ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
31 Aralık 2016 Cumartesi, 08:00:24 Güncelleme:08:57:18

Bilinmezlerin yılı - 2017

 

Dünyanın en büyük fon yönetim şirketlerinden olan Pimco, her yıl sonu yaptığı ve dünyanın 4 bir tarafına dağılmış stratejistleri, trader’ları ve içerisinde eski FED Başkanı Ben Bernanke, eski İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King gibi isimlerin de bulunduğu danışma meclisini bir araya getirdiği “Yıl Sonu Değerlendirme” toplantısını yakın zamanda yapmış.

Pimco bu toplantılardan her sene mayıs ve aralıkta olmak üzere 2 defa yapıyor ve kısa (6 aydan 12 aya kadar) ve orta (3 yıldan 5 yıla kadar) yatırım planlarını tartışıyor. Aralık ayında toplanan bu kurulun öncelikle tespit ettiği konu şu olmuş: “Mayıs toplantısında ‘Önümüzde oyunu değiştirecek 3 önemli gelişme var. Eğer bunlardan biri dahi olursa bugün aldığımız kararların hepsi çöp olur’ dediğimiz her şey son 6 ayda oldu!”

2017’Yİ BİLİNMEZ YAPAN 3 ÖNEMLİ GELİŞME

Pimco’nun bahsettiği ve eğer olursa “Nasıl fiyatlarız bilmiyoruz” dediği 3 olay şunlarmış: 1- Brexit’in gerçekleşmesi, 2- Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi, 3- İtalya’da referandumdan hayır çıkması ve Renzi’nin istifası.

İşte “Bunların biri dahi olursa çok zorlanırız” diyen Pimco için geçen 6 ay büyük şok olmuş ve bütün “olaylar” gerçekleşmiş.

Bu sebeple Pimco, aralık toplantısında 2017’yi yorumlayıp planlamaya çalışırken başlığı bu şekilde atmış: “Bilinmeyenlerin fiyatlanacağı yıl.”

Bunu niye size anlatıyorum? Çünkü yatırımcı açısından en profesyoneli dahil 2017’de neler olabileceğini bilmiyor. Yukarıda saydığım 3 konu zaten “game changer/oyunu değiştiren” etmenler. Bir de bunlara şu 3 soruyu ekleyin:

1- FED, Trump sonrası panikler ve 2017’de hızlı faiz artırımlarına gider mi?

2- Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) ayağını gazdan çektiği bir ortamda (ECB tahvil alımlarını düşürdü, BOJ “Artık daha fazla para basmayacağım” dedi) küresel bol likidite şartları değişir mi?

3- Çin Yuanı’nın bu sene 7-8’i bulan değer kaybı seneye de devam eder mi?

Gördüğünüz gibi bu 3 makul sorunun farklı cevapları bile yatırımcı açısından 2017 için gündüz ve gece kadar farklı portföyler oluşmasına neden olur.

Bu riskler yetmiyormuş gibi bir de bunlara, ABD seçimleri sırasında alevlenen, yılın son haftasında da “diplomatların sınır dışı edilmesine” kadar giden ABD-Rusya gerginliği eklendi. İki büyük nükleer güç, soğuk savaş döneminden sonra hiç bu kadar gergin olmamıştı.

Dışarısı böyle de, içerisi çok mu öngörülebilir?

2016’da bir hükümet değişikliği, bir darbe girişimi, OHAL süreci, yatırım yapılabilir ülke notunun kaybedilmesi ve Suriye’ye sınır ötesi harekât gibi yılın başında hiç planlarda olmayan gelişmeleri fiyatlamak zorunda kalan yatırımcı için 2017’de de yine “yaşanarak görülecek” gelişmeler olacak. Yılın başında Meclis’te oylanması beklenen ve içerisinde “parlamenter sistemden başkanlık sistemine” geçişi de barındıran Aanayasa değişikliği ve eğer Meclis’te yeterli oyu alırsa bahar aylarında gerçekleşecek “Anayasa referandumu” içeride yatırımcı için en önemli gelişmelerden olacak.

Durum bu şekilde...

2016 gitsin, uğurlar olsun. Fakat 2017, yatırımcılar için şimdiden çok daha çetrefilli bir yıl olmaya aday olarak kapının arkasında beliriyor. Umarım ne kadar belirsiz olursa olsun 2017 hepimize sağlık, huzur ve mutluluk getirir. Gerisi laf-ü güzaf.

İyi seneler...

 

HAVA DURUMU
Salı33 MPH24°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı