ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
08 Kasım 2016 Salı, 09:18:46 Güncelleme:09:19:02

Ezgi Mola ve Enis Arıkan ters köşe rollerle sahnede

 

YILLARDIR “Bir gün mutlaka gerçekleşecek” dediğim hayalim nihayet gerçek oluyor. Her bir araya gelişimizde “Ne zaman bir oyunda birlikte rol alacaksınız?” diye sorduğum Ezgi Mola ile Enis Arıkan, Craft Tiyatro’nun ‘10, 11, 12’ adlı yeni oyunuyla seyirciyi birlikte selamlıyor. Bu haberi duyduğumdan beri içimde kelebekler uçuşuyor.

‘İLK KEZ KARŞILIKLI OYNAYACAĞIZ’
Jason Hall’un yazdığı, Çağ Çalışkur’un Türkçe’ye çevirdiği, İpek Bilgin’in yönettiği oyun bu ayın üçüncü haftasında Craft Kadıköy’de seyirciyle buluşacak. Tek mekânda geçen, tek perdelik oyun, Türkiye’de ilk kez oynanacak. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin konservatuvar bölümünde birlikte okuyan Ezgi ve Enis, yıllar önce ‘Karmakarışık’ adlı okul oyununda birlikte oynamış ama karşılıklı sahneleri yokmuş. İlk kez profesyonel olarak karşılıklı oynayacak olmanın heyecanını yaşıyorlar. Hayat sahnesinin yediği içtiği ayrı gitmeyen sıkı dostları onlar. Hiç şüphem yok yaydıkları o samimi ve ışıl ışıl sinerji tiyatro sahnesine de çok yakışacak.

2 KOMŞUYU CANLANDIRIYORLAR
Bir rezidansta yaşayan 2 komşuyu canlandırdıkları oyunu gri ve gerilimli bir komşuculuk hikâyesi olarak nitelendiriyor ikili. ‘10, 11, 12’ bu rezidanstaki 3 dairenin ismi. Enis 11 numara, Ezgi 12. 2 komşunun arasında mesafeli, nadiren içten gelen sohbetler şeklinde akan bir iletişim var. Tek ortak noktalarıysa kendisini hiç görmedikleri ama kapısının önündeki çöpü sıkça gördükleri 10 numaradaki komşu.
Statü kavramına, bağ kurmaya, önyargılara ve hayatın gerçeğine dokunabilme hallerine dair çok şey söyleyen oyunun tekstini okur okumaz çok heyecanlanmış ikili. “Ortalarına doğru yön değiştiren bir tekst bu. Bizi öyle heyecanlandırdı ki okuduğumuzun ertesi günü provaya başladık” diyorlar. İpek Bilgin’le birlikte çalışmanın hissiniyse şöyle özetliyorlar: “İpek, Türkiye’de oyuncu olan ya da olmak isteyen herkesin ihtiyacı olan kadın. Bir kanal açıyor ve o insana çok iyi geliyor. Bildiğini unutturuyor, unuttuğunu hatırlatıyor. Oyunculuk çalıştığını zannederken terapiye gelmiş gibi hissediyorsun kendini. İpek bizi iyileştiriyor.”

‘BİZİ HİÇ BÖYLE GÖRMEDİNİZ ’
Birlikte rol aldıkları ‘Kocan Kadar Konuş’ serisi ve sosyal medyada paylaştıkları videolar nedeniyle “Ezgi ile Enis bizi yine güldürecek” algısı oluşuyorsa sizde hemen belirteyim; ikili “Daha önce hiç oynamadığımız ve gerçekteki bize hiç benzemeyen karakterleri canlandıracağız. Oyun, yapmacık ilişkiler kuran 2 insanın hikâyesi. Farklı renklerimizi görüp göstererek farklı bir şey yapacak olmak bize çok çekici geldi. Ters köşe rollerle, gerilimi de olan bir komediyle seyircinin karşısına çıkacağız. Bugüne dek hiç görmedikleri hallerde görecekler bizi” diyor. Bu durum beni büsbütün heyecanlandırıyor. Tabii en son 8 sene önce Dot’un ‘Vur-Yağmala-Yeniden’ adlı oyununun ‘Kayıp Cennet’ adlı bölümünde oynayan Ezgi’yi yeniden sahnede izleyecek olmak da...
Yardımcı yönetmenliğini Uygar Özçelik’in, dekor ve ışık tasarımını Mehmet Yücebaşoğlu’nun, ses tasarımınıysa Özgür Kuşakoğlu’nun üstlendiği oyunun biletleri Biletix’te ve Craft Gişe’de. Yineliyorum; hayalim gerçek oldu; yaşasın, oh be!

HAVA DURUMU
Pazar9 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı