Son Dakika

Pınar ERBAŞ / HT CUMARTESİ

Son haftalarda yurtta ve dünyada Gezi eylemleri dışında olan bitene bir göz atın. İran yeni ve ılımlı bir cumhurbaşkanı seçti. 2009'da G-20 zirvesi sırasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in İngiliz İstihbarat Teşkilatı tarafından dinlendiği; ABD'ninse bakan, cumhurbaşkanı demeden dünyadaki milyonlarca kişiyi siber izlemeye aldığı ortaya çıktı. Dahası da var. Google'ın internet balonları, Reyhanlı'nın 1 numaralı zanlısının yakalanması, Mars'ta görüntülenen kertenkeleye benzetilen şey... İşte Gezi eylemlerinin başladığı 29 Mayıs'tan bu yana spordan siyasete en önemli konu başlıklarının yer aldığı Türkiye'nin "Gezi harici" öteki gündemi...

Google'dan internet balonu
Google, dünyada internet erişimi olmayan 4.8 milyar insan "online" olsun diye Yeni Zelanda'da gökyüzüne 30 balon bıraktı. Bu bir sosyal sorumluluk projesi değil elbette; zira Google hizmet bedelinin ne olacağı hakkında bir açıklama da yapacak. Ancak yine de büyük olay. Düşünsenize, internet bağlantısının hava gibi her yerde olması için atılan bir adım! Balonlar enerjiyi güneş panellerinden alıyor, 780 kilometrekarelik alanda internet erişimi sağlıyor.

Lemi Bilgin görevden alındı
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı sanat yasası taslağıyla kapatmayı planladığı kurumlar arasında Devlet Tiyatroları'nın da yer aldığı malumunuz. Yeni ne var derseniz; Devlet Tiyatroları'nın içinde AK Parti'den önceki dönemde atanan tek genel müdür Lemi Bilgin, 31 Mayıs 2013'de mesai bittikten sonra görevinden alındı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in genel müdürlerden istediği istifa dilekçesini vermediği için Lemi'yle aralarında gerilim olduğu iddia ediliyordu.

Aç sayısı yarıya indi
İngiliz The Economist Dergisi, dünyada açlık sınırının altında yaşayanların sayısının 20 yılda 2 milyardan 1 milyara indiğini yazdı. 30 yılda 680 milyon vatandaşı açlıktan kurtarmayı başaran Çin, bu gelişmede başrolü oynadı. Ancak derginin, kalan 1 milyar insanı açlıktan kurtarmak için daha önce keşfedilmemiş bir önerisi yok; sorunların sadece küreselleşmeyle çözüleceğini ve karşılıklı ticaret artışının tüm yaraları saracağını savunuyor.

Ruhani İran'ın yeni lideri oldu
İran'da yasal olarak iki dönemin ardından koltuğu bırakmak zorunda olan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın halefi belli oldu. Yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini altı aday arasında en ılımlı ve reformcu olarak bilinen ve tek din adamı Hasan Ruhani kazandı. Humeyni'ye "İmam" denmesi için ilk öneriyi yapan, 5 dil bilen Ruhani oyların yüzde 51'ini topladı. Neticelerini zaman gösterecek ancak şimdiden İran'ın artık eski İran olmayacağını savunan pek çok yorum var. ABD ile karşılıklı diyalog çağrıları da her iki ülke tarafında yükselmeye başladı.

Anneliğe teşvik paketleri
Hükümetin kadınların doğum sonrası haklarıyla ilgili, henüz niyet aşamasındaki yeniliklere göre; 2 çocuk için sağlanan 2'şer yıl borçlanma hakkı 3'üncü çocuk için de verilecek. Böylece çocuk doğurduktan sonra ücretsiz izin kullanan, doğumdan sonra işsiz kalan veya kendi isteğiyle çalışmayı bırakanlar, bu süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu'na borçlanma primi ödeyerek, 6 yıla kadar daha erken emekli olabilecekler. Ayrıca Meclis gündemindeki teşvik paketi önerilerinden "vergi muafiyeti" teklifine göre, doğum yapan annelerden 24 ay boyunca gelir vergisi kesilmeyecek. Genç nüfusu korumak ve anneliğe teşvik amacıyla düşünülen bu yeni uygulamalar, erkeklere nazaran daha çok izin hakkı olduğu ve erken emekliliğe neden olabileceği için işe alımda kadınları ikinci plana iter mi, uzmanlar artık bunu tartışıyor.

103 askere ağırlaştırılmış müebbet talebi
Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat'la ilgili Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından hazırlanan bin 309 sayfalık iddianameyi kabul etti. İddianamede 103 şüpheli için "darbe" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

Putin 30 yıllık evliliğini bitirdi

Kremlin'de katıldıkları bir bale gösterisinin ardından devlet televizyonuna açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve eşi Lyudmila Putin, evliliklerine son verdiklerini halka duyurdular. Vladimir Putin "Zaten birbirimizi hiç görmüyoruz. İkimiz de kendi hayatlarımızı yaşıyoruz" dedi. Rus magazin basınının yalancısıyız; ayrılık kararında Putin'in birlikte olduğu iddia edilen Alina Kabayeva'nın etkisi olduğu söyleniyor.

Köşk'ten alkol düzenlemesine onay
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül alkollü içkilerin satışını sınırlayan yasayı 15 günlük yasal inceleme süresinin dolmasına 24 saat kala onayladı. Yasaya göre "Filmi dizi ve kliplerde içkiyi özendirici görüntülere yer verilmeyecek, bakkallarda içki büfeye konulamayak" gibi maddeler içerse de en çok "22.00-06.00 arası market ve büfelerde alkollü içki satılamayacak" kısmıyla gündeme gelmişti. Yasada turizm bölgelerine bir ayrıcalık tanınmıyor. Bu durumun turist sayısının ivme kazandığı yaz aylarında sektörü nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek.

Bakan Yıldırım'dan "fişleme" açıklaması
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, MİT'in Milli Eğitim Bakanlığı, THY, PTT gibi kurumlardan aldığı bilgilerle 5 yaşından itibaren herkesin fişlendiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Akabinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım; "Özel hayatı ilgilendiren bilgiler Anayasa'yla teminat altına alımıştır. Ülke güvenliğini ilgilendiren konularda da kurumlar görev sınırları içerisinde gereken neyse onu yaparlar. Bunun dışında bir işlem yapıldıysa bu suçtur" dedi.

Reyhanlı'nın 1 numarası saldırıyı pastanede planlamış
Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 53 kişini ölümüne neden olan bombalı saldırıların 1 numaralı planlayıcısı olduğu açıklanan Nasır E., Yayladağı İlçesi'nden Suriye'ye geçmeye çalışırken yakalandı. Zanlı meğer bir hafta önce Türkiye'ye giriş yapmış ve büyükşehirlerde eylem hazırlığındaymış. Ayrıca yine zanlının itiraflarına bakılırsa katliam planı Suriye'de bir pastanede yapılmış ve saldırı emrini Şam vermiş.

Uludere askeri savcılıkta
Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere ilçesinde hava saldırısında 34 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturmada "görevsizlik" kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderdi. Uludereli ailelerin avukatlığını da yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, "Olay sivil insanlara ve sivil yerleşim alanlarında gerçekleştirilmiştir. Askeri Usûl Ceza Yasası kapsamına giren bir suç değildir. Genelkurmay'ın sorumlu tutulduğu bir olayda yine Genelkurmay'a bağlı bir savcının olayı soruşturacak olması doğru ve hukuki değildir" dedi.

600 PKK'lı sınır dışında
Basında yer alan haberlere göre Türkiye'de bulunan 2 bin 100 PKK'lıdan 600'ü çözüm süreci kapsamında sınır dışına çekilerek Kuzey Irak'a geçti. Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Hakkâri ve Mardin kırsalını terk eden teröristerin yüzde 40'ını kadınlar oluşturuyormuş.

Beyannameli hayat
Yeni Gelir Vergisi tasarısına göre, yılda 188 bin liradan fazla kazananlar beyanname verip yüzde 35 gelir vergisi ödeyecek. Sanatçı, mucit ve bilgisayar programcılarına ayrıcalık tanındı. Özetle 1 kuruş giderleri olmasa dahi gelirlerinin yüzde 25'ini vergiden muaf tutabilecekler.

Kanserde devrim
Yılda en aşağı 3 kere karşılaştığımız kansere çare haberlerine bir yenisi eklendi. Fakat bu seferki hakikaten umut vaat eden türden. Müjdeyi İngiliz bilim adamları tarafından oluşturulan araştırma ekibinden Prof. Roberto Mayor verdi: "Kötü hücreler sağlıklı hücrelerin kendilerini takip etmelerini sağlıyor. Bu 'kovalama - koşma" etkisini yeni öğrendik". Araştırmalar başarıyla sonuçlanırsa, kanserin yayılmasının önüne geçilmesi bekleniyor.

İngiliz istihbaratı Şimşek'i dinlemiş
İngiliz The Guardian Gazetesi, Eylül 2009'da G-20 Maliye Bakanları Toplantısı'na katılmak için Londra'ya giden Bakan Mehmet Şimşek ve beraberindeki 15 kişilik heyetin İngiliz İstihbarat Teşkilatı tarafından dinlendiğini yazdı. İngiltere Devlet İletişim Birimi'yse "Şimşek'i Türkiye'nin diğer G-20 ülkeleriyle işbirliği yapıp yapmayacağının anlamak için ekonomik nedenlerle dinledik, mali denetim ve reformlara bakışını keşfetmek istedik" diyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek pek tabii bu olaya tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'yla temas halinde olduklarını belirterek, "Bu iddialar doğru çıkarsa en sert şekilde kınanacak ve gereken yapılacaktır" dedi.

Balyoz'da 258 onama
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Balyoz davasında 258 sanık hakkında verilen 4 bin 291 yıl mahkûmiyet cezasının onanmasını, 67 sanık hakkında verilen 985 yılın ise bozulmasını istedi. Başsavcılık, darbe suçunun oluşumu için terör örgütünün varlığının şart olmadığını belirtti, "Suç, teşebbüs aşamasında kalmıştır" dedi.

Yeni metro hattı
İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy Metro Hattı, kesilen kurban ve yapılan dualarla yolcu taşımaya başladı. Yani artık Esenler Otogar – Başakşehir arası 30, Başakşehir - Atatürk Havalimanı arası 50 dakika.

23 yıl sonra şampiyon
Son şampiyonluğunu 1989-90 sezonunda yaşayan Galatasaray Basketbol Takımı, Basketbol Ligi final serisi 5. maçında Banvit'i 76-58 mağlup etti ve 23 yıllık şampiyonluk hasreti sona erdi.

Mars'taki kertenkele mi?
NASA'nın Mars'a yolladığı Curiosity robotunun çektiği bir görüntü tartışma yarattı. Japon astronomlar görüntüde taşla kum arasında kertenkeleye benzer bir canlı olduğunu öne sürdü. Eğer iddia doğrulanırsa artık klişeleşmiş "Mars'ta hayat var mı sorusu" da cevaplanmış olacak!

Peride Celal'i kaybettik
Göz önünde olmayı pek sevmeyen, "Üç Yirmi Dört Saat" ve "Kurtlar" gibi ödüllü romanlarıyla tanınan Türk edebiyatının büyük yazarlarından Peride Celal 97 yaşında aramızdan ayrıldı.

ABD dünyayı gizlice siber izlemeye almış
ABD Başkanı Barack Obama, kendi başkanlık tarihinin en önemli skandallarından biriyle karşı karşıya. Eski CIA çalışanı Edward Snowden, ABD istihbaratının tüm dünyada milyonlarca kişinin internet ve telefon kayıtlarını izlediğini açıkladı. Ardından kısa bir süreliğine izini kaybettirdi. Rusya kendisine siyasi sığınma hakkı tanıyabileceğini açıkladı. Yayınladığı gizli belgelerle sık sık gündeme gelen Julian Assange, "Latin Amerika'ya sığın" çağrısında bulundu. Ancak Snowden Hong Kong'ta ortaya çıktı. "Ne hainim ne de kahraman. Burada kalıp ABD hükümetiyle mahkemede mücadele etmek istiyorum" dedi. Skandal sonrası tabii gözler Obama'ya çevrildi. Obama, dinleme programının katı mahkeme gözetimiyle ve sınırlı bir çerçevede yürütüldüğünü ve hayat kurtardığını, bu sayede en az 50 tehdidin önüne geçildiğini söyledi. Time Dergisi'nde yer alan bir kamuoyu araştırması da halkın çoğunluğunun bu tür izlemelere karşı olmadığını ortaya koydu.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.