ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Gündemin gazinosu

21 Eylül 2013 Cumartesi, 11:57:30

“Medya onları kullandı ben de medyayı kullandım”

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Gündemin gazinosu

TÜLAY ŞUBATLI/AHT

Bursa’daki Köşküm Gazinosu, ünlü ünsüz birçok ismi buluşturuyor. Bir dönem medyanın gündeminden
düşmeyen isimleri sahneye çıkaran gazinonun sahibi Fahri Balcı “Medya onları kullandı ben de medyayı kullandım” diye konuştu.

Bursa’daki Köşküm Gazinosu, ünlü ünsüz birçok ismi aynı sahnede buluşturuyor. Gazinonun sahibi,mesleğe komi olarak başlayıp gazino krallığına yükselen Fahri Balcı. Türk sinemasının unutulmazlarından Zerrin Egeliler ile evli olan Fahri Balcı, gazinonun adını hep gündemde tutabilmek için “medyanın gündemini” yakından takip ediyor. Balcı, bunu da çok açık bir şekilde, “Kumkapı cinayetinde kocası öldürülen Gülten Kızılkaya’yı sahneye çıkarınca İstanbulmedyası Bursa’ya koştu. İnternette izlenme rekoru kıran Didem2 yıldır bizde sahneye çıkıyor.Medya onları kullandı ben demedyayı kullandım” diyerek ifade ediyor.
GAZİNONUN ADINI DUYURMAK İÇİN

Köşküm Gazinosu 1980’lerden bu yana var olmasına rağmen adını ilk kez Kumkapı cinayetinin ardından duyurdu. 1995’te Kumkapı’da çıkan bir kavgada İsmail Kızılkaya, Zeynep Uludağ tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayda eşini kaybeden ve günlercemedyanın gündeminde kalan Gülten Kızılkaya’yı gazinosunda sahneye çıkaran Fahri Balcı onu neden sahneye çıkardığını şöyle açıkladı: “Gazinoda Şakir Öner Günhan, Selami Şahin gibi önemli isimler sahne aldı ama kimse röportaj yapmadı. Ben bu gazinoyu evlere sokmak istedim. Gülten Kızılkaya’ya 1 hafta ders verdik. ‘Bunu ne yapacaksın’ dediler, ‘Görürsünüz’ dedim. Sahneye çıkınca İstanbulmedyası kapıya dayandı, Altıparmak Caddesi trafiğe kapandı. Böylece gazinonun adı duyuldu.” Çok değil, 15-20 gün sonra Fahri Balcı bu kez Gülten Kızılkaya’nın eşinin ölümüne neden olan Zeynep Uludağ’ı sahneye çıkaracaktı. “Kaşınan kadını döveceksin” diyen Levent Oran ile Çankaya Köşkü’nün önünde iç çamaşırlarıyla çıkıp “Kocambeni pavyona sattı” diyen Gonca Uyanık gibi günlercemedyada tartışılan isimler bir bir KöşkümGazinosu’nda sahne aldı. Fahri Balcı, bu isimleri gazinosuna çıkarmasının tek nedeni olarak “Bu kişilerin hiçbiri sanatçı değildi. Sadece isimlerini kullandık. Onlar da para kazandı” diyor.

FADİME ŞAHİN’E 500 LİRALIK TEKLİF

Aczmendi şeyhiMüslümGündüz ile gündeme gelen Fadime Şahin’i de gazinosunda sahneye çıkarmak isteyen Balcı, “Fadime Şahin ile hiç yüz yüze gelmedik.Menajeri Orhan adlı kişiyle görüştük. Gecede 500 lira teklif ettim. Kabul etti. Ama bir gazetede gazinoya çıkacağı yazılınca ortalık karıştı, işler bozuldu” diye konuşuyor.

YILDIZ TİLBE 4 GÜN KARŞILIKSIZ SAHNEYE ÇIKTI

Popstar Alaturka yarışmasında 2008’de birinci olan Mehtap da yolu Köşküm Gazinosu’ndan geçenlerden. Mehtap yarışmada birinci olur olmaz hemen ertesi gün gazinoda işe başladı. Fahri Balcı’nınmedyada görüp sahnesine çıkardığı son isimse, 2 yıl önce amcasıyla şarkı söyledikleri video internette izlenme rekoru kıran DidemÇetinkaya. Aslında müzik öğretmeni olan Didem, “İstanbul Olmaz Olsun” adlı şarkıyı söylediği video nedeniyle televizyon programlarında boy gösterince Fahri Balcı’nın dikkatini çekti. 2 yıldır gazinoda sahne alan Didem, “Ben normal öğretmenliğimi yapayım evime gideyim, diye düşünüyordum. Pavyon kültürü dediğimiz şey hep gözümü korkutuyordu. Önyargılı yaklaşmamak gerekiyormuş” şeklinde konuştu. Gazinoda bir tek ünsüz isimler değil, Leydi lakabıyla tanınan Güngör Bayrak, Ahu Tuğba,Mine Koşan, Sevda Demirel,Meral Orhansoy ve Yıldız Tilbe gibi ünlüler de sahne aldı. Balcı, yaklaşık 30 yıldır dost oldukları Yıldız Tilbe’nin, geçen yıl bayramda 4 günlük programyapıp hiç para dahi almadığını söyledi. Eski gazino kültürünün öldüğünü ifade eden Balcı, eskiyle günümüz anlayışını şöyle karşılaştırıyor: “Eskiden bir sanatçı sahneye çıktığında, gardrobuna bakıyorlardı. Sahnesi nasıl, kostümler nasıl diye bakılıyordu. Şimdi genç patronlar boyuna bosuna bakıyor, güzelmi diye. Sesine bakan yok. Eski gazino kültürü öldü.”

Gazinocular kralı gözaltına alındı

Bursa’da haziran ayında, “personelin sigortasını ödemedikleri veya eksik yatırdıkları, rüşvet karşılığı usulsüz evrak hazırladıkları” gerekçesiyle gazinoculara yönelik düzenlenen operasyonda Fahri Balcı da gözaltına alınmıştı. Geçen yıl da konsomatrisleri döverek ve tehdit ederek zorla senet imzalattığı gerekçesiyle göz5altına alınan ve yargılanan Balcı, tüm bu iddiaları yalanlıyor. Balcı, “Örgüt kurmaktan dava açtılar. Gazinoculardan kimse kimseyi çekemiyor, hepsi birbirine rakip. Nasıl çete kuracaklar? Böyle örgüt olur mu? Kimse kimseyi zorla satamaz, senet imzalatamaz. Elinde cep telefonu var, internet var. Mümkün mü böyle bir şey” diyor.

KUMKAPI DAVASI

Tacizle gelen cinayet

Kumkapı’ya misafiri ve iki kızıyla yemeğe giden Ersin Sakartay’ın cinsel tacize uğramasıyla başlayan kavga cinayetle noktalandı. 23 Temmuz 1995 gecesi yaşanan olayda Zeynep Uludağ, çıkan kavgada İsmail Kızılkaya’yı bıçaklayarak ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Uludağ, cezaevinde yattığı süre göz önünde bulundurularak serbest kaldı. Olayda yaşamını yitiren İsmail Kızılkaya’nın eşi Gülten Kızılkaya, dava süresince medyanın gündeminde yer almıştı.

‘Müzikholleri polis denetlemeli’

Bursa’da ruhsatsız çalışan birahane ve müzikhollerin olduğunu iddia eden Balcı, şunları söylüyor: “Her yerde birahaneler ve müzikholler gece 12.00-01.00 gibi kapanıyor ama Bursa’da bu mekânlar sabah saat 05.00’te kapanıyor. Müşteri orada 50 liraya eğlenmek varken burada niye 100 lira versin. Benim bildiğim 15 işyeri var, ruhsatları yok. Apartmanın altında birahane çalıştırıyorlar. Vergi vermediği için kimse yerini bilmiyor. Belediye mühürlese de adam mühürü kırıp yine çalışıyor. Denetimleri polise vermeleri lazım.”

ANAHTAR KELİMELER
BIST 100 ENDEKSİ
EN ÇOK KAZANANLAR
PENGD 1.94 +15.48%
AKSUE 9.12 +10.28%
METUR 1.25 +8.70%
EN ÇOK KAYBEDENLER
GSRAY 33.50 -18.29%
IPEKE 2.74 -11.61%
KOZAA 2.42 -10.70%
  • Görenler şok oldu!
  • Kumda kahve!
  • Tek başına orkestra!
  • Köpeğin IQ'sunu test etti!