ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
10 Şubat 2017 Cuma, 00:19:54 Güncelleme:09:32:00

Beyoğlu’nun kan kaybını sanat durdurabilecek mi?

 

Önceki gün Zorlu PSM ile İKSV arasındaki işbirliğini, mutlulukla, büyük keyif alarak yazmıştım. İstanbul’un kültür-sanat hayatına ilişkin bir haber de Beyoğlu’ndan. İstiklal Caddesi’ndeki Cercle d’Orient’ın restorasyonu tamamlandı ve Grand Pera adıyla açıldı, biliyorsunuz. 110 milyon Euro yatırım yapılan bina, yap-işlet-devret modeliyle 25 yıl işletildikten sonra beraberinde satın alınan iki binayla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) devredilecek. Dün Grand Pera Genel Müdürü İhsan Salar, projenin yapım sürecini ve 2017 hedeflerini paylaştı. Sonrasında da mekânı gezdik.

İstiklal Caddesi, uzunca bir süredir insanların keyifle, istekle gittiği bir yer olmaktan çıkmıştı. 2013- 2014 yıllarında yılda 500 milyon kişinin ziyaret ettiği bu caddede güncel sayı yok ama İhsan Salar, “Çok düştü, belki 200 milyon kadar” tahminini yaptı. Önce kur nedeniyle çok güçlü olmayan markalar için ödenemez hale gelen kiralar, ardından güvenlik endişeleri, caddeyi ıssızlaştırdı. Şu anda caddenin kiralanabilir alanlarının yüzde 9’u boş. Oysa kısa süre öncesine kadar markalar sıraya girip yer boşalmasını beklerdi.

Fakat bir yandan bölge büyük bir tarihi ve ekonomik zenginlik barındırıyor. 530 adet 3-4 yıldızlı otel, 65 adet 5 yıldızlı otel var. Pek çok ülkenin konsoloslukları da bu bölgede. Zaman zaman yaşanan olumsuzluklara rağmen cazibesini kaybetmeyecek kadar zengin bir bölge. 2003’teki Neve Şalom Sinagogu ve İngiliz Konsolosluğu’na yapılan saldırıları hatırlayın, bölge bu olayların olumsuz etkisinden İKSV’nin pek çok kültürel etkinliği buraya yoğunlaştırmasıyla kurtulmuştu. İşte şimdi de Grand Pera, bu anlamda umut bağlanan bir mekân olmuş. Niye olmuş, anlatayım.

Bir kere bu mekân bir alışveriş merkezi değil. Bir sanat merkezi de değil. Bir AVM soğukluğu yok, bir sanat merkezi olmak için de fazla hareketli. Başarılı bir karışım olmuş. Sanki Beyoğlu’nun tarihi pasajlarından birine giriyormuşsunuz gibi ama girdikten sonra kendinizi bambaşka bir ülkede buluyormuşsunuz gibi.

Madame Tussauds Müzesi, Emek Sahnesi ve sinema salonları belli ki farklı bir kitleyi taşıyacak caddeye. Müzeyi iki ayda 100 bin kişinin ziyaret etmesi de hepimizi şaşırtan bır sayı oldu. Kültür sanat odaklı iş modeliyle 2017’de 20 milyon ziyaretçi ağırlanması hedefleniyor. Bunun en az yüzde 15’lik kısmının müze, sinema, tiyatro, konser gibi, bileti önceden satın alınan etkinlikler aracılığıyla geleceği öngörülüyor.

Şu anda müze, sinema, restoranla birlikte 20 marka faaliyette. Grand Pera, 5 bin metrekaresi Cercle d’Orient olmak üzere toplamda 20 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor. Toplam metrekarenin yaklaşık yüzde 40’lık bölümü kültür-sanat faaliyetlerine ayrılmış durumda. Kiralanan toplam alan 10 bin 500 metrekareye ulaşmış. Tarihi Cercle d’Orient binası hiç hesapta yokken brçok markanın özel çekim, toplantı, etkinlik ve üst düzey davetlerine ev sahipliği yapmaya başlamış. 600 kişilik Emek Sineması ve 150 kişilik tiyatro salonu da benzer birçok kurumsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

 

ESKİ GÜNLERDEKİ GİBİ

Beyoğlu’nun dönüşümüne öncülük etme iddiasında olan Grand Pera’nın iş modeli, ticaretin kültür ve sanatla desteklenmesi. Umarım tutar. Merak edenler için, Grand Pera’nın Şubat 2017 Etkinlik Planı’ndan bahsetmek gerek, fikir de vermesi için. Emek Sahnesi’nde, 6 Şubat Pazartesi günü Berlin Filarmoni Solistleri ve Özgür Aydın’ın sahne aldığı Opus Amadeus Mozart Oda Müziği Festivali açılış konseri gerçekleştirildi. Şubat ayı boyunca ise Emek Sahnesi, Bach&Love’ın devam eden dinletilerinden Jiri Barta ile Terezie Fiolova’ya ev sahipliği yapacak. Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan “Sevgilime Göz Kulak Ol” oyununun galası, Haldun Dormen’in usta sanatçılığıyla sahnelenecek. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserleri, Tuba Ünsal’dan “İsimsiz Yıldız” ve Tiyatro Kedi’den “Kibarlık Budalası” oyunları yine burada yer alacak. Tiyatro Sahnesi’nde ise “Bir Selfiye Ne Dersin?”, “Kahraman Kurtarıcı Haydi” çocuk oyununun yanı sıra Opus Amadeus Mozart Oda Müziği Festivali kapsamında “Camerata Trajectina” grubu sanatseverlerle buluşacak.

                        Önce                                                                                      Sonra

Bir de sinemadan bahsetmeli. Beyoğlu demek sinema demek. Mekânın işletmecileri mevcut sinema işletmecileriyle çalışmak yerine kendi şirketlerini kurmuşlar. Cinemo gişe filmlerinin yanı sıra festival filmlerine de destek ve mekân sağlamayı hedefliyor. Grand Pera’da hizmete giren 600 kişilik Emek Sineması ve 800 kişilik diğer 8 salonun işletmesini, bu şirket üstleniyor. Şirket aynı zamanda, Ataşehir’deki Bulvar 216 projesinde yer alan 6 salonun işletmesini de yapıyor.

                              Önce                                                                        Sonra

HAVA DURUMU
Cumartesi13 MPH30°
Az Bulutlu