ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
28 Kasım 2016 Pazartesi, 01:26:38 Güncelleme:08:58:43

Grip virüsü harekete geçti uyanık olup, önlem alınmalı

 

Grip hastalığına karşı istirahat etmek gerekir. İhtiyaca göre ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Bol sıvı tüketilmelidir. Gripte antibiyotik kullanılmaz, faydası yoktur. Antiviral ilaçlar çok erken başlanırsa etkilidir

Grip, bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Öncelikle solunum yollarını etkiler, ayrıca sindirim sistemini de etkileyebilir, bu son etki daha çok çocuklarda görülür. Her yıl dünya nüfusunun 100’ de 5’i mevsimsel gribe yakalanmaktadır. Tüm dünyada iş gücü kayıplarının yüzde 100’ü grip nedeniyledir. Grip virüsü inflüenza virüsü olarak bilinir. İnflüenza virüsünün 3 tipi vardır: A, B ve C virüsü.

A virüsü, hayvanlarda ve insanlarda bulunur. H1N1 olarak bilinir. En sık salgın yapan ve en tehlikeli olan A virüsüdür. B virüsü yalnız insanlarda bulunur. B virüsü, çocukları daha çok hasta eder. Mide-bağırsak bozuklukları sık görülür. B virüsü ile enfekte çocuklar aspirin kullandığında beyin ödemi (Reye sendromu) oluşabilir. C virüsü insan ve domuzda bulunur. C virüsü en zararsız olanıdır. Soğuk algınlığına benzer bir rahatsızlık yapar.

Her sene kabuk değiştiren virüs

Grip virüsleri her sene kabuk değiştirirler. Bu nedenle onlara karşı hiçbir zaman kalıcı bir bağışıklık sağlayamayız. Virüslerin bu değişimleri yüzeysel ya da yapısal nitelikte olur. Yüzeysel değişim hafif-orta ölçekte salgınlara yol açar. Yapısal değişimler ise hayvandan insana bulaşmaya yol açar ki bu bulaşma şekli pandemi adı verilen küresel salgınlara neden olur. Bugüne kadar görülen en şiddetli pandemi, 1918 yılında 20 milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan İspanyol Gribi’dir.

7 gün boyunca bulaşabilir

Grip insandan insana öksürük, hapşırma, sarılma, öpüşme ve tokalaşma yoluyla geçer. Bu nedenle hastalığın yaygın olduğu dönemlerde yakın temaslardan kaçınmak gerekir.

Grip virüsü, hastalık belirtilerinden bir gün önce ve iyileşmeyi takiben yedi gün süreyle bulaşıcıdır. Sinema, tiyatro, konferans salonları gibi kapalı ortamlar virüsün hızlı yayılma alanlarıdırlar. Salgın durumunda, bu ortamlardan uzak durmalı, ağız ve burun mendil ile kapatılmalıdır.

İstirahat ve ilaç çok önemlidir

Öncelikle istirahat etmek gerekir. İhtiyaca göre ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Bol sıvı tüketilmelidir. Gripte antibiyotik kullanılmaz, faydası yoktur. Antiviral ilaçlar ise çok erken başlanırsa etkilidirler.

Başka hastalıklara dönüşebilir mi?

Evet, bu durumda komplikasyonlardan söz edilir. Pömoni, menenjit ve miyokardit (kalp kası enfeksiyonu) ciddi komplikasyonlardır. Bu komplikasyonlar, yaşlılarda ve kronik

hastalığı olanlarda daha sık görülür.

Kurtulmak için  ne yapmalıyız

Mevsime uygun giyinin. Bol meyve ve sebze tüketin. Alkol kullanmayın. Uykusuz kalmayın. Sigarayı bırakın. Sık sık ellerinizi yıkayın. Bol sıvı tüketin. Öpüşmeyin, sarılmayın. Riskliyseniz aşı olun. Kalabalık, kapalı ortamlardan uzak durun

HAVA DURUMU
Pazartesi17 MPH28°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı