ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
07 Ekim 2016 Cuma, 01:12:29 Güncelleme:09:03:23

Uzakdoğu, katılımcıları sigortalamadı, Premier Vision’da % 35 kayıp var

 

2016, Türkiye’de yapılacak tüm uluslararası organizasyonlar için iptallerin, ertelemelerin yaşandığı bir yıl oldu. Ya da en iyi ihtimalle düşük katılımcı sayısına razı olundu. Farklı arayışlar içine girildi. Bu nedenle bizim de tüm sohbetlerimiz, etkinliklerin içeriğinden önce bu konuya yoğunlaştı.

Moda ve tekstil alanında dünyanın en önemli fuarlarlarından biri olan Premiere Vision’un CEO’su Philipe Pasquet’e de ilk sorumuz bu oldu. Pasquet ile, 19-21 Ekim tarihleri arasında dördüncü kez kapılarını açacak fuar öncesi bir araya geldik.

Pasquet, pazarda süregelen belirsizlik ve bölgedeki jeopolitik tansiyonun, moda endüstrisinde dramatik değişiklikler meydana getirdiğini söyledi, ancak sözleri hiçbir şekilde umutsuzluk içermiyordu. Şöyle bir örnek verdi, dedi ki: “ABD’de 11 Eylül olayı ve büyük finans krizinden sonra çok büyük düşüşler olmuştu. Ama biz hiç vazgeçmedik. ABD fuarı 360 katılımcıyla bugün en önemli fuarımız. Bu işlere uzun vadeli bakıyoruz. Bu işler dirayet işidir.”

Peki bu yıl İstanbul’daki fuar öncesi neler olmuş?

Mart ayındaki fuarda hatırlanacaktır, yine aynı belirsizliklerle yeni pazar arayışlarına girilmişti. Bu sefer yaşanan en önemli olumsuzluk, Çin, Japonya ve Koreli katılımcı cephesinde olmuş. Bu ülkenin sigorta şirketleri terör nedeniyle katılımcılara “Sizi sigortalamayız” deyince doğal olarak kimse gelmek istememiş. Pasquet, “2 hafta önce Paris’te fuar vardı. Bu ülke katılımcıları oraya da gidemedi. Sadece Türkiye değil, Fransa’yı da sigorta kapsamından çıkardılar” diye konuştu. İşte bu gelişme, yabancı katılımcı sayısını yüzde 35 oranında düşürmüş. Fuar ilk kez 2014’te İstanbul’da düzenlenmeye başladığında yabancı katılımcı oranı yüzde 45 iken bu yıl yüzde 20’ye düşmüş.

 

‘TANITIM FAALİYETİNE HİÇ ARA VERMEDİK’

Premier Vision’un CEO’su Philipe Pasquet, “Bizi asıl etkileyen Rusya kriziydi. Çünkü fuarın potansiyel alıcıları Ruslar” diyerek Mart 2016’daki fuarı hatırlattı: “Buna rağmen Rus alıcılara yönelik tanıtım faaliyetlerine hiç ara vermedik. O boşluğu kapatmak için Ürdün ve Sırbistan ofislerimizi devreye soktuk. Rusya krizinde Türk firmaları da büyük bir kıvraklıkla ABD pazarına yöneldiler. New York fuarına Türk katılımcı sayısı arttı. Premier Vision, 42 yıldır düzenlenen dünyanın bir numaralı tekstil fuarı. Böyle dalgalanmalardan etkilenme şansımız yok. Siyaset her zaman ticarete etki eder ama biz planlarımızı hep uzun vadeli yapıyoruz. Hiçbir şeyden taviz vermiyoruz. Katılımcılarımızı yine her zaman olduğu gibi aynı titizlikle seçiyoruz. Dünyanın bu bölgesi için İstanbul’un en doğru moda merkezi olduğu konusundaki fikrimiz değişmedi. Bu fuar Fransa’da, kendi hacminin 3 katı ekonomik hareketlilik yaratıyor. Henüz ölçmedik ama Türkiye’ye etkisini de hesaplayacağız.”

MARKA ELÇİLERİ

Dünyanın dört bir yanında düzenlenen Premiere Vision fuarlarında, o bölgenin kültürünü ve yaratıcı yeteneğini en iyi şekilde temsil eden isimlerle işbirliği yapılıyor. Premiere Vision’un New York, İstanbul ve Paris fuarlarında başlattığı kampanya ile pek çok isimle işbirliği yapılmıştı. Türkiye’de ise Ekim 2015 Fuarı’nda Arzu Kaprol ile gerçekleştirdiği işbirliğinin ardından, Mart 2016 Fuarı için moda tasarımcısı Bora Aksu’yu marka elçisi olarak seçmişti. Ekim 2016 Fuarı için seçilen isim ise ünlü moda tasarımcısı Zeynep Tosun oldu.

 

HAVA DURUMU
Çarşamba11 MPH27°
Az Bulutlu