HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Ali Tezel

Ali Tezel

Kıdem tazminatı anında nakden ödenmelidir

27 Aralık 2012 Perşembe, 11:45:29Güncelleme: 13:25:24

4857 sayılı İş Kanunu gereğince hak edilen kıdem tazminatı nakden (para olarak), defaten
(bir defada) ve anında ödenmek zorundadır. Bu şartlarla ödenmezse mevduata uygulanan en yüksek faiz talebiyle dava açılabilir
15 yıl sigortalılık ve 3600 işgünü prim ödememi tamamladım ve SGK'dan "Kıdem tazminatı alabilir" yazısını alarak çalışmış olduğum fabrika insan kaynakları departmanına götürdüm. Buraya kadar her şey normal, fakat departman sorumlusu, "Yargıtay'ın kararı var" diyerek üç ay takip süreci olduğunu ve bu süre sonuna kadar kıdem tazminatımı ödemeyeceklerini söyledi. Benim 3 ay içinde çalışmaya başladığımı öğrenirlerse kıdem tazminatımı bir daha asla ödemeyeceklerini ifade etti. Bu konuyu mahkeme yoluyla çözmem mümkün mü? Acil önerilerinizi ve desteğinizi bekliyorum. ■ Mesut Uzun
Mesut Bey, 1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun 14'üncü maddesine göre kıdem tazminatı alıp alamayacağımız belli edilmektedir. Bu maddenin beşinci bendine göre SGK'dan aldığınız "Kıdem tazminatı alabilir" belgesini işverene verdiğiniz an artık işe gitmenize gerek yok ve herhangi bir ihbar (bekleme) öneli-süresi olmaksızın işvereniniz hak ettiğiniz kıdem tazminatını size derhal ödemelidir. Öyle "3 ay bekle sonra veririz" gibi bir uygulama yok. İşveren sonrasında "Bu belge bana verilmedi" demesin diye bu belgeyi ve bu belgeyle istifa dilekçesini noterden gönderip kıdemi ödemeleri için 3 gün süre verin. Vermezse davayla alırsınız.

NİYET-AMAÇ TESPİT MAKİNESİ DAHA İCAT EDİLMEDİ
1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'üncü maddesinin 5'inci bendine göre, işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma niyetinizin ne olduğu çok önemli. Şayet emeklilik yaşınızı beklemek üzere evinizde dinlenmek için ayrılıyorsanız kıdem tazminatı alma hakkınız var. Yok aslında başka bir işyerinde iş buldunuz ama bu işyerindeki kıdem tazminatını alıp diğer işyerinde işe başlama niyetiniz varsa bu durumda kıdem tazminatı alma hakkınız yok. Fakat teknolojik gelişmelere rağmen daha niyet okuma makinesi icat edilmedi.
Öte yandan, gerçekten emeklilik yaşınızı evinizde beklemek üzere işyerinden ayrılıp kıdem tazminatınızı aldınız ama bir müddet sonra planlarınıza uymadığından veya başka sebeplerle karar değiştirip bir başka işyerinde işe başlamanız yasak değil. İşte burada cevabı verilecek soru şu: İşyerinden kıdem tazminatı alıp giderken gerçek niyetiniz-amacınız nedir? Amacınız başka bir işyerinde işe girmekse kıdem tazminatı hakkınız değil. Bu konuda yargının görüşü de bu doğrultuda olup size örnek bir mahkeme kararından bazı bölümler veriyorum.

 

ÖRNEK YARGI KARARI

Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi Esas: 2006/2716, Karar: 2006/8549, Tarih: 04.04.2006
ÖZET: 506 Sayılı Kanun'un 60. maddesinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya yine aynı kanunun geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle işçilerin kıdem tazminatına hak kazanabileceği hükme bağlanmıştır. Düzenlemenin amacı, prim ödeme ve sigortalılık süresi yönünden emeklilik hakkını kazanmış olsa da diğer bir ölçüt olan emeklilik yaşını beklemek zorunda olan işçilerin, bundan böyle çalışma olmaksızın işyerinden ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamaktır. Şüphesiz işçinin bu ayrılmasından sonra yeniden çalışması gündeme gelebilir ve Anayasal temeli olan çalışma hakkının ortadan kaldırılması beklenmemelidir. Bu itibarla işçinin ilk ayrıldığı anda iradesinin tespiti önem kazanmaktadır. (506 s. SSK. m. 60, geçici madde 81), (1475 s. İş K. m. 14).

 

SGK'da yeni atama

Eski meslektaşım Savaş Alıç, Sosyal GüvenliK Kurumu Tescil ve Hizmet Dairesi Başkanı olarak göreve başlamıştır. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.

Diğer Yazıları

Bağ-Kur’lular ile staj mağdurları umduğunu bulamadı

  • Yayın Tarihi: 15/09/14 09:12
  • [javascript protected email address]
2015'in Haziran'ında yapılacak genel seçim öncesi yeni torba gelebilir. Bağ-Kur'lular Meclis'ten geçen "torba yasa"dan çok şey bekliyorlardı. 12 aydan çok Bağ- Kur prim borcu olanlar, borç ve sigortalılık sildirme bekliyorlardı, gelmedi. Bağ-Kur'lular...
Devamını Oku

İş kazası geçirseler de SGK'dan para alamayabilirler

  • Yayın Tarihi: 13/09/14 07:47
  • [javascript protected email address]
Tıpkı taksi şoförleri ve sanatçılar gibi gündelikçi kadınlara da torbadan haksızlık çıktı. Bir yandan çalışan ve işveren için düzenleme ek maliyet getirirken, ayda 10 günden az çalışanlarda SGK'ya bildirge verme zorunluluğu yok. İş kazasına karşı yüzde 2...
Devamını Oku

Mavi kart ve yurtdışı başlangıçlar için davaya gerek kalmadı

  • Yayın Tarihi: 12/09/14 09:22
  • [javascript protected email address]
Torba yasa ile gurbetçiler mavi kartlı oldukları için yapamadıkları yurtdışı borçlanmaları artık davasız yapabilecekler. Yasayla davaya gerek kalmadan yurtdışı çalışmalar başlangıç kabul edilerek daha erken ve daha yüksek aylıkla emeklilik söz konusu...
Devamını Oku

‘Kaza’ için en az 2 yıl hapis, 2 bin 240 lira idari ceza

  • Yayın Tarihi: 11/09/14 07:13
  • [javascript protected email address]
10 işçimizi göz göre göre, "Geliyorum" diyen bir iş kazası ile kaybettik. Peki sorumlulara verilmesi beklenen cezalar konusunda mevzuat ne öngörüyor? Söz konusu kazada işçilerimizi yitirdik ama şimdi 'sorumlular' denilerek gözaltına alınanlar da işçi....
Devamını Oku

Ölen kardeş işçilerin ailesi tek çocukları varmış gibi aylık alacak

  • Yayın Tarihi: 10/09/14 06:57
  • [javascript protected email address]
İş kazasında ölen kişiler genelde genç işçiler ve hemen tamamı 2000 yılı ve sonrasında işe girip SSK'lı olmuşlardır. Asansör kazasında ölenlerin geride kalanlarına Sosyal Güvenlik Kurumu; ölüm geliri ve eğer 5 yıllık sigorta geçmişleri varsa ölüm aylığı...
Devamını Oku
Tüm Yazıları