ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
29 Kasım 2016 Salı, 09:45:17 Güncelleme:09:46:59

‘Yalnız değilsin’ diye haykıran bir oyun

 

‘Ormanlardan Hemen Önceki Gece’nin ışık tasarımı Kemal Yiğitcan’ın, ses tasarımı Ömer Sarıgedik’in, dekor uygulamasıysa Jesse Gagliardi’nin imzasını taşıyor. Yönetmen yardımcılığını Gözde Kocaoğlu’nun üstlendiği oyunda, Simge Büyükedes ve İklim Tamkan’ın yorumuyla Vivaldi’nin ‘Sposa son disprezzata’ adlı aryası da yer alıyor.

YAKLAŞIK 1.5 ay önce, Davut adında bir seri katili canlandırdığı, ekranın fenomen dizisi ‘İçerde’yi konuşmuştuk Rıza Kocaoğlu’yla. O hafta, platonik bir aşkla sevdiği kadının ardından sessizce bakan Davut’un gözünden akan bir damla yaş öyle derinden etkilemişti ki ben de dahil pek çok seyirciyi, sosyal medyada TT olmuştu. Hayatın içindeki söze gerek kalmayan, gözün her şeyi anlattığı anlardan birinin ekrana yansımasıydı o sahne. O yüzden ta içerden yakaladı bizi.

‘Hayatımın amacı tiyatro’
En içeriye, kalbin ve ruhun en derinlerine seslenen bir de oyunu var Rıza Kocaoğlu’nun, tek kişilik performansla sahnede olduğu ‘Ormanlardan Hemen Önceki Gece’. Bahsettiğim röportajda, “Oyun bu sezon devam edecek mi?” diye sormuştum Rıza’ya. “Evet” deyip eklemişti: “Hayatımın amacı tiyatro! İşini yapmak eğer sevdiğin bir işse her zaman yaşama tutunmanın en iyi yolu. ‘Ormanlardan Hemen Önceki Gece’ yalnızlıkla ilgili bir oyun. Kendimi yalnız hissettiğim bir dönemde bu oyun aracılığıyla yalnızlığı anlatarak o yalnızlıktan kurtuldum. Benim için bir tedavi süreci oldu. Çok da güzel tepkiler geldi oyuna.”

Hepimiz için bir tedavi süreci
O çok güzel tepkiler arasında Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nden gelen ‘Yılın Erkek Oyuncusu’ ödülü, Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri’nde layık görüldüğü ‘En Başarılı Erkek Oyuncu’ ödülü, 21. Altın Objektif Ödülleri’nde kucakladığı ‘Tiyatroda En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü de var. Ama asıl ödül, Rıza’nın kurduğu “Bu oyun aracılığıyla yalnızlığı anlatarak o yalnızlıktan kurtuldum. Benim için bir tedavi süreci oldu” cümlesinin seyirci için de geçerli olması bence.
2015’in şubat ayında, oyunu izledikten sonra ‘Sevmeyi ıskalama, bu oyunu kaçırma’ başlıklı bir yazı yazmış ve “Ruhuma oksijen gitmesini sağlayacak bir alan, yalnızlığımı paylaşacak bir nefes, benimle dertleşecek bir ses ararken ‘Ormanlardan Hemen Önceki Gece’ hepsi oldu benim için” sözleriyle dile getirmiştim hislerimi.

Şiirsel bir başkaldırı
Bernard-Marie Koltès’in yazdığı, biriken’den Okan Urun ve Melis Tezkan’ın yönettiği oyun; şiir gibi bir metin ve rejiyle, yaşadığı ülkede yabancı olmaya mahkûm edilmiş bir adamın, ikiyüzlü sisteme isyanını anlatıyor. Kocaoğlu, yağmurlu bir gecede; korkularını, arzularını, düşüncelerini, öfkelerini, gerçekleri haykıracak birini arayan bir adamı canlandırıyor oyunda. Sevgisizlik, yalnızlık ve umutsuzlukla lanetlenmiş bir şehrin pisliğinin arasında melek gibi bir şey aradığını söyleyen bir adamı... Parası, işi, kalacak yeri olmayan; cebinde paylaşılmaya hasret kelimeler, iç sesiyle baş başa kalan bir adamı...

Bir parça aydınlık arayanlara
Siz de benim gibi doğup büyüdüğü topraklara her baktığında “Burası hâlâ benim evim” demenizi sağlayacak bir şeyler arayanlardansanız, “Bu topraklar ne ara bunca sevgisizliğe, nefrete ve acıya gömüldü” diye içi yananlardansanız, aşkın yalın halini özlemle anıyorsanız ve çoğu zaman bir yabancı gibi hatta yalnız hissediyorsanız kendinizi bir parça aydınlık aradığınız bu karanlığın içinde; aydınlığın ve “Yalnız değilsin” diye haykıracak olanın adresini veriyorum size: ‘Ormanlardan Hemen Önceki Gece’, 7 Aralık akşamı Uniq Hall’de. Biletler Biletix’te.
37 sayfalık, hiç noktası olmayan bir metnin duygusunu, sözünü başta da dediğim gibi en içeriye, kalbin, ruhun en derinlerine iletmeyi başarıyor Rıza performansıyla. Hep kurduğum cümleyle bitireyim; bu adamı asıl hepten ışıldadığı yerde, tiyatro sahnesinde izleyin!

HAVA DURUMU
Salı33 MPH24°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı