ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
19 Aralık 2016 Pazartesi, 16:26:42 Güncelleme:16:29:52

Can suyu

 

KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelere birçok alanda destek veren bir kurum. Tam adı ile Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın her ilde bir müdürlüğü bulunmaktadır. Müdürlüğü bulunmayan illerde ise sinerji odakları ile işletmelere ulaşmaktadır. KOSGEB’in sunduğu hizmetler arasında işletmelerin en çok dikkatini çeken şüphesiz ki hibe kredilerdir. Belirli şartlar altında işletmelere verilen bu kredilerin geri dönüşü istenmemekte ve ödenen bedeller işletmelere hibe edilmektedir.

Yeni iş kurmak isteyen veya mevcut işinde yenilikler yapma hedefinde olan işletmeler için hibe krediler büyük destek sağlamaktadır. Verilen hizmet çok önemli olduğundan, işletmelerin hibe kredilerden kullanabilmesi için bazı şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Hibe kredilerine başvurmayı düşünen işletmelerin gerekli yeterlilikte olmamaları durumunda, hiç başvuru yapmadan, bir süre mevcut durumlarında iyileştirmeler yaparak, istenilen standartlara ulaştıktan sonra başvuru yapmaları oldukça önemlidir.

VERİ TABANINA KAYITLI

Çünkü başvuru sonucunda ret alan dosyaların ilerleyen zamanlarda onay alması, ilk başvurulara oranla daha zordur. KOSGEB hibe kredilerine başvuru yapabilmek için öncelikli gereken şart, başvuru yapacak olan işletmenin KOSGEB veri tabanına kayıtlı bir firma olmasıdır.

KOSGEB tarafından istenen gerekli belgelerin temini sonrası müdürlüklere veya sinerji odaklarına yapılacak olan başvurular ile işletmeler veri tabanına kayıt olurlar. Bu aşamada işletmelerin yeni kuruluyor olması veya uzun yıllardır hizmet veriyor olması etki etmemektedir. Vergi levhası bulunan ve resmi işlemleri tamamlanmış her şirket veri tabanına kayıt olabilir.

Ekonominin ve ülkemizin son dönemlerde yaşadığı sıkıntılı sürece çözüm bulmak amacıyla hükümetimizin ürettiği birçok çözümün yanında esnafımız için çok önemli olduğunu düşündüğüm KOSGEB üzerinden verilecek 50 Bin TL’lik yeni bir kredi için bugün itibarıyla başvurular başlıyor.

31-Aralık gününe kadar sürecek başvurular için yukarıda yazdığım hususlara uygunluk öncelikli şart olduğunu da söylemek istiyorum, almayı düşünen esnafımız varsa öncelikle bu şartları yerine getirmesi çok önemli. 12 ay ödemesiz ve 36 ay vadeli kredinin ödeme planı da üçer aylık dönemler içinde olacak.

Geçtiğimiz hafta içinde başvuru tarihinin açıklanmasıyla birlikte evrak tamamlamak için ülke genelindeki odalarımıza yapılan inanılmaz başvuru sayılarına bakılınca, sanırım bugün itibarıyla yoğunluğun ve talebin yüksek olacağı kanısındayım. Dolayısıyla almayı düşünen esnafımızın son günleri beklemeden başvurular için odalarımıza ve ilgililerimize bir an önce müracaat etmelerini öneriyorum.

Ülkemizin yaşadığı hain saldırılarla deyim yerindeyse düzenimizi bozmaya çalışanlara emellerine ulaşması için meydan vermeyen halkımızın dik duruşuna, aynı şekilde ülkemizin ekonomik düzeninin bozulmaması için dimdik ayakta durmaya çalışan esnafımızın da bu can suyu kredi ile hayırlı ve bereketli işler yapmasını dilerim. Her zaman esnafımızın yanında olan hükümetimize de bu vesileyle teşkilatımız adına şükranlarımı sunuyorum.

Sevgiyle kalın, ağız tadıyla kalın...

HAVA DURUMU
Perşembe22 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı