Son Dakika
AYSUN ÖZ / HT PAZAR

6 ay süren en hazırlık ve 1 buçuk trilyonluk bütçeyle çarşamba akşamı Show TV'de seyircisiyle buluşan Sevdaluk, reytingleri olduğu kadar sosyal medyayı da salladı. Dizin müzikleri ve diyalogları kadar sete ev sahipliği yapan Çamlıhemşin'in Şenyuva Köyü de konuşuldu. El değmemiş doğasıyla başrolü kapan Şenyuva bakın nasıl bir köy, reytingleri zorlayan Sevdaluk dizi nasıl bir dizi?

Sevdaluk'un ilk bölümüyle birlikte izleyen herkes Şenyuva Köyü'ne gitmek istiyor. Ancak cenneti andıran köye ulaşmak o kadar kolay değil. Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi'nin Şenyuva Köyü'nde günlerdir aralıksız yağan kar nedeniyle elektrikler 24 saattir kesik...Köyün muhtarı Atilla Güneri ise sıradan bir güne uyanıyor. En azından öyle sanıyor. Zar zor çeken cep telefonu ve kesik olan telefon da olağanüstü sayılmaz. Ancak öğleye doğru cep telefonu ardı ardına çalmaya başlaması, Şenyuva'nın farklı bir güne uyandığının habercisi... Türkiye'nin dört br yanında, özellikle de İstanbul'da Şenyuva'nın ev sahipliği yaptığı Sevdaluk dizisini izleyen ahbapları telefona sarılmış...

Ancak elektrikler kesik olduğu için Şenyuvallılar merakla bekledikleri, hatta çekimlerinde rol aldıkları diziyi henüz izleyememiş. Şimdilik Şenyuva'nın nasıl bir cennet olduğuyla ilgili gelen övgü ve tebrik telefonlarını kabul etmekle yetiniyorlar. Tabii telefonlar çektiği sürece... Şimdi, dizinin pazartesi günü 20.00'de yayınlanacak ilk bölüm tekrarını bekliyorlar.Başrollerini Erdal Özyağcılar ve Demet Akbağ'ın paylaştığı Sevdaluk, çarşamba akşamı 20.00'de Show TV'de yayınlanan ilk bölümüyle reytinglerde de zirvedekiler arasına yerleşti. Dizinin ilk dakikalarından itibaren #sevdaluk hashtag'iyle trend topic listesinin üst sıralarına tırmandı. Twitter'da "Karadeniz resitali" olarak anılan dizi, müziği, diyalogları ve en çok da Karadeniz'in muhteşem doğası nedeniyle sosyal medyada konu oldu. "Neresi burası" diyen de vardı, "Nasıl gidilir" diye soran da...

NÜFUS YAZIN 300 KIŞIN 40

Peki bir anda tüm Türkiye'nin konuştuğu Şenyuva neresidir? Eski adı Çinçiva... Kışın 40-50, yazın 300 kişinin yaşadığı doğa harikası bir Karadeniz Köyü. 20 yıldır Şenyuva'nın muhtarlığını yapan Atilla Güneri, köyün yaş ortalamasının kışın 62 olduğunu söylüyor. Ve ortalamanın yükselip bir gün köylerinde yaşayan kimse kalmayacağından da korkuyor. Korkmakta haksız sayılmaz. 20 yıl aradan sonra ilk defa bu yıl, köy nüfusuna kayıtlı bir doğum gerçekleşmiş. Ancak bu bebek umut da olmuş bir yandan. Muhtar Güneri, "0-5 yaş arası iki küçük yavrumuz yaş ortalamamızı aşağı çekti. Gençler burada hayatlarını sürdürecek yaşantıya kavuşsunlar, yeni nesiller burada yetişsin istiyoruz" diyor.

"Klasik bir Karadeniz köyü" diye tanımlayarak mütevazı davranıyor muhtar ama Şenyuva; Sal Yaylası, Fırtına Vadisi, Kaçkar Dağları, Ayder Yaylası, Huser Yaylası, Palovit Şelalesi, Kavrun Yaylası gibi dünyanın sayılı doğal güzelliklerine komşu. Ayrıca 300 yıllık bir simgesi de var. Muhtarın söylediğine göre 1697 yılında yapılmış Şenyuva Köprüsü. Fırtına Deresi'ni tek kemerde geçen epey yüksek bir köprü. Ayrıca tarihi bir de medreseleri bulunuyor.

Bu arada dizideki köyün muhtarını, Leyla İle Mecnun dizisindeki Erdal Bakkal rolüyle çok sevilen Cengiz Bozkurt canlandırıyor. Dizideki muhtar karakterinin adıysa Ali Kocabaş. Dizideki muhtar karakteri daha ilk bölümden civardaki derelere yönelik bazı hidroelektrik santralı (HES) projelerine karışsa da, Şenyuva Muhtarı Atilla Güneri'nin bunlarla bir ilgisi yok elbet. Hatta tam tersine, Güneri köyün cennet doğasına el değmemesi için elinden gelen her şeyi yapıyor. Buna HES projelerine karşı mücadele etmek de dahil...ELEKTRİK VAR DİREK YOK

Şenyuva Köyü'nü 2007'de haberlere konu eden bir özelliği de, köylülerin yaylalarına gelen elektriği komşuluk ilişkilerini ve doğal güzellikleri bozacağı gerekçesiyle kabul etmemeleri.
Ardından yetkililer araya giriyor; elektriğin direklerle değil yeraltından kablolarla getirileceği sözünü alan köylüler sonunda ikna oluyor. Şimdi Şenyuva'da elektrik var ama bir tek dikili elektrik direği yok. Sal Mezrası'nın yer altından kablo sistemiyle elektrik dağıtımı yapılan dünyadaki ilk mezra olduğunu söylüyor muhtar Güneri ve devam ediyor sözlerine: "2 bin metrede bile elektrik vardır ama aydınlatma direği göremezsiniz. Yaylanın içine yolu da sokmadık. Özgün yapımızı elimizden geldiği, aklımızın yettiği kadar korumaya çalışıyoruz."

'DOĞRU BİR KARAR VERMİŞİZ'

Yaylalarının üzerine bu kadar titrerken dizi çekimini nasıl karşıladı köy halkı peki? Muhtar cevap veriyor: "Sevdaluk yayınlanır yayınlanmaz gelen telefonlardan anlıyorum ki doğru bir karar vermişiz. Ayrıca çekimlerin başlamasıyla birlikte esnaf arkadaşlarımız daha fazla kazanmaya başladı, lokantacıdan marangoza, demirciden minibüsçüsüne herkese faydası oldu. Herkese çok teşekkürler..."

HERKES OYUNCU

Muhtarın karısı Vahide Güneri de Sevdaluk'un çekimleriyle birlikte köyde yaşamın hareketlendiğini söylüyor. Nasıl olmasın? Pek çok kimsenin hat boyu ancak beyaz camda ya da sinemada görebileceği, Türkiye'nin en iyi, en ünlü oyuncularıyla birlikte yaşıyorlar artık köylerinde. Hatta "Beraber oynuyorlar" da diyebiliriz. Oyuncu kadrosu dışında dizide görev alan figüran oyuncuların hepsi diziye Şenyuva ve çevre köylerden katılıyor. Tarihi köprünün yanındaki küçük kulübesinde hediyelik eşyalar satan Vahide Hanım da dizide rol alıyor işte. Gerçek hayattaki gibi bir hediyelik eşya satıcısı olarak... Vahide Hanım'ın şivesiz konuştuğunu duyunca, "E dizide nasıl şiveli konuşuyorsunuz" diye soruyorum. "Yok ben şiveli konuşamıyorum, o nedenle lafı olan rol istemedim" diyor. Yörede şiveyi iyi bilen birkaç kişinin oyuncuları çalıştırdığını anlatıyor Vahide Güneri. Meğer dizide ortak bir Karadeniz şivesi konuşuluyormuş. Bu da kolay iş değil. Zira Vahide Hanım "Karadeniz'de şive neredeyse mahalle mahalle değişir" diyor.Çamlıhemşin'in Şenyuva Köyü'nde aslında hikâye yeni başlıyor...


'Beğeniyle izliyorduk şimdi komşu olduk'

Erdal Özyağcılar, Demet Akbağ, Devin Özgür Çınar, Cengiz Bozkurt, İbrahim Kendirci gibi ünlü oyuncularla aynı köyde komşu olmak, Şenyuva köylüleri için ayrı bir keyif olmuş. Muhtar Atilla Güneri "Onları beğeniyle izliyorduk, şimdi komşu olduk. Hepsi son derece mütevazı... Kendimizden biriymiş gibi bakıyoruz artık onlara" diyor. Köy halkının, özellikle kışın köy kalabalıklaştığı için dizi çekimlerinden dolayı çok çok memnun olduğunun da altını çiziyor.

Erdal Özyağcılar: 'Rengarenkti, bembeyaz bir şölene dönüştü'

Ya oyuncular ve ekip? Yazın hazırlıklar başladığında doğa güzel, hava güzel, yemekler güzeldir ama ya yolları kapatan, elektrikleri kesen kar başlayınca... Erdal Özyağcılar "Şenyuva'nın muhteşem bir doğası var. Çekimler başladığında rengarenkti şimdi bembeyaz bir şölene dönüştü" diyor. Yöre halkının da kendilerini çok çok iyi karşıladığını ve sette çok mutlu olduğunu anlatıyor Özyağcılar. "Her şey çok iyi gidiyor, çok keyifli gidiyor."

İlgi daha da artacak

Köyde 1 kahve,1 kütüphane ve muhtarlık bulunuyor. Çamlıhemşin'e uzaklığı 8 kilometre. Rize'ye ise 73 kilometre uzaklıkta bulunan Şenyuva Köyü, Fırtına Vadisi'nin iki cephesine dağılmış ve sekiz mahallesi var. Çamlıhemşin'in en güzel yaylalarından biri olan Sal da Şenyuva'ya dahil. Sit alanı olan bölgedeki evlerin tamamı ahşap. Betonarme binaya izin verilmiyor.

Köy halkı da bu konuda çok dikkatli. Doğa bozulmasın diye yol yapımına bile müsaade etmiyorlar. Korkuları da Ayder Yaylası'nda olduğu gibi günün birinde şehre dönüşmek. Muhtar Atilla Güneri'nin eşi Vahide Hanım, yine de misafirperverliği kimselere bırakmıyor: "Ayder'den sonra buraya gelenler, keşke önce buraya gelseymişiz. burası hiç el değmemiş."

Çamlıhemşin ve Sal Yaylası bozulmamış doğasıyla eskiden beri turist alan bir bölge ancak muhtar ve yöre halkı Sevdaluk'la birlikte ilginin artacağından emin. İzleyenlerin sosyal medyadaki tepkilerine bakılırsa, Şenyuva'nın tatil planlarına hızla girmeye başladığı da ortada.Ekip 6 aydır Çamlıhemşin'de

İzlemeye kışın ortasında, üstelik yılın en soğuk günlerinde başladık ama Sevdaluk'un hazırlıkları 6 ay önceye gidiyor. Hazırlıkları 1.5 milyonluk dev bir bütçeyle yapılan dizi için sadece prodüksiyon ekibi değil, tüm oyuncular aylar önce Çamlıhemşin'e yerleşti. Oyuncular hem ders alarak yöre şivesine çalıştılar hem de bölge halkıyla iletişim kurarak pratik yaptılar. Dizinin genel yönetmeni Yüksel Aksu ve yönetmenler Tankut Kılınç ile Deniz Y. Şayir de tüm ekiple birlikte birkaç aydır Çamlıhemşin'de yaşıyor. Sevdaluk'un tamamı gerçek mekânlarda çekiliyor. Set ekibinin en büyük sıkıntısıysa cep telefonlarının çekmemesi. Set ekibi İstanbul'la iletişim kurmaklta zorlanıyor. Dizinin yapım şirketi BKM'nin basın ve halkla ilişkilerini yöneten Selma Semiz, Şenyuva'daki ekip ve oyuncularla haberleşmek için aynı anda 8 kişiye mesaj atıyor. Kazara kimin telefonu çekerse mesaj ona düşüyor ve aranan kişiye haber uçuruluyor.

Kavuşamamış Ali İhsan ile Adalet'in aşkı

Sevdaluk'un hikâyesi, birbirlerine kavuşamamış gençlik aşkı Ali İhsan ile Adalet'in çevresinde gelişiyor. Ama dizideki her karakterin de bölümler ilerledikçe serpilecek ayrı bir hikâyesi var. Show TV'de her çarşamba saat 20.00'de ekrana gelen Sevdaluk, 16 Aralık Pazartesi akşamı saat 20.00'deyse ilk bölümünün tekrarı ile seyirciyle buluşacak.

Sevdaluk 1. bölüm

- Sadece ilk bölümün yayını boyunca #sevdaluk hashtag'ine 14600 tweet atıldı. Türkiye Trend Topic listesine girerek TT'de kaldı.
- 2000 kişinin beğendiği Facebook hesabına da 3000 kişi dahil oldu, toplamda 5000 kişiye ulaşıldı.
- Birçok ünlü isim Twitter hesabından Sevdaluk ile ilgili tweet'ler attı.
- En çok konuşulan konuların başında Kazım Koyuncu, dizinin şarkıları ve Karadeniz özlemi vardı.
- Dizinin festival sahnesinin sürprizi Yaşar Kurt oldu. Kurt, Kazım Koyuncu anısına hazırlanan "Karadeniz'den Kalan" albümünde seslendirdiği Samistal Yaylası isimli anonim parçayı seslendirdi, fenomen oldu. Yaşar Kurt, 5. bölümden itibaren dizinin oyuncularından biri olacak.
- Festival sahnesi'nin çekimleri 5 gün sürdü ve 1000'in üzerinde gerçek konuk da rol aldı. Ağırlıklı olarak Çamlıhemşin olmak üzere Karadenizliler bu sahnelerde görev aldı.
- Sevdaluk'un sanat yönetmeni Zafer Kanyılmaz pek çok önemli projenin dünyasını yaratan isim.
- Adalet'in pansiyonu ve Ali İhsan'ın evi ve atölyesi sıfırdan diziye uygun olarak inşa edildi.
- Oyucuların tüm kostümleri bölge pazarlarından ve dükkânlarından alındı. Bir kısmı yine bölgeden alınan kumaşlarla dikildi. Özellikle eşarp bağlama şekilleri için bölge halıknadn yardım alındı. Her şeyin gerçeğe uygun olması sağlandı.

DİZİNİN KÜNYESİ

Jenerik Tasarım:
Sinan Kestane
Cast Direktörü: Şafak Binay
Kostüm Tasarım: Metin Birinci, Server Cengiz
Işık Şefi: Oruç Demir
İdari Koordinatör: Gökhan Aksoy
Sanat Yönetmeni: Gözde Giray
Yardımcı Yönetmen: Aslı Kahraman
Sanat Tasarım: Zafer Kanyılmaz
Kurgu Yönetmeni: Taner Sarf
Uygulayıcı Yapımcı: Zafer Çika
Görüntü Yönetmeni: Eyüp Boz
Müzik: Sahir - Fatih Yaşar, Cafer Ozan Türkyılmaz, Kalan Müzik
Genel Hikâye: Erdal Özyağcılar ve Nedim Hazar
Yönetmenler: Tankut Kılınç - Deniz Y. Şayir
Senaryo: Yıldız Bilgin Beyazıt, Fikret Bekler, Gülay Batur, Hande Alp, Gürhan Özçiftçi, Yüksel Aksu
Proje Tasarım: Mine Öztürk
Yapımcı: Necati Akpınar
Genel Yönetmen: Yüksel Aksu

OYUNCU VE KARAKTERLER


Erdal Özyağcılar - Ali İhsan GEDİK
Demet Akbağ - Adalet SARICA
Devin Özgür Çınar - Vesile TEKİN
Cengiz Bozkurt – Ali KOCABAŞ
Zuhal Gencer Erkaya – Hayriye ÖZBALCI
İbrahim Kendirci – Orhan ÖZBALCI
Görkem Şarkan – Tayyar KOCABAŞ
Muharrem Bayrak – Cavit YILDIRIM
Nilay Erdönmez – Emine KOCABAŞ
Oya Unustası – Gülben TEKİN
Gözde Çetiner – Hilmiye KOCABAŞ
Merve Erdoğan – Gonca ÖZBALCI
Aykut İspir – Ömer Lütfü OKAN
Nihan Büyükağaç – Fatma GEDİK
Hakan Salınmış – Hayati ÖZBALCI
Yasemin Sannino – Denise RUTHERFORD


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.