ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
25 Eylül 2016 Pazar, 01:58:27 Güncelleme:08:39:10

Muhteşem dönüş

 

Oğuzhan geçtiğimiz yıl müthiş bir sezon geçirdi. Oynadığı pozisyon Atiba’nın yanıydı. Yüzü kaleye dönük, oyunu okuyabilen, o bölgeden hücuma çok etkili çıkan, oyun kuran, gol atan bir oyuncu olarak müthiş işlere imza attı. Ama oynadığı pozisyon, dünkü pozisyonu değildi. Forvetin arkasında sırtı kaleye dönük Oğuzhan, diğer pozisyon kadar çok fazla etkili olamıyor. Daha doğrusu yeteneklerini kullanmakta bu bölgede zorlanıyor. Bir de sakatlığını ve tam hazır olmadığını ilave ettiğimizde dünkü görüntü ortaya çıktı. Oğuzhan’ın arkasında tercih edilen Gökhan ve Atiba da özellikle oyunun ilk yarısında pas bağlantısını sağlayamayıp etkisiz kalınca, Beşiktaş maçın ilk yarısında büyük sıkıntılar yaşadı. Uzun dönemdir bu kadar oyuna hakim olamayan, rakibinin organizasyonlarına etki edemeyen bir Beşiktaş izlememiştik. Her şeye rağmen Beşiktaş’ın, Bruma’nın ayağından yediği gol, amatör küme mahalle maçında bile yenmez. Bunlar bu kalitede olacak işler değil.

Doğal olarak Şenol Hoca buna müdahale etti. Olcay’la Oğuzhan’ı oyundan alıp Talisca ve Aboubakar’ı oyuna alarak önemli bir hücum hamlesi yaptı. Bu değişikliklere bir de sahanın içerisinde taktik değişikliklerle desteklenince Beşiktaş çok etkili hale geldi. Özellikle Talisca ve Quaresma’nın kanatlara çekildiği, önde Aboubakar ve Cenk’le çift forvete döndükten sonra orta alanı ve defansı öne çıkarınca, G.Saray’a karşı müthiş bir baskı yarattı. Ve önce Marcelo, sonra da Cenk bir anda maçı Beşiktaş adına farklı bir noktaya taşıdılar.

Derbi maçta bu kadar gol görmek elbette çok güzel. Ama bunu kendi taraftarınızın önünde geriye düşerek görüyorsanız çok sıkıntılı bir durum. Beşiktaş dün maçı buradan kaliteli ve etkili oyuncularının yanında, var olan güveni ve takım olgusuyla birlikte üzerine koyduğu fiziksel dayanıklıkla gerçekleştirdi. Özellikle 60. dakikadan sonra maça hakimiyeti ve G.Saray’ın kalesini ablukaya aldığı bölümlerde rakibini çok ciddi şekilde bunalttı. Elbette skorun geriye gelmesinde tüm bunlar kadar, Şenol Hoca’nın da büyük tecrübesi var. Yaptığı oyuncu değişiklikleri, oyuna taktik olarak hamleleri, Beşiktaş’ın geriye gelişinde büyük rol oynadı.

Beşiktaş kendi içerisinde bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Bunun oturması birkaç hafta daha alacak. Ama genel çizgisinde, takım iradesinde ve etkinliğinde bir eksilme yok. Bu maçta ilk yarıda yaşanan hayal kırıklıklarının ve hataların telafisi en kısa sürede yapılacaktır. Yapabileceğini de maçın ikinci yarısındaki oyunuyla ortaya koydu.

G.Saray açısından yaptığı iyi şeyler ve eksikler hakkında kendi tarafından analizler yapılacaktır. Ama şunu da ek olarak söyleyelim... Büyük takım oyuncusu, 2-0 öndeyken ve maçın bitmesine daha yarım saat varken kaleye gitmek yerine vakit geçirmez. Elbette Beşiktaş’ın gücünün farkında olmak ve skoru koruma düşüncesi bir takım tedbirleri gerektirir ama oyun içerisinde pozisyon yakaladıysanız, bunu da değerlendirmeyi düşüneceksiniz. Aksi halde Beşiktaş gibi etkili bir takım dün akşamki gibi size faturayı keser. Quaresma son dakikada golü atabilse, Beşiktaş futbol adına büyük bir dersini tekrar vermiş olacaktı.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH32°
Güneşli