ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
14 Kasım 2016 Pazartesi, 01:41:41 Güncelleme:09:02:19

5. Esnaf şurası

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği 5’inci Esnaf ve Sanatkarlar Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Tüm illerden 10 bine yakın esnaf temsilcisinin katıldığı etkinliği, muhteşem olarak tanımlayabiliriz, emeği geçen başta Sayın Bakanımız Tüfenkçi, olmak üzere özellikle Esnaf ve Sanatkarımızın en büyük hamisi kimliği her geçen gün daha netleşen, Esnaf ve Sanatkarlar Gn. Md. Sayın Necmettin Erkan ve ekibini kutluyorum, gece gündüz demeden organizasyonun kusursuz gerçekleşmesi adına yüreğini ortaya koyan bu ekibe teşkilatımızın geleceği adına katkıları ve çabaları için saygılarımı ifade ediyorum.

Cumhurbaşkanımız, konuşmasında 2012’den itibaren her iki yılda bir yapılması kararlaştırılan şuraya 2014’te de katıldığını anımsatarak, alınan kararların hayata geçirilmesi bakımından 2014 şurasının verimli geçtiğini söyledi. Yine de eksik kalan hususların olduğunu belirten Erdoğan, ”Özellikle perakende ticaretinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili kanun esnaf ve sanatkarlarımız için adeta devrim niteliğinde. Araçlarını yenilemek isteyen, ulaştırma sektöründeki esnaflarımıza ÖTV muafiyetiyle kolaylık getirdik. Yine vergi ve SGK borçlarıyla ilgili düzenlemelerle finans destekleriyle nefes almalarını sağladık.

 

EN ÇARPICI İFADE

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifler Merkez Birliği, kuruma borcu bulunan üyelerinin temerrüt faizini silerek esnafımıza ciddi bir kolaylık sundu.”Birliğin 242 milyon liralık alacağının 147 milyon lirasını temerrüt faizi olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tablo, esnafımızın nasıl bir faiz batağına sürüklendiğini en çarpıcı ifadesidir. İnşallah bu şurada alınacak kararlar esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarının çözümü yönünde yeni ve çok önemli adımlar atılmasına vesile olacaktır” dedi.

Şuranın ikinci bölümünde ise bir önceki şurada alınan 36 karara ilaveten 13 başlık altında yeni karar taslakları da genel kurulda oy birliğiyle kabul edildi. Esnafın ekonomik, mevzuat, vergi, sosyal güvenlik ve mesleki eğitim gördükleri merkezlerinin yeni bir modele kavuşturulmasına kadar bir çok temel sorununun çözüme kavuşacağı inancıyla tamamlanan şuranın en önemli konu başlığı ise, yeni nesil esnaf tanımlamasıydı. Sevgiyle kalın,ağız tadıyla kalın...

HAVA DURUMU
Salı18 MPH23°
Kısmen Güneşli ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı