamalıdır."


Sönmez'e göre, bitkinlik, dalgınlık, uyuklama, uyku bozukluğu, konuşma güçlüğü, burun akıntısı,  dengesizlik, gözde kanlanma, göz bebeğinde daralma, yüzde kızarma, soğukluk, kabızlık, ishal, terleme ve titreme, yürüme bozukluğu ve solunum güçlüğü-ağrı gibi rahatsızlıklar kişinin bağımlı olduğunu ortaya çıkan sebeplerden bazıları olarak vurguladı.

 

IHA

  • madde bağımlılığı
  • uyuşturucu

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000