ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
22 Kasım 2016 Salı, 09:30:25 Güncelleme:09:31:44

‘İyi şeyler de oluyor’a bir örnek: TOY İstanbul

 

SALON sıkıntısı ülkemizin durmadan kanayan yarası. Sanatın birleştirici ve iyileştirici gücüne her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçerken mevcut sahnelerin birbiri peşi sıra kapatılması da cabası... Ne mutlu ki bugün size müjdeli bir haber vereceğim. İstanbul’un artık yeni bir sanat mekânı, yeni bir sahnesi var: Maçka Gmall’un içinde açılan TOY İstanbul.

TİYATRO, OYUNCULUK , YAZARLIK
Yıllarca çeşitli firmalarda yöneticilik yapan ve gerçek bir sanat âşığı olan Cengiz Temel “Ardı ardına kapanan kültür sanat mekânları insanda burukluk yaratıyor. Bir şey yapmalı” diyerek yola çıkmış ve o kapatılan mekânlardan birinde, çok özlediğim D22’nin de bünyesinde görev alan oyuncu Necati Kutlu’yla bir araya gelerek TOY İstanbul’a hayat vermiş.
Mekân adını tiyatro, oyunculuk ve yazarlığın baş harflerinden alıyor. Öte yandan toy, öz Türkçe’de toplanmak, bir araya gelmek, düğün dernek demek. Aynı zamanda saflık, naiflik anlamına da geliyor. İngilizce karşılığıysa oyuncak. Temel ve Kutlu, “Bütün bu anlamlar sanatla, tiyatroyla bire bir örtüşüyor” diyor.

DİSİPLİNLER ARASI ÇALIŞMALAR
Adının açılımından da anlayacağınız üzere mekân sadece tiyatroyla buluşturmayacak sanatseverleri. Birbirinden nitelikli oyunların yanı sıra atölye çalışmalarıyla da ruhlarımıza hayat öpücüğü konduracak. “Hayaller gerçekleştirilmek için var” düşüncesinden yola çıkarak TOY’u tiyatroya hizmet eden tüm disiplinleri kapsayan bir model olarak kurguladıklarını belirten Cengiz Temel, ekliyor: “Zamanla bunun içine reji, kast ve teknik branşlar da girecek. Atölyelerimizde disiplinler arası çalışmalar yapılacak. Kurs döneminin sonunda oyunculuk ve yazarlık atölyelerinden gençler kendilerinin yazıp oynadığı bir performans sahneleyecek. Bu performansı sektöre, yapımcılara, menajerlere de izleteceğiz. Hem gençlere kapı açmak hem de sektöre insan yetiştirmek amacındayız.”
Hemen belirteyim, gençler Oyunculuk Atölyesi’nde Bahar Kerimoğlu’ndan oyunculuk, Gizem Erden’dense hareket dersleri alacak. Yazarlık Atölyesi’ndeyse Kerem Deren, Pınar Bulut ve Yiğit Bengi’yle çalışacaklar.

100 KİŞİLİK BİR TİYATRO SALONU
Gelelim tiyatro ayağına; TOY İstanbul’un 100 kişilik bir salonu var. Şekli dönüşüp değişebilen sahnenin amirliğini Çağdaş Dilber üstleniyor. Sahnesi olmayan bağımsız tiyatrolara oyunlarını seyirciyle buluşturma imkânı sunan mekânda sahnelenecek oyunlar için “2 aylık programlar oluşturarak seçtiğimiz, söyleyecek sözü olan, çok önemli toplumsal meselelere parmak basan oyunlar” diyor Necati Kutlu. “Tiyatro seyircisi artsın, en büyük hedefimiz bu” diye de ekliyor.
Peki bu hafta TOY İstanbul’da hangi oyunları izleyebilirsiniz? Bu akşam Tiyatro Yan Etki’nin ‘Medet’i, yarın akşamsa Siyah, Beyaz ve Renkli Tiyatro’nun yeni oyunu ‘Yuva’ tiyatroseverlerle buluşacak. 24 Kasım’da Neva Tiyatro’nun ‘Kenardakiler’ini, 25 Kasım’da Pürtelaş Tiyatro’dan ‘Parçacıklar’ı, 26 Kasım’daysa B Planı’ndan ‘Kabileler’i seyredebilirsiniz. Oyunların hepsi saat 20.30’da başlıyor. Pazar günleriyse çocukların! Berika’nın ‘Oyunbazlar İstanbul’da adlı oyunu her pazar saat 14.00’te çocuklarla buluşuyor.
TOY İstanbul’un grafitilerle süslü rengârenk duvarının ardında yine rengârenk, sıcacık, sanatla dolu bir dünya bekliyor sizi. Ruhunuza şifa saçacak bir dünya! Oyunların biletleri www.biletiva.com, atölyelerle ilgili detaylı bilgi www.toyistanbul.com’da. İyi ki doğdun TOY İstanbul, örneksin “Bu ülkede iyi şeyler de oluyor’a...

HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH27°
Az Bulutlu