ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
02 Kasım 2016 Çarşamba, 01:46:04 Güncelleme:08:54:17

Güzel puan

 

Bazı maçlar vardır. Kaybetmemek kazanmanın önüne geçer. Napoli maçı Beşiktaş için önceliği kaybetmemek olan bir maçtı. Bunu neden söylüyoruz; çünkü Napoli çok iyi oyunculardan kurulu, etkili ve tehlikeli bir takım. Bu gruptaki her rakibini de hem içeride hem dışarıda yenebilecek kapasiteye sahip. Top tekniği yüksek, çok iyi pas yapan, her an gol pozisyonu üretebilecek bir takım. O yüzden bu takıma karşı ilk maçta kazanılan avantajı elde tutmak önemliydi. İki Napoli maçından toplam 4 puana kimse ‘hayır’ demez. Maçların nerede oynandığının da önemi yoktur. Bu maçı kaybetmemek, geçen maçtaki 3 puanı da önemli kıldı.

Bunun farkında olan Şenol Hoca da takım kurgusunu ve oyuncu seçimini bu şekilde yaptı. Daha defansif, savunma yönü güçlü oyunculardan kurulu bir 11 tercih etti. Tosic’in sakatlığı bu düzeni biraz bozsa da genel anlamda oyun felsefesini değiştirmedi.

İlk maçta işin savunma bölümünü çok iyi yaptık. Oyunu kendi yarı alanımızda tutup özellikle de takım olarak yakın oynadık. Ve rakibin en etkili silahı olan savunma arkasına atılacak toplara da çok fazla müsaade etmedik. Fakat İstanbul’daki maç kendi evimizde olduğu için doğal olarak biraz daha bu psikoloji takımı oyunun ikinci bölgesi olan orta alanda tuttu. Fakat burada bir şeyi kabul edelim; Jose Callejon, Lorenzo İnsigne ve Marek Hamsik gibi oyuncuların dönem dönem savunmamızın arkasına sarkmasına engel olamadık. Ama her şeye rağmen skoru tuttuk. Bu, maçın en değerli işiydi.

Düşündüğümüz, planladığımız ama az yapabildiğimiz etkili kontrataklarımızdan birinde yakaladığımız penaltı şansı, bu oyun stratejisinin güzel bir meyvesi oldu. Ama maalesef Hamsik’in golü kısa zamanda geldi. Oyunu biraz daha tutabilsek Napoli’yi bozabilirdik. Fakat golün getirdiği refleks maçı tekrar dengeye getirdi.

Bu skor bizi memnun etmeyecek bir skor değil. İki Napoli maçından 4 puan Şampiyonlar Ligi sürecinde çok iyi puandır. Bu seviyeler her adımın ve her puanın çok önemli olduğu seviyeler. Cebe giren her puan Beşiktaş için çok şey ifade eder.

DİSİPLİN

Takımın oyun sistemine ve taktik disipline 90 dakika sadakati bu maç için önemliydi. Ve Beşiktaş bunu takım halinde iyi yaptı.

5 İSİM ÖNE ÇIKTI

Fabri, Atiba, Marcelo, Rhodolfo ve Aboubakar dün akşamın etkili isimleriydi. Özellikle savunma oyuncularının daha çok ihtiyaç duyulduğu bir akşamda takımın bu yükünü aldılar.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Az Bulutlu