ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
22 Nisan 2017 Cumartesi, 03:20:09 Güncelleme:08:49:52

Baharın cilveleri

 

Bahara tutkun olmayan var ola mı? Yeniden doğuşa lakayt kalan... Bizler, mutat gerginliklerle yaşayanlar baharı es geçtiğimizde içim acıyor! Her bahar arifesinde hatırıma düşen bir hikâye var. İtalyan gelinimiz! Malum hikâye... Vakıa kız artık buralı oluverdi. Bin yıldır içimizde yaşamada. Ezcümle gelin sıfatı rafa kalkalı asır geçti. Bizimkinden cevval bir kaynana çıkıverdi. Kumaşının buna müsait olduğu anlaşılmış oldu; tevatür de ellerinin belinde olduğuna dair...

Her neyse gelelim bizim ahir zaman gelinine. Hafta sonları ormana gider turlardık. Neşe dolu seansın ibret verici sahnesi gözümün önünde... Deborah her 3 dakikada bir İtalyanca çığlıklar atardı. Yok yahu, öyle ürkütücü bir şey yok. Ağaç arkasına mevzilenmiş Coşkun falan sanmayasınız. Bizim kız üzerinize afiyet her otu, mantarı tanımada idi. Bunları buldukça, topluyor heybesine atıyordu.Ya bizler? Kocası dahil biz Türkler seyretmede idik. Eğitimimiz ‘erkek ve dişi sineğin iç organları’ üzerine ya! Tabiat, flora hakkındaki bilgimiz... Nasıl söylemeli? Nakıs düzeyde idi. Ne demek? Yani sıfır değil, eksilerde. Günah da çıkardım. Rahatladım. Tüm bu bilgisizliğime rağmen.

Bahara özlemim nerelere selam vermede? Ben atalarımızın şaman zamanlarına bağlıyorum. Güneşli, ışıklı günlerin ruhumuzu yıkayacağı zamanı özlemek. Anlaşılması güç mü, söyleyin? Mademki baharı konuşuyoruz. İnsanı kırlara atan bir yemeği size de anlatmalıyız.

ÇAYIRLARIN MUTFAĞI

Binbirdirek Sarnıcı’nda düzenlenen bir gece. Çok şık bir iş yapılmış: Gecenin teması ne mi ola? Türkiye’de yetişen ot ve bitkiler seçilmiş. Tüm yemekler bu malzeme ve konu etrafında. Hele şimdi, nisan sonu... Anadolu baharla bezeli değil mi? O akşam Binbirdirek Sarnıcı’ndaki mönüyü nakledelim:

Safageldin içecekleri

Zencefilli limonata, demirhindi, radika birası, melisa yaprağı tazelemesi, geleboru suyu, zencefil birası, kakule çayı, sakızlı salep, keçiboynuzu şerbeti.

Çorba:

Taze otlu bakla çorbası

Atıştırmalar:

Kuzu kulağında mercimek köftesi, kenger lokması, rezene mücver, hanım lokması çam fıstığı taratoru ile otlu baklava böreği, baharlı ekmek köftesi, saraykapı dövmesi, batırık, kiraz yaprağı sarması, kişnişli otlu peynir puf börek içinde.

Başlangıçlar:

Asma yaprağında enginar bahar sarması, zeytinyağlı taze bakla, çakal eriği ve taze ot çeşitleri ile 8 çeşit otlu kaygana bahçasında şevket-i bostanlı Çerkez tavuğu, reyhanlı ve yarpuzlu közleme domates ezmesi üzerinde.

Ana yemek:

Ayvalı kuzu taraklık yahnisi, kaymaklı ısırgan kavurması üzerinde, otlu çilav eşliğinde.

Salata:

Taze çiçek ve yaprak salatası, misket limonu- nar ekşisi ve zeytinyağı sosu ile.

Tatlı:

İncir uyuşturması, incir macunu, ceviz macunu, keçiboynuzu macunları geleboru salkımı ile.

 

ŞİKEMPERVERLERE EĞLENCE

Çayırı, bayırı bilerek turlayın. Mutfağa girin. Gayret sizden, şefaat pişirdiklerinizi deneyenlerden. Bunu eğlenceli bir oyun olarak görün: Her istediğinizi bir seansta alamazsınız!

8 çeşit otlu kaygana içerisinde şevket-i bostanlı Çerkez tavuğu

Malzemeler

Kaygana için: Un, yumurta, süt, tuz, çiçekyağı

Otlar: Arapsaçı, kazayağı, gelincik, turpotu, hardalotu, fesleğen, ebegümeci

Hepsi beraber karıştırılır krep gibi sos yapılır. Otlar ince doğranıp sosa karıştırılıp teflon tavada iki taraflı çevrilir.

İç malzemesi

100 gram şevket-i bostan, 2 tavuk göğsü (haşlanmış ince doğranmış), 4 adet taze soğan, 200 gram yağ, 50 gram un, 100 gram süt.

Yapılışı

Bunların hepsi ince doğranıp yağ ile soğan kavrulup şevket-i bostan ilave edilip karıştırılır. Tavuklar eklenip hepsi beraber harmanlanır. Kayganaya konup kare şekilde dürülür. Yağlanmış tepsiye dizilir. Üzerine peynir rendelenir. Fırında 25 dakika bekletilir. Servis yaparken altına közleme domates sosu konur.

Ayvalı kuzu taraklık yahnisi & Kaymaklı ısırgan kavurması - üzerinde otlu çilavı

Malzemeler

1 adet ayva-elma dilimi, 4 adet kuzu taraklık, 1 demet ısırgan, 100 gram arpacık soğan, 1 adet renkli biber, 200 gram tereyağı, 1 demet karışık ot, 100 gram tuz, 50 gram karabiber, 100 gram krema, 100 gram süt, 1 adet kuru soğan.

Kaymalı ısırgan kavurması yapılışı

Tereyağı eritilip ince doğranmış soğan kavrulur. Isırgan ilave edilip 2-3 dakika kavrulur. Tuz, karabiber ve krema ilave edilip 5 dakika beraber kaynatılır.

Kuzu taraklık yapılışı

Kuzu taraklık ızgarada 2 taraflı pişirilir. Yahni sosu ile beraber demlendirilir. Ayva ilave edilir ve beraber hafif ateşte 10 dakika kaynatılır.

Otlu çilav malzemesi

Karışık, ince doğranmış taze soğan, tereyağı, tuz, beyaz biber, et suyu.

Yapılışı

Tereyağı eritilip taze soğan, karışık otlar ile beraber kavrulup pirinç ilave edilir. Tuz, biber ve et suyu katılıp 10 dakika demlemeye bırakılır.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Az Bulutlu