ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
03 Ekim 2016 Pazartesi, 01:55:16 Güncelleme:08:52:31

Yeni teşkilat

 

Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulu’ nun 2 nolu kararıyla yeni esnaf ve sanatkâr meslek kolları belirlenmiş ve gerekli çalışmaların yapılması amacıyla Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğümüze düzenlemeler için 6 aylık süre tanınmıştır.

Bu çerçevede yürütülen çalışmalar Genel Müdürlüğümüzün ve esnaf sanatkâr meslek kuruluşlarının katılımıyla devam etmektedir.

Yeni esnaf ve sanatkâr meslek kollarına geçiş kapsamında eski mesleklerinin yeni mesleklere dönüştürülmesi amacıyla geçtiğimiz günlerde, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürümüz Necmettin Erkan başkanlığında, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu ve 13 esnaf ve sanatkâr federasyonumuzun Başkan ve yöneticilerimizden oluşan heyet bakanlığımızın toplantı salonunda bir araya geldik.

Genel Müdürlüğümüzden Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Altındal, Daire Başkanları Ali Bayrakdaroğlu ve Özgür Arzik ile uzman personel de toplantıda hazır bulundu.

Teşkilatımızın büyük bir uyum içerisinde hazırlandığı bu toplantı sonucunda görüldü ki esnaf ve sanatkârların mevcut mesleklerinin güncellenmesi için eski mesleğe karşılık gelen yeni mesleklere ilişkin dönüşüm tablosu oluşturuldu ve güncellemelerin bu çerçevede yapılması kararlaştırıldı.Tabi ki özellikle son yıllarda NACE Kodlamalarıyla ilgili teşkilatımızın yaşadığı kargaşa ve uyumsuzluğa karşı, yeni yapılanmanın son aşaması olan bu çalışma bizlerin geleceğe dönük yenilenmesi için çok ama çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

BÜYÜK EMEK

 

Resmi gazetede yayınlanan bu çalışmanın 22 Kasım tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek olacağını düşünürsek sanırım bu tablo oluşana kadar gerçekten büyük emekler ve özveriyle son şeklini alan yeni yapılanmanın ayrıca esnaf ve sanatkar teşkilatının çok daha güçlü bir konuma sahip olmasına da sebep olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca teşkilatın yanı sıra eski meslek tanımlamasından yeni tanımlamaya geçecek üyelerimizin yüksek sicil parası ödememesini de hedefleyen bir çalışma olması son derece önemli. Her zaman yazılarımda değindiğim beni bu teşkilatın bir hizmet neferi olarak çok mutlu eden konu, Sayın Bakanımız TÜFENKÇİ’nin göreve gelmesiyle olumlu ve pozatif enerjisinin esnaf teşkilatımız üzerinde yarattığı olağan üstü bir havaya gene değinmek istiyorum. Dolayısıyla Sayın Bakanımızın naif ve ilkeli çalışma prensiplerinin birlikte çalıştığı ve bizlerin yöneticisi olan mesai arkadaşlarının da her gün artan verimli çalışmalarını da yakından etkilediğini düşünüyorum.

Bizlerin teşkilat olarak sevgi ve övgüsünü hak eden bu ekibin başındaki Sayın Genel Müdürümüz Necmettin Erkan’a burada ayrıca bir paragraf açmak istiyorum göreve geldiği günden bugüne, teşkilat yapısını tanımasını tamamladıkça her gün üstüne koyan ilkeli ve adil bir idareci olduğunu tartışmasız herkesin kabullendiğini söyleyebiliriz.

Söylediklerinin ve ekibinin arkasında duran sağlam kimliğinin de çalışma arkadaşlarının verimine büyük katkı koyduğunu düşünüyorum.

Kurulduğu günden bugüne Ahi-Evran geleneğinden aldığı talim ve terbiyeyle halkımızın ve ülkemizin teminatı olan Türk esnaf ve sanatkarının Bakanından en ufak birim yöneticisine kadar büyük bir uyum ve ilkeli çalışma dönemine girdiği şu günlerdeki tüm yaptığı çalışmalarının sosyal ve ekonomik anlamda zor günlerden geçen ülkemiz ve mensuplarımız için hayırlara vesile olmasını düşlüyoruz.

Sevgiyle kalın, ağız tadıyla kalın...

HAVA DURUMU
Salı18 MPH23°
Kısmen Güneşli ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı