HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Ali Tezel

Ali Tezel

Doğum izni parasını SGK öder

17 Ocak 2013 Perşembe, 09:24:00Güncelleme: 13:38:06

Ali Bey, doğum izni ile devletten alınan doğum parası aynı şey midir? Doğum için izne ayrıldığım takdirde işyerimden maaş almaya devam edebilecek miyim? Bir de 16 haftanın sonunda devletin ödediği bir para varmış, yoksa işyerinden maaş almayıp devlet bize bunu 16 haftanın sonunda kesintiye uğrayıp da mı veriyor? Gülşen İLHAN
Sayın okurum, doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 haftada hamile kadın işyerinde çalışmaz, izinlidir. Çalışmadığı 16 haftanın parasını da SGK, kadına öder. İşverenler isterse bu sürede ücret ödeyebilir ve sonra kadının SGK'dan aldığı parayı kendilerinden isteyebilir. Doğum izninde işçi kadın çalışmadığı için işveren kendisine ücret ödemek zorunda değildir. İşverenin ücret ödemek zorunda olmadığı bu 16 haftanın parasını bazı şartlarla SGK size geçici işgöremezlik ödeneği adı altında 16 haftanın sonunda öder. Ancak bazı işverenler, kendi inisiyatifleriyle çalışanları zarar görmesin diye işçisi doğum izninde olduğu halde ücretlerini her ay ödemeye devam ederler. Uygulamada sıkça gördüğümüz üzere, ödediği bu ücretlere karşın sizin SGK'dan alacağınız 16 haftalık parayı da sizden ister.

DOĞUM İZNİ PARASININ ŞARTLARI
5510 sayılı kanunun 18. maddesine göre;
"c) 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK'lı) ile (b) bendinde (Bağ-Kur'lu) belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için,
d) 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK'lı) ile (b) bendinde (Bağ-Kur'lu) belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için, geçici işgöremezlik ödeneği verilir."
Yani siz SSK'lı çalışan kadın olarak, doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 360 gün içinde en az 90 gün adınıza SSK primi ödenmiş olması şartıyla 16 haftalık (112 günlük) süre için SGK'dan son 3 aylık brüt ücret, ortalamanızın üçte ikisi kadardır. Sizin son üç aylık SGK'ya bildirilen brüt ücret ortalamanız aylık 2000 lira ise bu rakamın üçte ikisi 1333 lira olacaktır ki, bu rakam da genelde net ücrete yakındır.

Diğer Yazıları

Gündelikçi kadın kupona eksik girdi

  • Yayın Tarihi: 24/07/14 00:40
  • [javascript protected email address]
Tıpkı taksi şoförleri ve sanatçılar gibi gündelikçi kadınlara da torba yasadan haksızlık çıktı. Yasayla ev hizmetlileri 'ayda 10 günden az ve 10 günden çok çalışanlar' olarak ayrılıyor. En çok sosyal güvenliğe ihtiyaç duyanlar mağdur ediliyor Tıpkı, 2011...
Devamını Oku

SGK, Danıştay’a rağmen emeklilerini kendi eliyle bu sene de soydurdu

  • Yayın Tarihi: 15/07/14 00:43
  • [javascript protected email address]
Bu köşede defalarca Türkiye Emekliler Derneği ile SGK'nın el ele verip emeklileri nasıl soyduklarını okumuştunuz. Danıştay bu işe "Dur" dedi ama SGK mahkemeye rağmen emekliden kesip TÜED'e 12.6 milyon lira para aktardı Bu köşede 2010 yılında epey sayıda...
Devamını Oku

Engelli emekliliğinde yaş şartı yok ama sigortalılık süresi şartı vardır

  • Yayın Tarihi: 14/07/14 09:47
  • [javascript protected email address]
Emekli olmak için prim ödeme süresi, sigortalılık süresi ve yaş şartı aranır. Ancak, kişi engelli ise emekli olmak için aranan üç şarttan yaş şartı aranmadığı gibi prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süreleri daha da basitleştirilmiştir... 01.11.1982...
Devamını Oku

Eski isteğe bağlıların 3.5 yıllık süreye dikkat etmeleri şart

  • Yayın Tarihi: 12/07/14 10:03
  • [javascript protected email address]
1967 doğumluyum ve 01.10.1982 günü SSK'lı olarak işe başladım. Çok kısa süreli sigortalı çalıştıktan sonra ara verdim ve 01.08.2000 gününden beri de isteğe bağlı SSK'ya prim ödüyordum. Ama şimdi BağKur'a geçmişiz. Öte yandan uzun süredir de Suudi...
Devamını Oku

Part-time çalışanlar eksik günleri 30’a tamamlayabilirler

  • Yayın Tarihi: 11/07/14 09:03
  • [javascript protected email address]
Ali Bey, 5 yıldan beri parttime olarak ayda 10 gün SSK'lı gösteriliyorum. Ancak benim emeklilik için yaşım da doldu, sürem de, ama prim ödeme gün sayım eksik. Bu durumda 10 gün 10 gün gidersem çok geç emekli olacağım. Bunu ben isteğe bağlı ödeyebilir...
Devamını Oku
Tüm Yazıları