ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
25 Ocak 2017 Çarşamba, 09:21:08 Güncelleme:09:21:27

Yeni anneye emzirme desteği vermenin yolları

 

Emzirmek isteyen fakat bu konuda desteğe ihtiyacı olan annelerin yakınlarındaysanız onlar için yapabileceğiniz hiç de zor olmayan birkaç şey var

KİMİ anneler için emzirme zordur. Özellikle ilk başlarda. Memenin hassas derisi alışık olmadığı bir fonksiyonu yerine getirmeye çalışırken çok acıyabilir, bebeğin çenesi yeterince güçlü olmayabilir, annenin yeterince yardım edeni yoksa emzirmek daha da zordur. Yeni doğmuş bebekler talepkârdır. Günlerinin yarısını kucakta uyuyarak, diğer yarısınıysa aynı kucakta emerek geçirmek isterler. Bu, kucağın sahibi için tam gün ve haftalarca sürecek mesai demektir.

Emzirmek isteyen fakat bu konuda desteğe ihtiyacı olan annelerin yakınlarındaysanız onlar için yapabileceğiniz hiç de zor olmayan birkaç bir şey var...

ONA MORAL DESTEĞİ VERİN

Ona söyleyebileceğiniz en iyi şey şu: “Şu an zorlanıyor olabilirsin ama eminim bunu başaracaksın.” Bu kadar moral desteği bile annenin zorlukların üstüne daha güçlü gitmesine yardımcı olabilir.

HER ANNENİN VE HER ÇOCUĞUN DOĞASI FARKLIDIR

Emzirmenin, mücadele haline gelmesinin birçok sebebi olabilir, annenin fizyolojisi, altta yatan tıbbi sorunlar, ruhsal durumu, bebeğin beslenme becerisi ve anatomisi gibi. Paket halinde sunulan emzirme tavsiyeleri kadınları bazen tahmin edildiğinden daha fazla baskı altına sokabiliyor. “Meme en iyisidir” ya da “12 aydan küçük bebekler sütten kesilmezler” gibi. Bu kurallar, her anne ve bebeğin farklı olduğunu hesaba katmıyor. Bu gerçeği kabullenmek, kadının kendini daha az yalnız hissetmesini sağlayabilir.

ONA YARDIMCI OLUN

Özellikle ilk haftalarda, ailenin ve arkadaşların yapabilecekleri en iyi şey, anneye, bebekle ilgisi olmayan her şeyde yardımcı olmaktır. Bu şekilde anne, yalnızca beslemeye ve bebeğiyle bağ kurmaya odaklanabilir. Her yeni bebek, hanedeki düzenin altüst olması demektir. İhtiyacınız olan tek şey, size yemek getirecek, çarşafları değiştirecek, ayakkabı giymenize yardımcı olacak biridir. Ziyaretçilerin yeni bebeği sevmek istemeleri anlaşılabilir ama anne ile bebeğin birlikte geçirdikleri anlar kritiktir. Anne emzirme konusunda sorun yaşadığında, bebeğiyle ten temasını artırmalı, müdahale olmaksızın onunla vakit geçirmelidir.

PROFESYONEL YARDIM BULMASINA YARDIM EDİN

Kendi çocuklarını emzirmiş annelerin, kayınvalidelerin, kız kardeşlerin, arkadaşların verecekleri iyi tavsiyeler olabilir. Ancak bazen annelerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak bir profesyonel yardımın ya da destek grubunun yerini hiçbir şey tutamaz. Ailenin ve arkadaşların yapabilecekleri en iyi şey, annenin, bir emzirme danışmanı ya da destek grubu bulmasına yardımcı olmaktır.

NE SÖYLEDİĞİNİZE DİKKAT EDİN

Emzirmeye alışmaya çalışan ve bunda zorlanan annelerin yanında asla söylenmeyecek sözler vardır: “Bu bebek aç, ondan ağlıyor”, “Sütünün kalitesi yeterli değil, benim komşumun sütünün yarısı yağdı, çocuğu tosun gibiydi”, “Ben kendi çocuklarımı 2 sene kolaylıkla emzirdim”, “Senin memelerin biraz küçük mü, büyük mü, yamuk mu?”, “Mama verirsen uzun uyur”, “Kendini bu kadar yorma canım, ver mamayı gitsin”... Eğer aklınızdan bunlar ya da bunlara benzer cümleler geçiyorsa yeni annenin yanından hızla uzaklaşın. Gerçekten şu an en ihtiyacı olmayan şey bunları duymak...

 

Kitap önerisi: BLW Tarifleri

BABY Led Weaning-Bebek Liderliğinde Beslenme, gün geçtikçe anneler arasında yayılan bir katı gıdaya geçiş yöntemi. Alışılmış olan bisküvi ezme, sebzeleri püre yapma, muhallebi hazırlama ve bebeğin ağzına kaşıkla yedirme sisteminin aksine bebeğin ilgilendiği sağlıklı besinleri, kendi kendine yemesi anlamına gelen bu sistem hakkında daha önce birçok yazı yazdım.

BLW kitabını ‘O tabak bitecek mi?’ adıyla Türkçe’leştiren Gün Yayıncılık şimdi de BLW Tarifleri hazırladı. Bu ay raflarda yerini bulan kitabı Ek Gıdaya Geçiş ve BLW Eğitmeni Esra Günüşen Ertuğrul hazırladı. BLW, bebek ve çocukları ek gıdaların dünyasıyla tanıştırmak için harika bir yol. Kitap, hazırlaması kolay pek çok alternatif sunarak evdeki miniklerin küçük gurmelere dönüşmesini sağlayabilecek kadar zengin alternatiflerle dolu bir içeriğe sahip. Vegan, vejetaryen ve glutensiz beslenen aileler ve çocukları için de lezzetli ve sağlıklı tarifler içeriyor.

HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH27°
Az Bulutlu