SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

‘Uykusuz Anneler Kulübü’nü duydunuz mu?

27 Ağustos 2016 Cumartesi, 09:46:13 Güncelleme:09:46:17
Damla Çeliktaban

Damla Çeliktaban

[javascript protected email address]

Uykusuz Anneler Kulübü, 2011 yılında sosyal medyada başlayan sanal bir platform olarak içerik üretiyor. Kulübün kurucusu Perihan Gürer, anneleri bir araya getirip, deneyimleriyle hem eğlence hem de bilgilendirici içerik üretmeyi bakın nasıl başarmış

‘Uykusuz Anneler Kulübü’ nasıl kuruldu?

Büyük kızım 15 aylıktı ve henüz Twitter Türkiye’de yeniydi. (O zamanlar Instagram yoktu ve Facebook da bu kadar aktif bir mecra değildi.) Anne olan diğer arkadaşlarımla Twitter sohbetlerimiz sırasında uykusuzluktan dert yanıyorduk. ‘O kadar uykusuzum ki bari Uykusuz Anneler Kulübü kuralım’ dememle birlikte beni tüm uykusuz anne arkadaşlarım destekledi. O zaman henüz tanımadığım, şimdi canım ortağım olan ‘Uykusuz Anne’, web sitemiz için domaini aldı ve böylece ‘Uykusuz Anneler Kulübü’ doğdu. Amacımız annelere faydalı olmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek, annelerin her zaman yanında olarak daha mutlu çocuklar, daha mutlu nesiller yetiştirmelerine katkı sağlamaktı.

Neden bu anneler her zaman uykusuz?

Her ne kadar hayalimiz tüm anneleri uykularına kavuşturup kulüpten atmak olsa da uykusuzluğumuz hiç bitmez. İlk yıllar bebeğimiz uyumayı bilmediği için uykusuz kalırız, sonra ‘Çocuğumuza nasıl daha iyi ebeveyn olacağız?’ diye uykusuz kalırız. Okul yılları, ergenlik buhranları, sınavlar, üniversite, iş bulma derken bir bakmışız bebeğimiz yetişkin olmuş yuvadan uçuyor. Bizim aklımız yine onda, biz yine uykusuz...

Babalar da uykusuz değil mi? Onlar rahat rahat uyuyor mu?

Çoğu baba uykusuz değil, çünkü babalar işte uykusuz kalmasın diye anneler geceleri destek talep etmiyor. Oysa bebek bakımı bir ekip işi, mümkün olan her destek talep edilmeli, alınmalı... Gece bebek bakan anne gündüz de bebeğine bakmaya devam ediyor ya da işe gidip çalışıyor. Dolayısıyla anne hiç durmadan çalışıyor ve bu hem fiziksel hem ruhsal olarak yıpratıcı olabiliyor. ‘Uykusuz Anneler’ olarak babaların da “#uykusuzbabalar”dan olmasını istiyoruz. Yaptığımız yayınlar ve paylaşımlarda özellikle bunun önemine değiniyoruz. Annelere, kendi sağlığı için babalardan destek istemelerini öneriyoruz.

Annelerin en çok uykusuz kaldığı dönem çocuğun ilk yılları mı? Bebekler neden uyumaz?

Evet, çünkü bebekler doğumdan sonra dünyaya alışma süreci geçiriyor.

İlk ayları az hasarla atlatmanın yolu nedir?

İlk 1-2 ay bebeğinizin uyku düzeninin olmaması normaldir. Bebeğiniz uyumuyorsa onu rahatlatmaya ve hoşuna giden yöntemlerle uyutmaya çalışın (Yarım kundak, hafif sallama gibi).

İlk aylardan sonra gece gündüz farkını öğretebilirsiniz. Bebeğiniz gündüzleri çok uyuyorsa bir buçuk, iki saatte bir uyandırın. Gece uyanınca ışığı açmayın, kısık sesle konuşun, emzirip, gazını çıkarıp geri uyutun. Kaka yapmadığı sürece altını değiştirmeyin.

Çocuğunuzu akşam uykusuna sabah uyandığı saatten 12 saat önce yatırın. Yani sabah 6’da kalkıyorsa 6’da odasını karartıp akşam uykusuna yatırın. Erken yatan çocuk bilinenin aksine daha uzun uyur.

Uyku öncesi rutini oluşturmanızı öneririz. Örneğin; gece yatmadan önce kısa bir banyo, pijama, süt, yarım kundak; gündüz uykusu için odanın karartılması, yarım kundak gibi... Her gece aynı müziği de çalabilirsiniz.

Bebekler kaç saat uyumalı?

BU konuda Tracy Hogg’un kitabından aldığımız ve sitemizde de yer verdiğimiz bilgiler aşağıdaki gibi ama şu da unutulmamalı ki her çocuk aynı değildir. Bu süreler ortalama olarak hesaplanmış ve siz kendi çocuğunuzu izlerken kesinlikle çok iyi bir rehber niteliğinde.

0-1 Ay: 19-21 saat
2-3 Ay: 16-18 saat
4-6 Ay: 15-16 saat
6-9 Ay: 13.5-16 saat
10-12 Ay: 13-15 saat
13-24 Ay: 13-14 saat
İki uyku arasında ortalama uyanık kalma süreleri ise,
Yeni doğan: 50-60 dakika
1 -2 Aylık: 1 saat/1 saat 15 dk.
23 Aylık: 1 saat/1 saat 20 dk.
4-6 Aylık : 1.5/2 saat
7-9 Aylık : 2 saat 45 dk./3 saat
10-12 Ay: 3/4.5 saat
13 Ay + : 5/6 saat

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN