ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
01 Kasım 2016 Salı, 00:44:25 Güncelleme:08:50:28

Siftah ve bereket

 

Ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlar ne olursa olsun halen seher vakti işyerini açıp her türlü olumsuzluğa rağmen aş, iş üreten milyonlarca esnaf ve sanatkarın ayakta kalmak için büyük bir özveriyle mücadele ettiği bilinen bir gerçek.

Ancak AVM sektörünün büyük bir gelişim göstermesi, esnaf ve sanatkarımızın önündeki en büyük korkulu rüya olduğunu söylemek sanırım hayalcilik olmaz.

Her türlü olumsuz görünen bu tabloya rağmen son zamanlarda semt ve mahalle esnafı arasında dikkat çeken bir gelişme gözlerden kaçmıyor.

Esnafın ‘‘siftah ve bereket versin’’ sözü kayboldu derken, ticari bir dirilmenin ve silkinişin piyasalarda emarelerini görmeye başladık.

Şaşırtıcı bir şekilde bankalar ve finans çevrelerinin esnafa kredi verme yarışına girdiğini günlük yazılı ve görsel basındaki reklamlardan görüyoruz.

İKİ ÖNEMLİ KATKI

Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK) verimli politikaları ve Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’in yılların bilgi ve birikimini çok doğru kullanarak ürettiği akılcı çözüm önerileri, uzlaşmacı yönetici kimliği yadsınamaz. Esnaf ve sanatkarın yıllardır beklediği doğru, etkin, ilkeli, dürüst lider görüntüsü de sorunların çözümü konusunda atılan olumlu adımların en büyük göstergesi olduğunu söylemek de sanırım bizim en büyük vazifemiz olmalıdır.

Bu olumlu gelişen esnaf ve devlet işbirliğinin en büyük sebeplerinden biri de hiç kuşkusuz Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkçi’nin esnafın sorunlarına çok duyarlı yaklaşımlarıdır.

Finans çevrelerinin esnaf için dayanışma programlarına bizzat katılan Tüfenkçi, esnaf için yapılan her çalışmanın ‘‘hanelere ulaşan berekettir’’ görüşüyle de en büyük destekçimiz olduğunu göstermiştir.

ESNAFIN BEKLENTİSİ

Yüz yıllardır Ahi Evran kültürünün gelenekleriyle kendini geliştirmiş esnaf için ‘‘siftah ve bereket’’ sözcüğünde, helal ticaretin büyük anlamı yüklüdür. Kendisi siftah ettikten sonra komşusunun da etmesini bekleyen esnafın ticarete yerleştirdiği bu piyasa kültürü hangi düzende vardır?

Siftah müşteriden, bereket Allah’tan altın kuralını işleten semt esnafının sosyal yaşamımızdaki en önemli etkinliğidir bu anlayış. İnsan odaklı, temelinde müşteriye karşı şefkat ve sevgi yatan esnaf satış politikası, fakirin, fukaranın, garip gurabanın gerektiğinde her türlü gereksinmesini sağlar.

Ancak bu dev AVM kültürünün materyalist, yani acımasız ticaret kurallarında bu anlayışı bulamazsınız

Genel Başkanımız Palandöke’nin dediği gibi ülkenin ticari hayatının en büyük barometresi olan esnaf ve sanatkarımızın Cumhuriyet tarihimizdeki en olumlu gelişmelerini yaşadığı bu siyasi yapıdan beklediği; bizzat Başbakanımız Binali Yıldırım’ın kendisini son ziyaretimizde, kamuoyuna açıkladığı müjdelerinin bir an önce hayata geçirilmesidir.

Sevgiyle kalın, ağız tadıyla kalın...

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Az Bulutlu