ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
08 Ekim 2016 Cumartesi, 09:16:07 Güncelleme:09:16:11

Emzirmede zorlanan anneye destek olmak

EMZİRME, hayatın diğer yanları gibi zorluklar ve kolaylıklar içerir. Bazı kadınlar için özellikle başlangıç kısmı bir hayli acılı ve meşakkatli olabilir. Emzirme haftası olarak kutlanan bu hafta emzirmekte zorlanan anneye nasıl destek olabileceğimize bir bakalım. Elbette herkes için geçerli olan tek bir yanıt yok ama yardımcı olabilecek birkaç şey var:

ONA ÇOK İYİ BİR İŞ ÇIKARDIĞINI SÖYLEYİN: Emziren anneye söyleyebileceğiniz en iyi şey şu: “Vay canına, çok iyi bir iş çıkarıyorsun. Şu an zorlanıyor olabilirsin ama eminim bunu başaracaksın.”

BAZEN İŞLERİN KARMAŞIK OLABİLECEĞİNİ KUBULLENİN: Emzirmenin, mücadele haline gelmesinin annenin fizyolojisi, tıbbi sorunlar, duygusal durum, bebeğin beslenme becerisi gibi birçok sebebi olabilir. Emzirme tavsiyeleri standart kurallarmış gibi lanse ediliyor zaman zaman: Meme en iyisidir, 12 aydan küçük bebekler kendi kendilerine sütten kesilmez gibi. Bu kurallar, her anne ve bebeğin dinamiğinde değişebilir. Kişiye özgülükleri hesaba katmak, annenin kendini daha az yalnız hissetmesini sağlayabilir.


ACISINI DİKKATE ALIN: Meme ucu çok hassas bir dokudur ve alışılmadık bir ıslaklıkla günleri geçirmek ilk başlarda ciddi acılara sebep olabilir. Uzun süren ve bir türlü azalmayan acılar bir emiş probleminin ya da anatomik bir durumun habercisi olabilir. Yapılması gereken anneyi dinlemek ve basit, kalıp yanıtlar vermemektir.

ONA DİĞER HER ŞEYDE YARDIMCI OLUN: Yorucu ilk haftalarda, ailenin ve arkadaşların yapabilecekleri en iyi şey anneye, bebekle ilgisi olmayan her şeyde yardımcı olmaktır. Yeni bir bebek geldiğinde her şey sıfırdan başlar ve ihtiyacınız olan tek şey, size yemek getirecek, çarşafları değiştirecek, ayakkabı giymenize yardımcı olacak biridir. Ziyaretçilerin, bebeği sevmek istemeleri anlaşılabilir bir şey ama anneyle bebeğin birlikte geçirdikleri anlar kritiktir. Anne emzirmede sorun yaşadığında, bebeğiyle ten temasını artırmalı, müdahale olmaksızın onunla vakit geçirmelidir.

EMZİRME ANNELİK İÇİN BİR ÖLÇÜT DEĞİLDİR: Anne sütünün yararları tartışılmaz olsa da bir kadını bebeğini emzirebilmesi ya da emzirememesi üzerinden değerlendirmek zalimcedir. Hiçbir kadına bebeğini emziremedi diye ‘yeterince iyi bir anne olamadığı’ hissettirilmemeli, buna benzer imalarda bulunulmamalıdır. Emzirmekte ısrar eden bir anneye de “Bu bebek aç” ya da “Sütünün kalitesi yetersiz olduğu için ağlıyor”, “Mama ver uyusun” gibi telkinlerde bulunmak yerine hiç ortalıkta olmamanız daha faydalıdır.

ANNE DUYARLILIĞI ve Çocuklarda Bağlanma

BAĞLANMA kuramının kurucusu John Bowlby çocuk ile onu büyüten yetişkin arasındaki bağın, duygusal gelişim üzerinde yaşam boyu süren etkisini tartışarak psikoloji alanında bir devrim yarattı. koç üniversitesi yayınları (küy) tarafından yayımlanan, orta Doğu Teknik üniversitesi kuzey kıbrıs kampüsü Psikoloji Bölümü profesörü nebi sümer, Türk eğitim Derneği üniversitesi Psikoloji Bölümü profesörü melike sayıl ve orta Doğu Teknik üniversitesi Psikoloji Bölümü profesörü sibel kazak Berument’in kaleme aldığı ‘Anne Duyarlığı ve Çocuklarda Bağlanma’ adlı kitapsa Türkiye’de bağlanma kuramına ilişkin çalışmalarda ihmal edilen erken döneme odaklanıyor. kitap, yürütücülüğünü Prof. Dr. nebi sümer’in yaptığı ‘Çocuğun Gelişiminde Bağlanma, İlgi-Bakım ve Aile Dinamiklerinin etkisi’ başlıklı, TüBİTAk-soBAG projesinden hareketle oluşturuldu.

Fikir üreten çocuklar

İlkokul çağındaki çocuklar için inanılmaz çeşitlilikte kurslar var. Çocuk Filozoflar Akademisi bunlardan biri. Akademinin kurucusu, eğitimci Tuğba Döner. 4-11 yaş arası çocuklara hitap eden akademi 6 farklı modülden oluşuyor: Analitik ve eleştirel düşünme, kendini tanıma, entelektüel bilgi, zaman yönetimi, fiziksel farkındalık ve sosyal beceriler. Bu eğitimlerde çocuklar klasik sanatçılardan eserlerle tanışıyor, okulda ya da günlük hayatta pek sık karşılaşamayacakları müzik aletlerini tanıyor, münazara becerisi geliştiriyor, meditasyon yapmayı öğreniyor... Tuğba Hanım, sınav odaklı sistem ve aşırı teknoloji yüzünden eksik kalan fikir üretme amacına vurgu yapıyor.

Umut dolu bir proje

ÇOCUK yaşta yakalanılan kanserlere dikkat çekmek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamlarını sağlamak için 16 yıldır faaliyetlerini sürdüren KAÇUV, Adore Oyuncak ile kanser tedavisi gören çocuklara umut olabilmek için işbirliği yapıyor. Projede tedavi gören çocuklara oyuncak bağışı yapılması ve çocuk kanserleri hakkında farkındalık yaratmak hedefleniyor. Dileyen herkesin Twitter üzerinden #AdoreOyuncakileUmutOl hashtag’iyle katılım sağlayabileceği proje, 1 Ekim’de başladı, 1 Kasım’a kadar devam edecek. Projeye #AdoreOyuncakileUmutOl hashtag’iyle paylaşım yapan herkes bu bağışa katkıda bulunup kanserli çocuklara neşe kaynağı olabiliyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Az Bulutlu