ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
25 Aralık 2016 Pazar, 06:32:21 Güncelleme:09:32:23

Savunma ve Ghilas

 

İlk yarının son haftaları her zaman farklı atmosferlerde oynanır. Oyuncular zor bir maratonun finalini bir an önce yapmak isterler. Beşiktaş sezonun ilk yarısında zorlu bir periyodu geride bıraktı. Başladığı kadrodaki bazı oyuncularında sakatlık yaşadı. Bu, dolayısıyla sezon başı planlamasını bir adım geriye attı. Bunun yanında hem Avrupa hem Türkiye Kupası hem lig maratonunda çizgiyi yukarıda tutup devam etme iradesini de ortaya koymaya çalıştı. Bunda başarılı da oldu. Kadrosunu rotasyonla bu maça kadar taşırken geçen haftaki mağlubiyet dışında da büyük bir kaza yaşamadı.

Antep karşısında da bu işi üç puanla bitirip rahat bir nefes almak istedi. Elbette üç puan almak kağıt üzerinde kolay gibi görünse de sahada büyük bir arzu ve mücadele istiyor. Hele karşınızda Gaziantepspor gibi düşme endişesi yaşayan bir takım varsa daha da dikkatli olmak gerekir.

Beşiktaş yine kendi temposunu, oyun şeklini sahaya yansıttı. Fakat geriye dönüşlerde, kontralarda fazla açık verdi. Özellikle Ghilas, Rhodolfo’nun maç eksikliğini iyi kullandı. Beşiktaş’ın genel anlamda takım savunmasıyla ilgili bu sezon yaşadığı bazı problemler, birkaç maçta daha çok ön plana çıktı. Gaziantep maçı da bu tür tekrarlardan biri oldu.

Beşiktaş’ın oyun olarak kendi karakteristik özellikleri var. Özellikle ön tarafta Aboubakar, Oğuzhan, Q7 gibi oyuncularıyla da her takımı zorlayabiliyor. Ama bunu verimlilik olarak son haftalarda biraz düşürdü. Buna savunma blokunun dönen toplarda rakibine inisiyatif vermesi ve orta alan oyuncularının tempolarının düşüklüğü neden oluyor. Biraz da kaybolan takım coşkusu ve mental yorgunluk da sebebiyet veriyor. Şenol Hoca bu sezon savunmayı istediği ölçüde kurmakta zorlandı.

Özellikle savunma göbeğinin oturtulamaması ve sürekli değişen iki bek, savunma güvenliğini zorladı. Antep karşısında da bunların tekrarlarını izledik. Ghilas’ın ve Kangwa’nın cömertliğinin yanında Fabri’nin de ayakta kalması dün akşamki galibiyetin anahtarı oldu. Mücadelesi yüksek bir yarı sezonun finalinde galibiyet almak çok değerli. Hele rakiplerinizden birinin puan kaybında bu çok daha değerli hale geldi. Zor da olsa, rakibine pozisyon da verse, penaltı da kaçırsa kazanılan üç puan tüm bunları dün için geride bıraktı. Bunun kazançlarını Beşiktaş cebine koymalı. Fakat özellikle son iki haftada yaşadığı sıkıntıların sebeplerini de ortaya çıkarıp ikinci yarıya bunları çözerek gelmeli.

Çünkü başta Şenol Hoca olmak üzere bütün oyuncular ikinci yarının çok daha zor geçeceğini biliyorlar. Ligin ilk yarısının bitimiyle beraber bunları telafi edebilecek hem zaman hem de imkanları olacak. Başta savunma olmak üzere daha dinamik bir orta alanı ligin ikinci yarısında görmek üzere...

 

HAVA DURUMU
Pazartesi11 MPH27°
Sağanak Yağışlı