ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
13 Kasım 2016 Pazar, 23:54:56 Güncelleme:09:02:47

‘IFC ile büyük resim pozitife döndü bankalar sıraya girdi'

 

Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC), 215 milyon dolar yatırımla Rönesans Holding’e ortak oluşunun üzerinden 4 ay geçti. Hatırlanacaktır, bu rakam, Rönesans’ın yüzde 5’ine denk geliyor.

Ortaklık açıklaması, 15 Temmuz darbe girişiminden sadece birkaç gün önce, 11 Temmuz 2016’da kamuoyuna duyurulmuştu. İşte o anlaşmanın ardından, hafta ortasında IFC Başkanvekili Dimitris Tsitsiragos ve Rönesans Başkanı Erman Ilıcak ile bir araya geldik. Hepimizin aklındaki ilk soru, böyle kritik bir döneme rastlayan anlaşmada yaşanan süreçti. Dimitris Tsitsiragos, imzanın haziran ayında atıldığını söyledi. Sonra 15 Temmuz darbe girişimine getirdi konuyu, sonra da şunları söyledi: “Ülkeye ve duruma baktık, her uzun vadeli yatırımcı gibi 15 Temmuz’u doğru değerlendirmemiz gerekiyordu. Devamlılık olduğunu görünce de tereddüt etmedik. Bir geri çekilme durumu söz konusu olmadı. IFC olarak Türkiye’yi yıllardır izliyoruz. Türkiye’de zaten bir ofisimiz var. Bir ülkede ofis ile faaliyet göstermek her zaman daha iyi perspektif veriyor.” Erman Ilıcak da benzer bir değerlendirme yaptı, “Yatırım noktasında çok kararlıydılar, biz de aynı kararlılıktaydık. Hisse satıp karşılığında para almadık. Şirketin içine sermaye artırmak suretiyle ayrıca para koyduk” dedi.

12 SAĞLIK TESİSİ 4.7 MİLYAR EURO YATIRIM

IFC daha önce Rönesans Holding iştiraklerinden Rönesans İnşaat’a Türkiye çevresindeki bölgelerde büyümesi için ve Adana sağlık kamu-özel sektör ortaklık projesi için destek vermişti. Bu destek Rönesans için finansal kaynak olmanın ötesinde önem taşıyor. Erman Ilıcak bunu şu sözlerle ifade etti: “IFC’nin bulunduğu yerde diğer bankalar da rahatlıkla finansman sağlayabiliyor. Biz bunu Adana’daki hastanenin finansmanında yaşadık. IFC’nin gelmesiyle birlikte bütün resim pozitife döndü. IFC’yi 9 tane yabancı banka takip etti. “ Yozgat’ta da aynı süreci yaşadık. Rönesans olarak toplamda 9 bin 500 yatak, 5 tane büyük şehir hastanesi, 7 tane de fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile toplamda 12 tane yatırımdan söz ediyoruz. Bütün bunlar 4.7 milyar Euro’luk bir yatırımı ifade ediyor. İki yıl önce başladık, 5 yıl içinde bitecek. Yozgat’ı bu yıl, Adana’yı önümüzdeki yıl açacağız. IFC’nin burada daha ilk başta rol alması projelerin dünyada bilinirliği anlamında da çok etkili. Bir anlamda kırılma noktası oldu diyebilirim; ondan sonra bu projeyi anlatmak çok kolay oldu.”

WASHINGTON DIŞINDAKI EN BÜYÜK OFIS İSTANBUL’DA

Türkiye’ye ilk yatırımını 1964’te yapan IFC, Türkiye ofisini 30 yıl önce açmış. “Türkiye, tüm dünyada yatırım yaptığımız ülkeler arasında Hindistan’ın ardından 2’nci sırada” diyen Tsitsiragos, “Türkiye’de toplam 4.8 milyar dolarlık bir portföyümüz var. Dünyada Washington dışındaki en büyük ofisimiz İstanbul’da. Doğu Avrupa, Ortadoğu, Türkiye, Rusya, Pakistan vb 50’nin üzerinde ülke İstanbul’dan hizmet alıyor” dedi.

BİRKAÇ AYA YENİ MÜJDELER VAR

IFC’nin mali yılının 30 Haziran 2016’da bittiğini aktaran Tsitsiragos, 30 Haziran’dan bugüne kadar Türkiye’ye toplamda 325 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi. Bu rakama Rönesans’taki ortaklık bedeli dahil değil. Tsitsiragos, “Ayrıca bankalara 150 milyon dolar ticaret finansmanı sağladık” dedi ve yeni anlaşmaların müjdesini de şöyle verdi: Son derece aktif bir programa sahibiz. Önümüzdeki birkaç ay içinde yeni imzalarımız var.”

Rönesans, dünyanın en uzun demiryolu tüneli olan İsviçre Alpleri’ndeki Gotthard Base Tüneli’nin inşaatında da yer alıyor. Gotthard Base tünel sisteminin toplam uzunluğu çapraz geçişlerin, erişim tünellerinin ve şaftların tamamı dahil olmak üzere 152 kilometre.

Amaç uluslararası büyümeye destek

IFC’nin Rönesans ortaklığının hedefi, Dimitri Tsitsiragos’un sözleriyle, ‘uluslararası büyümeye destek olmak.’ Tsitsiragos Rönesans için, “Bugüne kadar çalıştığı her yerde başarı elde etmiş bir şirket” ifadesini kullandı. Dünyanın farklı coğrafyalarında işleri olan Rönesans’ın Başkanı Erman Ilıcak da yeni pazarlar konusunda özellikle Afrika’yı işaret etti. Ilıcak, “Afrika’da birçok altyapı projeleri başlayacak. IFC de oradaki ülkelerin gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor. Oraya teknik anlamda götürebileceğimiz çok şey var ama o bölgeye girebilmek çok zor. IFC’nin bu konuda çok ciddi bir tecrübesi bulunuyor. IFC’nin Afrika uzmanlığından faydalanacağız ve birlikte ilerleyeceğiz. Ruanda’da çok büyük bir yol projesinin ihalesine hazırlanıyoruz” dedi. Müteahhitlik ve altyapı sektöründe Türk firmalarının en büyük rakibi Çin. Afrika’da da aynı durum geçerli. Ilıcak, “Biz Türkler çok daha kısa sürede ve kalitede onların yapamadığı işleri yapabiliyoruz. Zor işler olduğu için kalite önemli. Farklı ülkelerde işleri çeşitlendiriyoruz. Mesela Türkmenistan’daki petro kimya projemizi Japonlarla birlikte yürütüyoruz. Japon şirketler Türkiye’yi bütün bölgelere gidebilecek bir platform olarak görüyorlar ” dedi.

HAVA DURUMU
Salı33 MPH24°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı