HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Ali Tezel

Ali Tezel

Sık sık rapor alan işçi ihbar süresi verilmeden tazminatla çıkarılabilir

06 Şubat 2014 Perşembe, 09:30:16Güncelleme: 10:38:43

İstirahat raporunu aslında işçi almaz, doktor verir. Ancak, sık sık rahatsızlanan ve sık sık hekim tarafından rapor verilen işçiyi işveren ancak tazminatlarını ödeyerek işten çıkarabilir. Sık raporlu olmak iş güvencesi kapsamında işe iade davası için işçinin dava kazanma hakkını zorlaştırır...

"Bir işçi, değişik bölümlerden sürekli rapor alması halinde işverenin işyeri disiplinini bozması veya başka sebeplerden dolayı onu işten atması halinde, iş akdi işveren tarafından feshedildikten sonra hangi haklarını alabilir? Ayrıca işçi rapor alması halinde işveren çıkartabilir mi? Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim."
Ebru BAYRAKTAR
Normal şartlarda aralıksız uzun süreli (Sağlık Kurulu aracılığıyla) istirahat raporu almış işçi, raporlu iken işten atılamaz ama rapor süresi 4857/17. maddeye göre verilecek ihbar süresini altı hafta aşmışsa bu durumda sadece kıdem tazminatı ödenerek 4857/25. madde gereğince işverence derhal işten çıkarılabilir. Mesela, işçi o işyerinde 4 yıldan beri çalışıyorsa ihbar süresi 8 haftadır buna 6 hafta ilave ile rapor süresi 14 haftayı aşmışsa, ihbar tazminatı ödemek gerekmez. Bu sebeple işten çıkarılan işçi de işe iade davası açamaz. Ancak, uzun süreli değil de sık sık 3-4 günlük hastalık raporu olan işçinin işten atılması, 4857/17. madde kapsamında olabilir. Yani, işçiye ya ihbar süresi verilerek işten çıkarılabilir veya ihbar süresi verilmeyip ihbar ve kıdem tazminatı birlikte ödenerek işten çıkarılabilir. İşten çıkış sebebi 4857/17. madde olduğu için de işçi işe iade davası açabilir ama kazanma şansı hemen hemen yok gibidir.

İŞE İADE DAVASINI İŞÇİ KAYBEDER
İş güvencesi hükümlerine göre, işveren işçisini yazılı olarak ve yazılı belgede sebep yazarak işten atabilir. İşçi de bir ay içinde iş mahkemesine başvurup işe iade davası açabilir. Ancak, olay sık sık rapor almaya dayanıyorsa işçinin işe iade davasını kazanması pek zordur.

 

SSK'lıya 5 yıl borçlanma hakkı geliyor

Doğum tarihim, 01.03.1962 ve 3100 işgünü primim var. Halen çalışıyorum. Sigorta başlangıcım Mart 1986. Askerliği borçlanırsam ne zaman emekli olurum? Bağ-Kur ve sigorta primleri geçmişe dönük borçlanılabilir mi?
Enbiya ÇAPAR
5300 günü tamamlamak şartıyla 49 yaşında emekli olurdunuz ama gününüz dolmamış. Askerliği öderseniz istenen prim günü 5225'e düşer. TBMM'de görüşülen Torba Yasa'da SSK'lılar için geriye doğru 1800 gün (5 yıl) borçlanma hakkı getirilmesi imkânı var gibi görünüyor. Yasa çıkarsa hemen emekli olabileceksiniz.

Diğer Yazıları

Gündelikçi kadın kupona eksik girdi

  • Yayın Tarihi: 24/07/14 00:40
  • [javascript protected email address]
Tıpkı taksi şoförleri ve sanatçılar gibi gündelikçi kadınlara da torba yasadan haksızlık çıktı. Yasayla ev hizmetlileri 'ayda 10 günden az ve 10 günden çok çalışanlar' olarak ayrılıyor. En çok sosyal güvenliğe ihtiyaç duyanlar mağdur ediliyor Tıpkı, 2011...
Devamını Oku

SGK, Danıştay’a rağmen emeklilerini kendi eliyle bu sene de soydurdu

  • Yayın Tarihi: 15/07/14 00:43
  • [javascript protected email address]
Bu köşede defalarca Türkiye Emekliler Derneği ile SGK'nın el ele verip emeklileri nasıl soyduklarını okumuştunuz. Danıştay bu işe "Dur" dedi ama SGK mahkemeye rağmen emekliden kesip TÜED'e 12.6 milyon lira para aktardı Bu köşede 2010 yılında epey sayıda...
Devamını Oku

Engelli emekliliğinde yaş şartı yok ama sigortalılık süresi şartı vardır

  • Yayın Tarihi: 14/07/14 09:47
  • [javascript protected email address]
Emekli olmak için prim ödeme süresi, sigortalılık süresi ve yaş şartı aranır. Ancak, kişi engelli ise emekli olmak için aranan üç şarttan yaş şartı aranmadığı gibi prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süreleri daha da basitleştirilmiştir... 01.11.1982...
Devamını Oku

Eski isteğe bağlıların 3.5 yıllık süreye dikkat etmeleri şart

  • Yayın Tarihi: 12/07/14 10:03
  • [javascript protected email address]
1967 doğumluyum ve 01.10.1982 günü SSK'lı olarak işe başladım. Çok kısa süreli sigortalı çalıştıktan sonra ara verdim ve 01.08.2000 gününden beri de isteğe bağlı SSK'ya prim ödüyordum. Ama şimdi BağKur'a geçmişiz. Öte yandan uzun süredir de Suudi...
Devamını Oku

Part-time çalışanlar eksik günleri 30’a tamamlayabilirler

  • Yayın Tarihi: 11/07/14 09:03
  • [javascript protected email address]
Ali Bey, 5 yıldan beri parttime olarak ayda 10 gün SSK'lı gösteriliyorum. Ancak benim emeklilik için yaşım da doldu, sürem de, ama prim ödeme gün sayım eksik. Bu durumda 10 gün 10 gün gidersem çok geç emekli olacağım. Bunu ben isteğe bağlı ödeyebilir...
Devamını Oku
Tüm Yazıları