ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
12 Ocak 2017 Perşembe, 00:51:08 Güncelleme:09:32:50

Ahilik Fonu

 

Geçtiğimiz hafta, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) heyetini, Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Tüm esnaf başkan ve kooperatif yöneticilerinin geniş bir katılım sağladığı toplantıya Sayın Bakanlarımız Bülent Tüfenkçi ve Mehmet Müezzinoğlu da katıldı.

Esnafların Türkiye ekonomisinin temel taşı olduğunu vurgulayan Başbakan, esnafların siyasi ve sosyal hayatta da belirleyici bir konumda olduklarını vurguladı; esnaflarımız için bütün olanakları zorlayacaklarını belirtti. Hükümetin bu yöndeki adımlarından ilki hepimizin yakından takip ettiği, devlet güvencesi ile verilecek olan 50 bin TL faizsiz kredi idi.

HERKES KREDİ ALACAK

İlk etapta on beş bin esnaf ile sınırlandırılan projeye neredeyse adeta başvuru hücumu yapan esnafımızın sayısı iki yüz elli bine dayandı. Bu talep karşısında Hükümetin söylemlerinin lafta kalmayacağını kanıtlar nitelikte bir müjde veren Sayın Binali Yıldırım şartları sağlayan herkesin bu krediden yararlanabileceğini ifade etti.

Daha önce de yazılarımda bahsettiğim ve esnafların sabırsızlıkla beklediği sicil affı konusundaki çalışmaların sona geldiğini ve önümüzdeki hafta meclisten geçeceğini uygulamaya da hemen geçileceğinin müjdesini verdi.

Altını çizmek istediğim en önemli müjde ise Ahilik Fonu idi. Başbakan Binali Yıldırım fon kurulması talebinin biz esnaf temsilcilerinden geldiğini, Hükümetin bu talebi doğru bulduğunu ve kısa bir sürede yasal çalışmayı tamamladıklarını söyledi. Büyük oranda İşsizlik Sigortası Fonu’na benzeyen bu çalışma için “Elde yok, avuçta yok. İşte orada sizin yardımınıza koşacak bir mekanizma var” diyerek Esnaf ve Ahilik Fonunun önemini ve amacını tanımlayan Sayın Başbakan, esnafın bu fonla geleceğinin güvence altına alındığını, fonun devletle milletin birlikte elini taşın altına koymasıyla oluştuğunu ifade etti.

BÜYÜK OLANAKLAR SUNULDU

Fona Bağ-Kurluların yüzde 2, Hazinenin ise yüzde 1 oranında destek vereceğini belirten Sayın Başbakan “Esnafımız 720 gün prim ödedikten sonra iflas ya da dükkanını kapatma durumunda bu fondan yararlanabilecek. Yatırdığı primin süresine göre kendisine 6,8 ya da 10 ay gibi ödemeler yapılacak“ diye konuştu. Yıldırım, fonun esnafa hayırlı olmasını diledi.

Her zaman altını çizerek söylüyorum ki Cumhuriyet tarihinin esnafa en çok olanak sağlayan siyasi iradesinin devamındaki Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın liderliğindeki Hükümetimize yaşanan süreçte ülkenin sosyal ve kültürel yaşamının temel taşı Esnaf ve Sanatkarımıza sağladıkları olanaklar için teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum...

Sevgiyle kalın, ağız tadıyla kalın...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH32°
Güneşli