ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
29 Ocak 2017 Pazar, 00:48:39 Güncelleme:08:47:02

Yılda sadece 3 kez çikolata yenilen Çin’de her hafta bir mağaza açacaklar

 

Önce ülkelerin kişi başı yıllık çikolata tüketim rakamlarına bakalım. Türkiye 4, Almanya 8.4, ABD 5.5, Rusya 7.3, Fransa 3.9, Çin 0.2 kilogram. Evet, Çinliler çikolatayı çok az tüketiyor, ama kendileri çoklar. Ve yılda 12 ayrı olayı kutluyorlar. Her seferinde de hediye alarak. Öte yandan Batılı yaşama öykünen çok geniş bir genç kitle var. Bunlar, artık çok daha geç evleniyor, aileleriyle yaşadığı için kazandıkları parayı gezmek ve yeni deneyimler kazanmaya harcıyor. Yurtdışına çıktıkça da Batı’nın yediği, giydiği, yaptığı şeyleri merak edip deneme iştahları artıyor. İşte Godiva için Çin’i cazip kılan şeyler bunlar.

Geçtiğimiz hafta Yıldız Holding ekibinin davetlisi olduğumuz Çin’in Şanghay kentindeki Godiva Shop’ları gezdiğimizde de gördük ki gençler sadece bir şeyler satın almak değil, vakit geçirmek için de orada olmayı sevmişler. Geçen yıl Çin’de 40 mağaza açılmış, bugün 107’ye ulaşmış mağaza sayısı. Gelecek yıl hedef her hafta 1 mağaza açmak olarak belirlenmiş. Şirket, tüketimi artırmak için burada çikolataya ek ürünler de sunuyor. Çin’in özel günleri için farklı ambalaj seçenekleriyle de tüketim iştahı artıyor. Çin’de ABD ve Japonya’nın toplamı kadar bir iş olması bekleniyor.

HER ŞEY E-TİCARETTEN

Dünyanın dörtte birinin yaşadığı 1.4 milyar nüfuslu Çin’in ekonomisi son 5 yıl içinde ikiye katlandı. Tek çocuk politikası da gevşemiş durumda. Dünya demiryolu hattının yüzde 80’i Çin’de ve çok sık seyahat ediliyor. 660 şehrin olduğu ülkede Godiva e-ticaret yoluyla 300 şehre ürün gönderebiliyor. Çinliler kutlama yapmayı da çok seviyor. Öğretmenler Günü, Çocuklar Günü, Bekarlar Günü, bunların hepsinde hediye alışverişi var. Godiva 2020’de 44 şehirde 300 milyon dolarlık bir satışla var olmayı hedefliyor. 

TÜRKİYE’DE ÜRETİM

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Godiva’da yeni üretim politikasını da anlattı. Şu anda dünyada iki yerde üretim yapılıyor. Biri ABD, diğeri Belçika. Ancak Godiva’nın tabletleri Türkiye’de üretilecek. Bunun için büyük yatırım yapılmış. Bütün dünyada yaz ayında lansman yapılacak. Ülker, şu anda da Godiva Shop’larda tablet ürünler olduğunu ancak yeni üretilenlerin diğer market raflarında da bulunabileceğini söyledi. Ülker Godiva Çin operasyonuyla ilgili ilginç detaylar verdi: “Çinliler çikolatayla 15 yıl önce tanışmışlar, yılda sadece üç kez yiyorlarmış. 2009 yılında biz ilk burada dükkân açarken yönetim kurulu karşı çıkmıştı. ‘Çin’de çikolata satıp para kazanan yok’ diye. Çikolata Savaşları diye bir kitap 1995-2000 yılları arasında çikolata devlerinin nasıl para kaybettiğini anlatıyor. Ama biz dinlemedik pazara girdik. “

HAVA DURUMU
Pazar15 MPH29°
Kısmen Güneşli