HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Esen Evran

Esen Evran

[javascript protected email address]

Sabancı, CarrefourSA’yı Mehmet Nane ile büyütecek

26 Haziran 2013 Çarşamba, 11:05:05Güncelleme: 13:34:12

Fransız ortağı Carrefour'dan CarrefourSA hisselerinin yüzde 12'sini alarak payını 50.8'e çıkaran Sabancı Holding, yeni dönemdeki hedefini, "Hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi tanıyan bir perakende zinciri olmak" şeklinde belirlemişti. Holding bu hedef için 8 yıldır TeknoSA Genel Müdürlüğü yapan Mehmet Nane'yi seçecek

Fransız Carrefour'dan CarrefourSa hisselerinin yüzde 12'sini, 141 milyon TL bedelle satın alarak şirketin yönetimini üstlenen Sabancı Holding, kurumun başına, 1997 yılından beri grup bünyesinde olan Mehmet Naneyi getirecek. Sabancı Holding, Carrefour ile 17 yıllık ortaklığı sonucunda geçtiğimiz yıl bu ortaklıktan istedikleri performansı elde edemedikleri gerekçesiyle, yeni formüller arayışına girmişti. Bunların arasında holding elindeki Carrefour hisselerini satmak da vardı.
Ancak iki ortak arasında süren görüşmeler mayıs ayı başında sonuçlandı ve bu işlem sonucunda Sabancı Holdingin hisse oranı yüzde 50.8'e ulaştı.

'ÜLKEYİ İYİ TANIYAN'
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, bu anlaşmadan önce ve sonrasında yaptığı açıklamalarda perakende sektöründe büyümek istediklerini sık sık vurgulamıştı. Kurtul, hisselerin yüzde 50.8'e çıkmasının ardından da holdingin çoğunluk hisseye ve yönetim kontrolüne sahip olmasıyla CarrefourSa'da yeni bir dönemin başlayacağını açıklamıştı. Kurtul, CarrefourSA'nın, gıda perakendeciliği sektöründe Türkiye'nin önemli şirketlerinden biri olduğunu vurgularken, "Amacımız önümüzdeki dönemde hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi anlayan bir yönetimle, CarrefourSA'nın da diğer Sabancı şirketleri gibi çok başarılı olmasını sağlamak" sözlerini kullanmıştı.
İşte bu açıklamalar gözleri, grubun diğer perakende şirketi olan TeknoSA'yı 8 yıldır yöneten ve önemli bir büyüme sağlayan Mehmet Naneye çevirdi.
Tüm bu gelişmelerin olduğu dönemde Mehmet Nane, Boston'da Harvard Business School'da 8 haftalık Advanced Management/İleri İşletme Teknikleri' eğitimi alıyordu.
Mehmet Nane, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye döndü. Şimdi, görevin resmen açıklanması için hisse devrine onay verilmesi bekleniyor.
Ondan sonra Mehmet Nane, CarrefourSA Türkiye'nin genel müdürü olacak.
1993'ten bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren ve 1996'dan itibaren Sabancı Holding ortalığı ile yoluna devam eden CarrefourSA'nın, 28 hipermarketi ve 215 süpermarketi bulunuyor. CarrefourSA'nın 2012 yılında net satışları 2.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

 

5 MAĞAZAYLA BAŞLADI TÜRKİYE'NİN LİDERİ OLDU

Teknoloji perakendeciliğinde Türkiye'de pazar lideri olan TeknoSa, 2000 yılında 5 mağazası olan bir zincirken, 2003'te 80 mağazaya ulaştı. Mehmet Nane'nin genel müdürlük görevine geldiği 2005 sonrasında da hızlı büyümesine devam etti. 2011 'de ABD merkezli elektronik perakende zinciri Best Buy'un Türkiye'de yerleşik şirketini satın alan TeknoSA 2013 yılında 77 ilde 295 mağazaya ulaşarak pazar lideri oldu.
Geçtiğimiz yıl mayıs ayında 12 milyon 650 bin liralık nominal değerli payı halka arz edilen şirkette halka arz büyüklüğü 98.4 milyon lira olarak gerçekleşti. 2012'de2011'egöre yüzde 40 büyüyen şirket, 2.3 milyar TL'lik ciroya sahip.

Diğer Yazıları

CRM isterse aşk acısına bile iyi gelebilir!

  • Yayın Tarihi: 14/12/14 02:18
  • [javascript protected email address]
Perakendeciliğin temelinde CRM (Customer Relationship Management) var, yani müşteri ilişkileri yönetimi. Şimdi sosyal medya aracılığıyla bunu yapmak daha da kolaylaştı. Türkiye, Facebook ve Twitter üye sayısında dünyada üst sıralarda. Ve bu mecraları tam...
Devamını Oku

Fabrikayı TIR’la tarlaya taşıdılar, zeytinyağının gen haritası çıkarılacak

  • Yayın Tarihi: 10/12/14 01:57
  • [javascript protected email address]
Türkiye'de zeytinyağı denince aklınıza hangi bölge geliyor? Hemen Ayvalık değil mi? Oysa zeytinyağının anavatanı topraklarda, keşfedilmemiş pek çok tür var. Bilinen, ama iyi tesis olmadığı için işlenemeyen, kalitesinin hakkı verilmemiş pek çok zeytin...
Devamını Oku

‘Gıda israfını önlemek için sizden de destek bekliyoruz’

  • Yayın Tarihi: 05/12/14 01:36
  • [javascript protected email address]
Bir yanda 805 milyon aç, diğer yanda 1.5 milyar obez. Artan nüfus ve azalan kaynaklar. Ve her yıl israf edilen 1.3 milyon ton gıda. Tüm dünyada yoksulluğa bağlı nedenlerle her gün hayatını kaybeden 22 bin çocuk. Ve ilk kez yetersiz beslenen çocuk...
Devamını Oku

1000 yaşında, İtalya’dan yola çıkıp İstanbul’a geldi

  • Yayın Tarihi: 30/11/14 02:10
  • [javascript protected email address]
Kesmesek de yaşlandırsak daha iyi olmaz mıydı? Her gün başka bir yerden ağaç katliamı haberi geliyor. İnsanlar karşı çıkıyor, ağaçların önünde nöbet tutuyor. Ağaçlar mahkemelik oluyor, insanlar güvenlik güçleriyle karşı karşıya geliyor. Kasım ayı başında...
Devamını Oku

Dünyada artık şehirler yarışıyor

  • Yayın Tarihi: 25/11/14 01:54
  • [javascript protected email address]
AHMET M. DEMİRCAN, 2. AKDENİZ TURİZM FORUMU'NDA KONUŞTU: Dünyanın önemli turizm rotalarından biri olan Akdeniz Çanağı'ndaki ülkeler, önümüzdeki dönemin trendlerini, bu bölgeyi bekleyen tehditleri, turizm adına neler yapılabileceğini tartışmak üzere 21...
Devamını Oku
Tüm Yazıları