ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
19 Kasım 2016 Cumartesi, 11:58:43 Güncelleme:12:55:21

"Sonra tutup bana bir fatura çıkarmasınlar"

Karşımdakine inceden inceye bakmaktayım. Yetmişlerinde olmalı, belkide emekli bir akademisyen... Sakin, mütevazı, canayakın ve yüksek bir özgüven!

Fevkalade sosyal görünüyor. Acaba gerçekte de öyle mi? Bilmek çok zor. Bu sadece bir davranış biçimi de olabilir. Bazıları iç dünyalarını korumak adına yapar ya... Bir elbise giyercesine sosyalleşebiliyorlar. İyiden iyiye bildiğim bir hal...

Bu kendisiyle ikinci karşılaşmamız. Elbette hatırlamıyor, sorularla hatırlamayı deniyor. Etraftan dolaşıp keşfetmek zor iştir. Tez elden kendimi takdim ediyorum. Minyon ve güzel bir insan. Bembeyaz saçı, mavi gözleri, narin bir yüz yapısı...

"Eşiniz nerede?" diye soruyorum. Felsefe okumuş hanımı hatırımda. Endişe yüklü bir ifadeyle anlatıyor. Haliç kenarında bir meyhaneye gitmişler. Sadece meze servis edilen seferin sonu, hanımefendi zehirlenmiş, istirahatte imiş.

Osman Efendi bulunduğumuz mekana hakim. Büyük dedesi neredeyse üç on yıl burada kalmış. 5.Murad belki de tarihimizin en yaratıcı tutuklusu. Sayısız bestesi var. Çok şükür çoğu biliniyor.

Gösterişsiz bir edayla övünerek anlatıyor, "Babam burada Çırağan Sarayı'nda doğdu. Annem ise Dolmabahçe Sarayı'nda doğmuştu..." Osman Osmanoğlu bir tarih. Babası Ali Vasıb Efendi, 5. Murad'ın torunu. Annesi ise Emine Mukbile Sultan, dedesi de 5. Mehmed. Hayatları sürgünde geçmiş, çoğu Mısır'da. Babası Ali Vasıb Efendi İskenderiye'de ölmüş. Ömrünün son 6 yılında hanedanın reisi olmuş. Pekala, bu ne demek, neye tekabül ediyor? İmparatorluk yaşasaydı, babası sultan olmuş idi.

ALBA'NIN MANTARLARI

Sezai Usta sray mutfağını çok iyi taşıyor. Çırağan Sarayı'nda Boğaziçi'ne bakan bir salon, masanın etrafında 10-15 kişi Ralph Radtke ve Figen Mays'in daveti. Prusyalı genel müdür bir İstanbul aşığı. Figen'de İstanbul'un turizm çehresine çalışmada.

Şarapsız turizm olabilir mi? Olamaz. Bakın bu işi yapanlar sadece tüccar değil.

Bu davetin baş konuğu ise Osman Efendi. Bana öyle bir hikaye anlatıyor ki sevinç ve merak içinde kolaçan ediyorum. Etrafta başka işiten oldu mu acep?

Müsaade verin şu filmimizi az geri saralım. Çırağan Sarayı, Türk Lokantası balkonundayız. Haşmetli yapının balkonunu dolunay aydınlatıyor. Ilık bir yaz gecesi, Osmanoğlu, köşedeki masada. Balkonun Topkapı Sarayı'na bakan köşesindeyiz. Osman Efendi'nin karşısında bir hanım oturmakta. Gecenin ilerleyen saatlerinde servis hareketleniyor, bizim "efendinin" masasına bir pasta getiriliyor.

Aynı anda, balkonun köprü tarafında duran masa da dikkat kesiliyor. Mesleki deformasyon dedikleri bu olsa gerek. O akşam orada karısıyla romantik bir yemek için bulunan biri var, Ralph Radtke. Pastayı görünce masaya şampanya yolluyor...

Prusyalı zarif bir adam. Ayaklanıp Osman Efendi'nin masasına yollanıyor. Kendini tanıtıp otel adına müşterisinin doğum gününü kutluyor. Osmanoğlu'da kendini tanıtıyor. Radtke çiftini masasına davet ediyor. "Bitti mi?" demeyesiniz. Hele durun, The Night is long; daha yeni başladık...

Radtke çifti ağzı açık bir şekilde tarihe tanık olmaktadır. 7 Temmuz gecesi sadece Osmanlı Prensi'nin doğum günü değildir... "Osman Efendi az önce karşısındaki hanıma evlenme teklifi etmiş" ve "Evet" cevabı almıştır. Masayı saran coşkuya bir de pespembe sahne eklenecektir...

Prusyalı Radtke, Kempinski adına son noktayı koyma arzusundadır. Prense evlilik töreninin Çırağan Sarayı'nda yapılmasını önerir, ısrar eder ve kabul ettirir. Prusyalı dakikliğiyle gün de tespit olunur. Osman Efendi'nin ailesinden sayısız düğüne sahne olmuş saray tekrar tarihin sahnesindedir.

SARAYDA SULTAN MÜZİĞİ

Biliyor musunuz, yaşımı başımı bir kenara bıraktım. Osman Efendi'nin bana anlattıklarını çocuksu bir sevinçle dinlemedeyim. Neredeyse küçük bir çocuk gibi ağzım açık, önlenemez bir neşeyle... Radtke de öteki yanımda, resmin  sair detaylarını tamamlamada.

Bütün bu hikayeyi dinledikten sonra Osman Efendi'ye ısrar ediyorum, "Hatıralarınızı yazmalısınız. Zaten bir tecrübe edindiniz. Babanız Ali Vasıb Efendi'nin Hatıratı'nı derlemiş idiniz. Sıra geldi sizinkilere... Zaten bir koşuşturma içinde imiş. Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmış olan kitabın ingilizcesinin hazırlığı.

Hemen gönlümden geçeni söylemedeyim. " Dedeniz 5. Murad burada ne kadar kalmıştı?" Cevap veriyor: "Sana söyleyeyim ama kimse duymasın. Sonra tutup bana fatura çıkarmayalar..."

Sultan 5. Murad Çırağan Sarayı'nda 28 yılda sayısız beste yapmış. Bunların önemlilerini Emre Aracı, orkestra için düzenledi, yönetti ve CD olarak kaydettirdi. Osmanoğlu ve Radtke'den hatıratın İngilizce'si için bir yemek ve konser gecesi sözü alıyorum. Saray, Emre Aracı'nın konserinin ağırlayacak.

Birde Sezai Usta'nın eski mönü üzerindeki yorumuna sahne olacak. Bilesiniz. Hazır olasınız...

HAVA DURUMU
Salı17 MPH23°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı