HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Esen Evran

Esen Evran

[javascript protected email address]

Sabancı, CarrefourSA’yı Mehmet Nane ile büyütecek

26 Haziran 2013 Çarşamba, 11:05:05Güncelleme: 13:34:12

Fransız ortağı Carrefour'dan CarrefourSA hisselerinin yüzde 12'sini alarak payını 50.8'e çıkaran Sabancı Holding, yeni dönemdeki hedefini, "Hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi tanıyan bir perakende zinciri olmak" şeklinde belirlemişti. Holding bu hedef için 8 yıldır TeknoSA Genel Müdürlüğü yapan Mehmet Nane'yi seçecek

Fransız Carrefour'dan CarrefourSa hisselerinin yüzde 12'sini, 141 milyon TL bedelle satın alarak şirketin yönetimini üstlenen Sabancı Holding, kurumun başına, 1997 yılından beri grup bünyesinde olan Mehmet Naneyi getirecek. Sabancı Holding, Carrefour ile 17 yıllık ortaklığı sonucunda geçtiğimiz yıl bu ortaklıktan istedikleri performansı elde edemedikleri gerekçesiyle, yeni formüller arayışına girmişti. Bunların arasında holding elindeki Carrefour hisselerini satmak da vardı.
Ancak iki ortak arasında süren görüşmeler mayıs ayı başında sonuçlandı ve bu işlem sonucunda Sabancı Holdingin hisse oranı yüzde 50.8'e ulaştı.

'ÜLKEYİ İYİ TANIYAN'
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, bu anlaşmadan önce ve sonrasında yaptığı açıklamalarda perakende sektöründe büyümek istediklerini sık sık vurgulamıştı. Kurtul, hisselerin yüzde 50.8'e çıkmasının ardından da holdingin çoğunluk hisseye ve yönetim kontrolüne sahip olmasıyla CarrefourSa'da yeni bir dönemin başlayacağını açıklamıştı. Kurtul, CarrefourSA'nın, gıda perakendeciliği sektöründe Türkiye'nin önemli şirketlerinden biri olduğunu vurgularken, "Amacımız önümüzdeki dönemde hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi anlayan bir yönetimle, CarrefourSA'nın da diğer Sabancı şirketleri gibi çok başarılı olmasını sağlamak" sözlerini kullanmıştı.
İşte bu açıklamalar gözleri, grubun diğer perakende şirketi olan TeknoSA'yı 8 yıldır yöneten ve önemli bir büyüme sağlayan Mehmet Naneye çevirdi.
Tüm bu gelişmelerin olduğu dönemde Mehmet Nane, Boston'da Harvard Business School'da 8 haftalık Advanced Management/İleri İşletme Teknikleri' eğitimi alıyordu.
Mehmet Nane, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye döndü. Şimdi, görevin resmen açıklanması için hisse devrine onay verilmesi bekleniyor.
Ondan sonra Mehmet Nane, CarrefourSA Türkiye'nin genel müdürü olacak.
1993'ten bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren ve 1996'dan itibaren Sabancı Holding ortalığı ile yoluna devam eden CarrefourSA'nın, 28 hipermarketi ve 215 süpermarketi bulunuyor. CarrefourSA'nın 2012 yılında net satışları 2.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

 

5 MAĞAZAYLA BAŞLADI TÜRKİYE'NİN LİDERİ OLDU

Teknoloji perakendeciliğinde Türkiye'de pazar lideri olan TeknoSa, 2000 yılında 5 mağazası olan bir zincirken, 2003'te 80 mağazaya ulaştı. Mehmet Nane'nin genel müdürlük görevine geldiği 2005 sonrasında da hızlı büyümesine devam etti. 2011 'de ABD merkezli elektronik perakende zinciri Best Buy'un Türkiye'de yerleşik şirketini satın alan TeknoSA 2013 yılında 77 ilde 295 mağazaya ulaşarak pazar lideri oldu.
Geçtiğimiz yıl mayıs ayında 12 milyon 650 bin liralık nominal değerli payı halka arz edilen şirkette halka arz büyüklüğü 98.4 milyon lira olarak gerçekleşti. 2012'de2011'egöre yüzde 40 büyüyen şirket, 2.3 milyar TL'lik ciroya sahip.

Diğer Yazıları

Gıda enflasyonu marketle üreticiyi barıştırıyor!

  • Yayın Tarihi: 19/09/14 09:13
  • [javascript protected email address]
Yıllık gıda enflasyonunun yüzde 14.4'e ulaşması gıda perakendecileriyle tedarikçiler arasında yaşanan sert pazarlıklar ve çekişmeleri de bitiriyor. Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Nihat Özdemir, "Bugüne kadar hep çarpıştık. Artık kim kimden ne...
Devamını Oku

‘2.1 büyüme az, ama etrafa bakınca gemi iyi-kötü yüzüyor’

  • Yayın Tarihi: 18/09/14 01:19
  • [javascript protected email address]
İspanya'da gerçekleşen 2014 FIBA Basketbol Dünya Kupası'nın final maçı için Madrid'de bir araya geldiğimiz Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile, Türkiye ekonomisinin en sıcak gündeminde, sohbet etme fırsatı da bulduk. Konu, büyüme, sanayi...
Devamını Oku

Kişiselleşerek ürün ve sponsorlukta büyüyoruz

  • Yayın Tarihi: 16/09/14 09:15
  • [javascript protected email address]
KOÇ HOLDİNG DAYANIKLI TÜKETİM GRUBU BAŞKANI LEVENT ÇAKIROĞLU: Hem spor sponsorluklarında, hem de beyaz eşya üretiminde, ülkelerin ihtiyaç ve ilgilerini gözeterek karar aldıklarını belirten Çakıroğlu "Grundig ile Norveç'te hentbol ligine sponsor olduk....
Devamını Oku

Çöpçatan sitesinin ilk üyesi hangi zengin?

  • Yayın Tarihi: 10/09/14 07:07
  • [javascript protected email address]
Borsa İstanbul'un, gelişme potansiyeline sahip girişimcilere yönelik olarak kurduğu Özel Pazar ve Girişimcilik Platformu'nun ilk üyesi, Türkiye'nin en zengin işadamlarından biri! Bu bilgiyi, dün platformun tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan...
Devamını Oku

Tarihi eserlerin elinden tutup Anadolu’da yeni oteller açacaklar

  • Yayın Tarihi: 09/09/14 05:58
  • [javascript protected email address]
Malatya'da mayıs ayı sonunda açtığı DoubleTree Hilton'u, Nemrut Dağı ve Arslantepe Höyüğü turlarıyla tanıtan Hilton Worldwide Grup, 2016'da da Antakya'da tarihi kazı alanında çelik ayaklar üzerinde bir müze-otel kuracak. Hilton Worldwilde, dünya...
Devamını Oku
Tüm Yazıları