ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
14 Kasım 2016 Pazartesi, 01:43:44 Güncelleme:09:01:43

Vertigoyu önlemek için kahve tüketimini azaltın, alkol içmeyin

 

Vertigo, her yaş ve cinste görülür. Kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü gözlenmektedir. Kronik hastalıklar nedeniyle sürekli ilaç tüketenlerde daha sık görülmektedir. Önlemek için tuzu azaltın ve sigara içmeyin

 

Vertigo ne demektir?

Vertigo, baş dönmesi demektir. Baş dönmesi, kendisini değişik şiddetlerde gösterir. En zararsız hali hafif bir baş dönmesi ya da dengesizlik olurken en şiddetli hali yerinden kalkamayacak derecede sallantılarla karakterize olabilir. Vertigo, bir hastalık değil bir bulgudur. Bu nedenle tanıda asıl olan, altta yatan hastalık ya da hastalıkların açığa çıkartılmasıdır. Bu bağlamda vertigonun pek çok nedenleri söz konusudur.

Vertigo kimlerde görülür?

Vertigo, her yaş ve cinste görülür. Kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü gözlenmektedir. Kronik hastalıklar nedeniyle sürekli ilaç tüketenlerde daha sık görülmektedir.

Vertigo neden olur?

Vertigoya yol açan başlıca nedenler; iç kulak hastalıkları, Vestibüler Nörit, beyincik hastalıkları, Migren, Vertebrobaziler yetmezlik, Multipl Skleroz, denge sinirini yakalayan tümörler, kafa travmaları, muhtelif alerjiler, yaşlılık, boyun omurlarında kireçlenmeler, boyun fıtıkları, depresyon benzeri psikiyatrik durumlar, B12 ve diğer vitamin eksiklikleri, aşırı alkol tüketimi, anemi, bazı ilaçlardır. Bunların arasında en sık görüleni Benign Paroksismal Pozisyoner Vertigo’ dur.

 

 

Takip ve tedavi edilmesi gerekir

Pozisyoner vertigo nedir?

En sık görülen vertigo tipi olup Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo olarak bilinir. İyi seyirli, pozisyona göre şiddeti artan ya da azalan ve periyodik aralıklarla ortaya çıkan vertigo anlamına gelir. Kısaca BPPV olarak tanımlanır. BPPV, iç kulağın labirent sistemine ait bozukluklardan kaynaklanır. Bu nedenle Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmesi gerekir.

 

 

Ateş ve terleme gibi bulgular

Bulguları nelerdir?

Vertigoda en sık dile getirilen yakınma baş dönmesidir. Kişi, kendinden ziyade çevredeki eşyaların kendi etrafında döndüğünden söz eder. Baş dönmesine sıklıkla eşlik eden diğer bulgular bulantı, kusma, terleme, kulak çınlaması, işitme kaybı, görme bozukluklarıdır. Eğer birlikte enfeksiyon da söz konusu ise ateş ve terleme gibi bulgular eşlik eder.

 

Tam ve sistemik muayeneden geçirilir

Nasıl teşhis edilir?

Dâhiliye uzmanı tarafından tam ve sistemik muayeneden geçirilir. Vertigo testi uygulanarak gerçek ya da yalancı vertigo arasında ayrım yapılır. Enfeksiyon hastalıkları, kireçlenme, romatizma, anemi, vitamin ve mineral eksiklikleri, ilaç reaksiyonları dışlanır. Ön tanıya göre gerekirse KBB ve Nöroloji konsültasyonları talep edilir.

 

 

Sigara içmeyin, tuzu azaltın

Nelerden sakınmalıyız?

*Sigara içmeyin

*Tuzu azaltın

*Kahve tüketimini azaltın

*Alkolden uzak durun

*Baş dönmesini tetikleyen pozisyonlardan sakının

 

Tepkiler doktor tarafından gözlenir

Vertigo testi nasıl yapılır?

Bu testi yaparken hasta, aktif vertigo krizi içinde olmamalıdır. Hasta doktoru nezaretinde kendi etrafında 2- 3 dakika kadar döner ve durur. O andaki tepkileri doktoru tarafından gözlenir. Eğer çevresindeki nesneler kendi etrafında dönmeye başlar ise teşhis vertigodur.

Ayni test hasta ayakta iken öne doğru eğilerek kafası ile birkaç dakika daire çizmekle de yapılabilir. Dönmenin yanı sıra dile getirilen fenalık hisleri de vertigo lehine kaydedilir.

 

Romatizma ilaçları tetikleyebilir

Vertigoya neden olan ilaçlar nelerdir?

*Antihipertansif ilaçlar

*Diüretikler

*Romatizma ilaçları

*Bazı antibiyotikler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH32°
Güneşli