SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Vertigo hastalığı iç kulak rahatsızlıklarından oluşur

05 Eylül 2016 Pazartesi, 00:49:36 Güncelleme:08:53:46
Dr. Tuncay Filiz

Dr. Tuncay Filiz

[javascript protected email address]

 

Uz. Dr. Tuncay Filiz İç Hastalıkları Uzmanı, vertigo hastalığı konusunda bilgiler verdi. Filiz, “İç kulakta dengemizi sağlayan kristaller vardır. Şu ya da bu nedenlerle kristalleri bağlayan düzen bozulursa dengemiz de bozulur” dedi

Vertigo, gerçek bir baş dönmesi demektir. Gerçek olmayan baş dönmeleri de vardır ki bunlara yalancı vertigo adı verilir. Vertigo sıklıkla iç kulağa ait hastalıklardan ötürü olur, nadiren beyin damar hastalıkları da buna sebep olur. İç kulakta dengemizi sağlayan kristaller vardır. Bu kristaller belirli bir düzen içinde birbirlerine bağlanmışlardır. Şu ya da bu nedenlerle kristalleri bağlayan düzen bozulursa dengemiz de bozulur. Ani olarak başlayan baş dönmesi vertigo için karakteristiktir. Çevredeki her şey döner, kişi kımıldamak dahi istemez, adeta olduğu yere mıhlanmış gibidir, bir şeylere tutunmak ister.Bulantı, öğürme ve kusma sıktır. Birlikte kulak çınlaması ve işitme kaybı da olabilir. Bunların hiçbiri yalancı vertigoda görülmez.

Pozisyonel vertigo ne demektir?

İç kulak sorunu

neden olabiliyor

Pozisyonel vertigo da gerçek bir vertigodur. Başın sağa ya da sola dönüşlerinde ortaya çıkar. Pozisyonel vertigo sıklıkla iç kulak hastalıklarından kaynaklanır. Hangi kulak hasta ise baş o tarafa çevrildiğinde vertigo olur. Pozisyonel vertigonun diğer bir nedeni de boyundaki karotis damarlarının kolesterol plaklarıyla daralmasıdır.

Baş dönmesi

daha düşük

Yalancı vertigo nedir

Yalancı vertigo, baş dönmesinden ziyade sersemlik, dengesizlik, kafada ağırlık duyguları ile ifade edilir.

Yalancı vertigo ani olarak başlamaz, yavaş yavaş ortaya çıkar. Yalancı vertigo gençlerde pek görülmez, orta ve ileri yaşlarda daha sıktır.

Yalancı vertigoda baş dönmesi şiddetli değil tahammül edilecek derecededir. Yalancı vertigoya yol açan başlıca hastalıklar hipertansiyon, hipotansiyon, hiperglisemi, hipoglisemi, görme bozuklukları, anemi, artroz, bazı ilaçlar ve psikolojik bozukluklardır.

Kan sayımı ile

ayırt edilebilir

Vertigo tanısı nasıl konur?

Vertigoda bulantı, kusma ve göz kürelerinde istemsiz hareketler vardır. Bu istemsiz hareketlere nistagmus adı verilir. Yalancı vertigoda bunlardan hiçbiri yoktur. Kan sayımı ve boyun damarlarının ultrasonografik tetkikleri yalancı vertigoyu ayırmak için kullanılır.

Korma ve

üzerine git

Korku vertigosu nedir?

Korku vertigosuna Fobik Vertigo da denir. Korku vertigosu yalancı vertigodur, tamamen psikolojiktir. En sık yükseklik ve sokak korkuları buna yol açar. Çare: Korkma, üzerine git!

Ağrı kesicilere

dikkat edilmeli

Yalancı vertigoya yol açan ilaçlar

*Teskin edici ilaçlar

*Antidepresanlar

*Ağrı kesiciler

*Antibiyotikler

*Antihipertansifler

Ani olarak

dönmeyin

Nasıl korunuruz?

*Ani dönme hareketleri yapmayın

*Ani olarak ayağa kalkmayın

*Tansiyonunuzu dengede tutmaya gayret edin

*Kan şekerini takip edin, dengede tutun

*Stresten uzak durun

 

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN