SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Talisca’nın imzası

14 Eylül 2016 Çarşamba, 08:53:55 Güncelleme:09:06:55
Ali Gültiken

Ali Gültiken

[javascript protected email address]

 Yeni bir başlangıç, yeni bir heyecan... Şampiyonlar Ligi herkesin olmak istediği yerdir. Motivasyonu farklıdır.

 Beşiktaş bu konsantrasyonla buraya geldi. Şenol Hoca buraları iyi bilen, tecrübeli bir teknik adam olarak bu maça dengeli bir kadro ile başlamak istedi. Özellikle orta alanda oyunu tutabileceği, işin savunma yönünü de iyi yapabilecek oyuncularla başlamak istedi. Bu, yanlış da bir karar değildi. Fakat Benfica’nın golü çok erken geldi. Kalemize geldikleri ilk ciddi pozisyonda golü bulmaları, başlangıçta düşünülen kadro yapısını ve oyun düzenini bir anda farklı bir yere götürdü. Oynamaktan ziyade dengeye dönük oyuncuların sahadaki varlığı, golden sonra beklenen reaksiyonu da istediği ölçüde gösteremedi. Özellikle orta alanda topa sahip olmakta ve buradan atak başlatmakta sıkıntı yaşadık. Oyunu açmak için kanatları kullanmayı düşündük ama ilk yarı çok planladığımız gibi olmadı. Biraz yavaş kaldık. Rakibin belli alanlardaki baskısını aşamadık.

 Doğal olarak ikinci yarıyla beraber Şenol Hoca’nın oyuna hamle yapmasını bekledik. Yaptı da. Kendi temposunun gerisinde kalan Oğuzhan’la Talisca’yı; daha sonra da Adriano’yla Cenk’i değiştirdi. Bu değişikliklerin oyun içerisinde bazı farklılıklar yaptığını söyleyebiliriz. Cenk’in ayağından yakalanan çok net bir gol pozisyonunun yanında Talisca’nın tartışılacak penaltı pozisyonu, işin atak yönüne hareketlilik getirdi. Daha sonra başta Atiba’nın üst direkte patlayan kafa vuruşu olmak üzere fırsatlar yakaladık.

 Benfica takımı çok elit bir takım değil. Bize karşı birçok eksiğinin yanında yaş ortalaması oldukça genç bir ekiple mücadele ettiler. Fakat teknik direktörlerinin de dediği gibi, Benfica sistem takımı. Uzun yıllardır aynı ekolle başarılar yakalıyorlar. Bize karşı da bunu sürdürmeye çalıştılar. Dün bizim açımızdan güzel olan son dakikaya kadar oyundan kopmamak ve denemeye devam etmek oldu. Bu irademiz sonuç da getirdi. Talisca’nın ‘Taliscavari’ muhteşem vuruşu bize bir puandan çok fazlasını getirdi.

Kura çekildiğinde Beşiktaş’ın bu gruptan çıkabilecek iki takımdan biri olduğunu konuşmuştuk. Haksız da olmadığımızı görmek sevindirici. Benfica karşısında her şeye rağmen, Beşiktaş bu maçı kaybetse yazık olurdu. Dediğimiz gibi Benfica ne elit bir takım ne de çok üst düzey muhteşem oyuncuları var. Erken buldukları golle tempoyu düşürerek, oyunu uyutarak bu işi bitirmeyi düşündüler ama izin vermedik. Yaptığımız oyun içi hamleleri ve oyuncu değişikliklerinin sonucunu görmek bizi mutlu etti. Şunu söylersek yanlış olmaz. Kendi kapasitemizin altındaydık. Düşündüğümüz ve yapabileceklerimizin gerisinde kaldık ama her şeye rağmen kaybetmeyi de hak etmedik. Maçın sonucu, son dakikada gelen golle çok adilane oldu. Beşiktaş’a da yeni bir yol açtı.

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN