ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
16 Ocak 2017 Pazartesi, 09:10:08 Güncelleme:09:53:11

Elleri temiz tut, bol sıvı tüket sigarayı azalt, gripten korun

 

Grip ve soğuk algınlığı demek, Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu demektir. Burun, boğaz ve gırtlağımızın tamamı üst solunum yollarına ait olup buralarda oluşan enfeksiyonlar, Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu olarak adlandırılır.

Üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan mikropların %70-80’i virüslerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüslerin sayısı 200’den fazladır. Bu kadar sık nezle olmamızın nedeni de budur. Enfeksiyonlardan ikinci derecede sorumlu olanlar ise bakteriler olup, bunların önde gelenleri A grubu beta hemolitik streptokoklardır.

TEDAVİ YÖNTEMİ

İstirahat şarttır. İhtiyaç olduğu sürece ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Bol su içmek gerekir. Soğuk algınlığı, sıklıkla virüslerden ötürü olduğu için antibiyotik gereksizdir hatta zararlı bile olabilir. Gripte ise kesinlikle yararsızdır. Antibiyotik, ancak bakteri enfeksiyonu var ise kullanılır.

Reçetesiz satılan grip ya da nezle ilaçları gelişigüzel kullanılmamalıdır. Bu tür ilaçlar özellikle kalp ve tansiyon hastalarında son derece ciddi sorunlara yol açabilirler.

————

Bağışıklık sistemini güçlendirin

Bunun için de günde 7 saatlik iyi bir uyku, dengeli bir beslenme, günde en az 2 litre su tüketmek, egzersiz yapmak, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Yersiz antibiyotik kullanmanın bağışıklık sitemimizi zayıflattığını hiçbir zaman unutmamalıyız. Virüs hastalıklarında antibiyotik kullanımı bırakınız iyileştirmeyi, mevcut durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz.

————

Sıcak su kullanmak gerekli değil

Elerimizi sık sık yıkamak zorundayız. Her yemekten, her tuvaletten ve her şüpheli temastan sonra sabunlayarak yıkamalıyız. El yıkamada sıcak su tercihi bir saplantıdır, böyle bir zorunluluk olmadığı gibi tahriş edici de olabilir. Parmak aralarını, el sırtını, avuç içlerini ve bilekleri sabunlu su ile iyice ovalayıp bol su ile durulamalıyız. Bu, en ucuz ve en etkin bir korunma yöntemidir.

Tek kullanımlık mendil tercih edilmelidir. Hapşırma ya da öksürme avuç içlerine değil dirsekten bükülen kol üzerine yapılmalıdır.

———

Gıdalar önemli

 

- Kapalı ortamlardan

 

uzak durun.

 

- Dengeli beslenin.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Az Bulutlu