ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
18 Ocak 2017 Çarşamba, 00:20:51 Güncelleme:08:56:39

Genç nüfus işsizliği 7 yılın zirvesine çıktı

 

Ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı. Maalesef manşet işsizlik rakamı yüzde 11.8 ile 2010 yılından bugüne en yüksek oranda çıktı. 2012 yılında yüzde 8’lere kadar gerilemiş olan Türkiye’deki işsizlik rakamı 4 sene içinde neredeyse 4 puan artmış durumda. Ekim ayı itibarıyla 3.6 milyon kişi resmi olarak işsiz. Türkiye 1 yıl öncesine göre istihdamını yüzde 1.5 artırmış ancak ekonomik şartların kötüleşmesi sebebiyle işsiz sayısında yüzde 16 artış olmuş. Durum genç nüfusta daha vahim. Genç nüfus işsizliği yüzde 20.4’e tırmanmış durumda. Peki bu rakamlar bize ne diyor?

Ekonomide soğuma 2016 yılının ikinci yarısından itibaren kendini göstermiş durumda. Muhtemelen yüzde 3’ün altında bir büyümeyle bitireceğimiz 2016’yı yine büyük ihtimalle biraz da iyimser bir bakış açısıyla yüzde 3’lerde tamamlayacağız. Türkiye’deki istihdam istatistiklerine göre çalışanların yüzde 53’ü hizmetler sektöründe, yüzde 19’u sanayide, yüzde 19’u tarım sektöründe ve yüzde 7.6’sı da inşaat sektöründe çalışıyor.

2016’nın ilk 10 ayında ana sektörler durumunda olan sanayi ve tarım nette negatif bir istihdam üretmiş. İnşaat sektörü çok küçük bir artı istihdam yaratırken seneye en büyük katkıyı (turizmdeki kayba rağmen) yüzde 5’le hizmetler sektörü yapmış. Tabii burada kamunun özellikle hizmetler sektöründe yaptığı yoğun işe alımların payını görüyoruz. 2017 de faiz oranlarının iki haneli, döviz kurunun da yüksek seyrettiği bir yıl olmaya aday. Bu durumda da sanayi ve inşaat sektörlerinden ciddi bir katkı beklemek mümkün olmayacaktır. Umarım işten çıkarmalar bu sektörlerde öne çıkmaz. Tarım ve turizm sektörlerinde Rusya krizinin aşılması sebebiyle belki 2017’ye oranla bir nebze de olsa istihdam artışı sağlama şansı verebilir. Ancak belli ki 2017’de de yine büyük yük hizmetler sektörü üzerinden kamunun üzerine olacak. Fakat bu yeterli olur mu? Manşette 2009 krizi sırasında gördüğümüz yüzde 13-14 işsizlik oranlarını görür müyüz?

Bu soruların cevaplarını biraz da içeride Anayasa değişikliği süreci sonrasında referandum ya da olası erken seçim gündemi ve yurtdışında yaşanan Trump sonrası yeni ticaret denklemleri verecek. Şahsen işsizlikte 2017’de de maalesef artışın devamını beklemekle beraber 2009 seviyesine ulaşacağını düşünmüyorum. Ancak bu tespit, işsizlik konusunun Türkiye’nin 2017’yle birlikte en önemli mevzularından biri olacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Neden mi? Gelin diğer ülkelerde durum nasıl ona bir bakalım...

Business HT’nin hazırlamış olduğu “işsizlik karnesi” çalışmasından aldığım rakamlara göre 34 OECD ülkesindeki ortalama işsizlik oranı yüzde 6.4. Bunların içinde Yunanistan yüzde 24.4’le, İspanya da yüzde 19’la en fazla işsizliğin olduğu iki ülke.

Genç nüfus işsizliği dünyada ne durumda bir de ona bakalım. İşsizliğin Avrupa ortalaması da genç nüfusta yüzde 21 seviyesinde. Ancak bu oranın bu kadar yüksek çıkmasının sebepleri İtalya, İspanya gibi ülkeler. Avrupa’nın hasta adamlarından İtalya’da genç nüfusta işsizlik yüzde 39.4. Bir başka sıkıntılı Avrupa ülkesi İspanya’da yüzde 44. Aynı birlik içinde olan Almanya’da genç nüfusta işsizlik 7.7, Hollanda’da ise yüzde 10 seviyesinde.

Anlaşılacağı üzere son 6-7 yılın ortalama yüzde 15’lerde dolaşan genç nüfus işsizliği, ekonominin eskisi kadar istihdam yaratamaması sebebiyle artık yüzde 20’leri aştı. Bu oran bizi Avrupa’daki sıkıntılı ülkelerle aynı kefeye yaklaştırıyor. Ayrıca içeride üniversitelerden mezun olan milyonlarca gencin ülkeden ümitlerini kesmesine ve beyin göçünün hızlanmasına yol açacaktır. Bu sebeple 2017’de ekonominin tek hedefi olmalı “istihdam yaratmak”, hatta “gençlerin yaptığı işten memnun olacağı kaliteli istihdam yaratmak”.

HAVA DURUMU
Perşembe9 MPH27°
Az Bulutlu