ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
09 Şubat 2017 Perşembe, 00:38:18 Güncelleme:09:40:26

Cavcav, şike, hentbol, kitap!

 

Ne güzel olurdu, İlhan Cavcav bir kitap yazsaydı! Bilinmeyenleri ortaya koysaydı.

Tahmin ediyorum, bize anlattığı kadar anlatmadığı da vardır, rahmetli Cavcav’ın...

İzninizle, bir anekdot paylaşayım.

8 yıl önce... Ankara’da... Cavcav’ın evindeyim. Röportaj yapıyoruz. Yanımızda Ufuk Özerten, Enis Safi ve Özgür Şahiner var. Cavcav sözü şikeye getirdi. Aynen şunu söyledi:

“Rakip kulüp başkanı şike için bana 500 bin lira teklif etti. Sinirlendim. ‘Duymamış olayım’ dedim. Maç oynandı. Rakip takım istediği sonucu elde etti. Günler sonra o başkanla karşılaştım. Bana teşekkür etti. Şaşırdım. ‘Niye’ dedim. Güldü. ‘Sen benim 500 bin liramı kabul etmedin ama 2 futbolcuna 25’er bin liradan 50 bin lira verdim, maçı aldım’ dedi. İsimleri de verdi.”

Cavcav detaya girdi. Tüm isimleri söyledi.

Röportajımın yayımlandığı sabah... NTV’den telefon geldi. Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol’un programına bağlandım. Anlattım. O futbolcuların kim olduğunu belirttim.

Benden sonra Cavcav bağlandı. Aynen anlattı.

Öğleden sonra... O 2 futbolcudan biri aradı. Elbette ki kızgındı. “Görüşelim” dedi. Hay hay, dedim. 5 dakika sonra yola çıktım. Uzun bir yolculuktan sonra buluştuk. Anlattı. Cavcav’ın iftirasına uğradığını söyledi. Bugüne kadar gururuyla yaşadığını kaydetti. Şike yapmadığını belirtti.

Sonuç olarak... Bu anlatılanları da yazdım. Tam sayfa çıktı.

Ertesi gün... Yani futbolcuyla röportajımın yayımlandığı gün... Telefonum çaldı. Arayan, hem Cavcav’a, hem de rakip başkana çok yakın olan önemli bir isim.

Aynen şunu söyledi:

Paraları kese kağıdı içerisinde her iki futbolcuya ben verdim.

                         * * *

Zeynur Pehlivan’ı tanır mısınız? Türk hentbolunun çok önemli isimlerinden birisi... İlk kadın hentbolculardan... Gol kraliçesi... Sporu bıraktıktan sonra bile büyük işlere imza atan değerli bir hanımefendi.

Ve Dr. Zeki Pehlivan... Ülke hentbolunun değerli başka bir ismi... Zeynur Pehlivan’ın muhterem eşi... Şampiyonluk ve gol krallığı gibi mutlulukları defalarca yaşayan ve milli formayı 200’den fazla giyen bir beyefendi... Antrenör. Öğretim görevlisi. Yazar.

Ve de Doruk Pehlivan... Zeynur-Zeki Pehlivan çiftinin biricik evladı... Henüz 18 yaşında...Hentbol A Milli Takımımız’ın formasını gururla taşıyor.

Doruk ailesi her bakımdan örnek işlere imza atıyor.

Son imza... Yine hentbol adına... Hentbol Federasyonu tarafından oluşturulan “Hentbol güzeldir kitaplığı” ile ilgili 5 yıldızlık bir iş yaptılar. Nasıl mı? Hentbol Federasyonu’nun 41. kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen kitaplığın açılmasına öncülük ettiler. Camiadaki değerli dostlarla el ele vererek 1000 kitap topladılar. Spor ve kültür adına yine alkışlandılar.

Hani, şu da var, ne iyi olur, her camiada böyle güzellikler ortaya konulsa.

Koltuk için değil de... Hep böyle eğitim ve başarı için koşulsa.

                        * * *

Ahmet İğneci! Bir emekçi... 25 yıl boyunca değişik takımlarda ter döktü. Sonunda bir kitap yazdı. Adı, “Ordu’da iz bırakanlar...” Ordu şehrinden yetişip de ülke futboluna hizmet edenlerle ilgili bir derleme bu... Yarınlara iz bıraktı. Güzel bir iş yaptı. Kutlarım.

                        * * *

En önemli husus şu: Paylaşmak... Katkı sağlamak... Aydınlatmak.

Son bir söz... Ahh bir de... Aziz Yıldırım, Yıldırım Demirören, Haluk Ulusoy başta olmak üzere ülke futbolunun en önemli figürleri birer kitap yazsa... Her biri bildiğini anlatsa... Enfes olmaz mı!

Satış rekorları kırar inanın... Ama dobra dobra anlatılması ve yazılması kaydıyla.

Hep beraber görürüz, kim ne yapmış, nasıl yapmış!

İnsanların gerçek yüzü ortaya çıkar. Olaylar net anlaşılır.

Ve belki de.. Birileri sokağa çıkamaz!

HAVA DURUMU
Cuma24 MPH31°
Az Bulutlu