ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
02 Ocak 2017 Pazartesi, 07:02:20 Güncelleme:08:59:54

Zayıflamak için merdiven çıkın spor yapın ve bol bol su tüketin

 

Şişmanlık, vücut yağ oranının artması demektir. Bu artış vücut kitle indeksi ile ifade edilir. Vücut kitle indeksi 30’dan yüksek olursa şişmanlıktan söz edilir. İdeal bel-kalça oranı 0.7-0.8 arasıdır. İdeal bel çevresi kadınlarda 84 cm, erkeklerde ise 94 cm’ dir.

-Kaç tür şişmanlık vardır?

İki tür şişmanlık vardır; elma tipi şişmanlık ve armut tipi şişmanlık. Elma tipi şişmanlık kadınlarda daha sık görülür. Elma tipi şişmanlık, bel ve göbek çevresinde yağ birikimiyle karakterize olan şişmanlıktır. Tehlikeli olan şişmanlık budur ve en sık da menopozdan sonra görülür. Armut tipi şişmanlık ise kalçada yağ birikmesi ile karakterizedir.

-Riskleri nelerdir?

Şişmanlık; yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıklarına yol açar. Erkek ve kadınlarda hormon dengesini bozar, östrojen ve testosteron hormonlarının seviyesi düşer. Bu ise kısırlığa ve cinsel sorunlara neden olur. Ayrıca şişmanlık bağışıklık sistemini zayıflatır ve kişiyi enfeksiyon hastalıklarına karşı dayanıksız kılar. Şişman olan kişilerde horlama, nefes darlığı, hazımsızlık, artroz, gut krizi, safra kesesi taşı, yorgunluk, halsizlik, endişe ve depresyon sık görülür.

 

Tembellik ve kötü beslenme

 

-Neden şişmanlıyoruz?

Şişmanlığın önde gelen nedenleri tembellik ve kötü beslenmedir. Kötü beslenmek demek, abur cubur atıştırmak ve yüksek kalorili besinler tüketmek demektir. Hormon bozuklukları, genetik hastalıklar ve bazı ilaçlar ise şişmanlığa yol açan daha nadir nedenlerdir.

-VKİ ne demektir?

VKİ, vücut kitle indeksinin kısaltılmış ifadesi olup, vücut ağırlığının boyun metrekaresine bölünmesiyle elde edilen değerdir (VKİ= kilo/boy m2). VKİ 18-25 arasında ise normaldir.

VKİ 25-30 arasında ise kilo fazlalığı, 30’dan fazla ise şişmanlık, 40’dan fazla ise tehlikeli şişmanlık söz konusudur.

 

 

Obezite cerrahisi tercih edilebilir

 

-Nasıl önlenir?

Şişmanlığı önleyen tek yöntem, alınan enerjiyi azaltmak, harcanan enerjiyi ise çoğaltmaktır. Bunun için de dengeli beslenmek ve spor yapmak yeterlidir. Zayıflamanın hapı falan yoktur. Öncelikle diyet ve spor yapılmalıdır. Tehlikeli obezlerde obezite cerrahisi tercih edilebilir.

-İdeal zayıflama nedir?

İdeal zayıflama süresi, vücut ağırlığının yüzde 10’unu 3 ile 6 ay arasında kaybetmektir. Bundan daha kısa sürede kilo vermek risklidir, önereni varsa ciddiye almayın.

 

Önlemek için neler yapmalıyız

 

-Hareket edin.

-Televizyon ya da masa başında uzun vakit geçirmeyin.

-Yürüyün, gideceğiniz yerden birkaç durak önce araçtan inin.

-Uygunsanız asansör kullanmayın, merdiven çıkın.

-Düzenli spor yapın.

-Bol su için.

-Kola ve gazoz yerine maden suyu tercih edin.

-Az ve sık aralıklarla beslenin.

-Geceleri yüksek kalorili besinlerden uzak durun.

 

 

Hangi ilaçlar yol açabilir

 

-Kortizon

-Antidepresanlar

-Antitiroid ilaçlar

-Doğum kontrol hapları

-Lityum

-Antihistaminikler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma24 MPH27°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı