SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Herkese gelmeyen bayramlar...

15 Eylül 2016 Perşembe, 12:41:10 Güncelleme:12:41:15
Durmuş Odabaşı

Durmuş Odabaşı

[javascript protected email address]

Bir bayram daha geldi geçti...Kimine geldi geçti, kimini deldi geçti... Bugüne kadar bol bol nasihat, tehdit ve intikam nutukları dinledik ve dinlemeye devam ediyoruz. Kimi diyor “tek terörist kalıncaya kadar”, kimisi diyor “şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak...”  30 küsur yıldır bu lafları dinliyoruz, hala gençlerimiz ölüyor, hala mezarlıklarımız şehit mezarlarıyla dolmaya devam ediyor...Bu ülkenin azıcık aklı olan, o da başında bulunun insanları feryat ediyorlar. Hayatları boyunca ruhsatsız tabancaları bile olmamış, bırakın olmayı bir silaha elini bile dokunmamış insanlar “silahlı terör örgütü mensubu olmak”la içeri tıkılabiliyorsa, bayram gelmiş, geçmiş neyime...

En çok paylaşılan sözler...

Şüphesiz bu bayramın en fenomen ismi genç gazeteci, televizyon yorumcusu İsmail Saymaz’dı...
Sosyal medya, Nagehan Alçı’nın vaktiyle kuruşuna bile dokunmuşları yakan Bank Asya’dan “yalı kredisi” aldığını yüzüne yüzüne şak diye yapıştırıverdi.
Bir başka “televizyon aydını”ı, içinde sakladığı “kültürsüzlük yumurtası”nı çıkarıp “Türkiye Cumhuriyeti’ni Osmanlı elitleri kurdu” deyince cevap vermek yine İsmail’e düştü.

Türkiye Cumhuriyeti’ni içine sindirememişlik ifadesi olan bu cümleye, cevap verecek milyonlarca insanı var. Ama, televizyon ortamı bu olanağı sağlamadığı için, o insanlar İsmail Saymaz’ın cevabını, bu yalana karşı içlerinden yükselen tepkinin ifadesi saydı ve onun için birbirleri ile paylaşma ihtiyacı duydu.
Ne yazık ki; geçmişte yaşadıklarımıza bakarak İsmail Saymaz için yakın gelecekte iyi şeyler olacağını söylemek mümkün değil.
Çoğu “televizyon yorumcuları”na bakıyorum; aklı başında insanları sinirlendirecek, özenle hazınlanmış cümlelerini ortaya attıktan sonra tepkileri hiç kulak asmıyorlar. Onlar, “acaba bu cümleyi duyması gereken duydu mu”nun telaşı içinde, akılları başka yerlerde... Öyle ya, geçtiğimiz yılları “televizyon bülbülleri”nin çoğu bugün, geleceği, çoluğu çocuğu ile bu milletin sırtına özel kanunlarla bindirilmiş “millet vekili...”

“Kutlamazsan, canın cehenneme...”

Tekrar bayramlara dönersek; sosyal medyanın değerli isimlerinden Sili Özerdim, Erdoğan Topraktan’ın bir bayram mesajını paylaşmış.
“Milli olsun, dini olsun bayramlar ferdi değil, toplumsal mutluluklardır.
İçinde bulunduğumuz durumda toplumsal olarak ne kadar mutluyuz acaba?
Her tarafı problemli bir ülkede yaşamanın ne kadar zor olduğu apaçık ortada” diyor ve bazı cevrelerin “kimse duymasın” diyebileceği cümleler kuruyor. Ben de kendisine katılıyorum; Bayramlar huzur ister, kardeşlik ister, paylaşım kültürü ve ahlakı ister.
Bu ülkenin kaderinde pay sahibi olanlar, “İşte bayram...Canın isterse kutlarsın, ister kutlamazsın. Kutlamazsan canın cehenneme...” dememeli, diyememeli...
Geçmiş bayram, kutlayanlara kutlu olsun...
Kutlayamayanlara da  Allah sabırlar versin...

BU YAZIYA İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN