HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Esen Evran

Esen Evran

[javascript protected email address]

Sabancı, CarrefourSA’yı Mehmet Nane ile büyütecek

26 Haziran 2013 Çarşamba, 11:05:05Güncelleme: 13:34:12

Fransız ortağı Carrefour'dan CarrefourSA hisselerinin yüzde 12'sini alarak payını 50.8'e çıkaran Sabancı Holding, yeni dönemdeki hedefini, "Hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi tanıyan bir perakende zinciri olmak" şeklinde belirlemişti. Holding bu hedef için 8 yıldır TeknoSA Genel Müdürlüğü yapan Mehmet Nane'yi seçecek

Fransız Carrefour'dan CarrefourSa hisselerinin yüzde 12'sini, 141 milyon TL bedelle satın alarak şirketin yönetimini üstlenen Sabancı Holding, kurumun başına, 1997 yılından beri grup bünyesinde olan Mehmet Naneyi getirecek. Sabancı Holding, Carrefour ile 17 yıllık ortaklığı sonucunda geçtiğimiz yıl bu ortaklıktan istedikleri performansı elde edemedikleri gerekçesiyle, yeni formüller arayışına girmişti. Bunların arasında holding elindeki Carrefour hisselerini satmak da vardı.
Ancak iki ortak arasında süren görüşmeler mayıs ayı başında sonuçlandı ve bu işlem sonucunda Sabancı Holdingin hisse oranı yüzde 50.8'e ulaştı.

'ÜLKEYİ İYİ TANIYAN'
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, bu anlaşmadan önce ve sonrasında yaptığı açıklamalarda perakende sektöründe büyümek istediklerini sık sık vurgulamıştı. Kurtul, hisselerin yüzde 50.8'e çıkmasının ardından da holdingin çoğunluk hisseye ve yönetim kontrolüne sahip olmasıyla CarrefourSa'da yeni bir dönemin başlayacağını açıklamıştı. Kurtul, CarrefourSA'nın, gıda perakendeciliği sektöründe Türkiye'nin önemli şirketlerinden biri olduğunu vurgularken, "Amacımız önümüzdeki dönemde hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi anlayan bir yönetimle, CarrefourSA'nın da diğer Sabancı şirketleri gibi çok başarılı olmasını sağlamak" sözlerini kullanmıştı.
İşte bu açıklamalar gözleri, grubun diğer perakende şirketi olan TeknoSA'yı 8 yıldır yöneten ve önemli bir büyüme sağlayan Mehmet Naneye çevirdi.
Tüm bu gelişmelerin olduğu dönemde Mehmet Nane, Boston'da Harvard Business School'da 8 haftalık Advanced Management/İleri İşletme Teknikleri' eğitimi alıyordu.
Mehmet Nane, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye döndü. Şimdi, görevin resmen açıklanması için hisse devrine onay verilmesi bekleniyor.
Ondan sonra Mehmet Nane, CarrefourSA Türkiye'nin genel müdürü olacak.
1993'ten bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren ve 1996'dan itibaren Sabancı Holding ortalığı ile yoluna devam eden CarrefourSA'nın, 28 hipermarketi ve 215 süpermarketi bulunuyor. CarrefourSA'nın 2012 yılında net satışları 2.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

 

5 MAĞAZAYLA BAŞLADI TÜRKİYE'NİN LİDERİ OLDU

Teknoloji perakendeciliğinde Türkiye'de pazar lideri olan TeknoSa, 2000 yılında 5 mağazası olan bir zincirken, 2003'te 80 mağazaya ulaştı. Mehmet Nane'nin genel müdürlük görevine geldiği 2005 sonrasında da hızlı büyümesine devam etti. 2011 'de ABD merkezli elektronik perakende zinciri Best Buy'un Türkiye'de yerleşik şirketini satın alan TeknoSA 2013 yılında 77 ilde 295 mağazaya ulaşarak pazar lideri oldu.
Geçtiğimiz yıl mayıs ayında 12 milyon 650 bin liralık nominal değerli payı halka arz edilen şirkette halka arz büyüklüğü 98.4 milyon lira olarak gerçekleşti. 2012'de2011'egöre yüzde 40 büyüyen şirket, 2.3 milyar TL'lik ciroya sahip.

Diğer Yazıları

İstanbul sokakları Tasarım Bienali’nde

  • Yayın Tarihi: 19/10/14 03:28
  • [javascript protected email address]
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 2. İstanbul Tasarım Bienali bu yıl 1 Kasım-14 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Zoe Ryan küratörlüğünde, Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil başlıklı bienal, "Şu anda gelecek nedir?"...
Devamını Oku

Gençlerin elinden okurken tutun mezun olunca kaybolmasınlar

  • Yayın Tarihi: 17/10/14 01:33
  • [javascript protected email address]
Önceki gün açıklanan temmuz ayı işsizlik verilerinde en dikkati çeken, genç işsizliğinin son üç ayda 2.8 artışla yüzde 19.1'e ulaşmasıydı. Belki de bu verilerin bir gün sonrasında bu yazıyı yazıyor olmam, yazımın içeriğini tamamen değiştirdi. Meraklıları...
Devamını Oku

Rahmi Koç, ilk kez bir kamu spotunda mesaj veriyor: Denize arkanızı değil yüzünüzü dönün!

  • Yayın Tarihi: 14/10/14 01:57
  • [javascript protected email address]
Bu yıl 20. yaşını kutlayan Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA, yıl boyu çeşitli etkinliklerle, denizlerimize ve gelecekte onları bekleyen tehlikelere dikkat çekecek. Bunu yaparken, sanattan, iletişim araçlarından ve olabildiğince çok mecradan destek...
Devamını Oku

Üç sentlik akıllı etiket ‘beni yeme’ diyecek

  • Yayın Tarihi: 11/10/14 01:40
  • [javascript protected email address]
Bu yazdıklarım en çok 'endişeli anneler'i ilgilendirecek, biliyorum. Yeni nesil annelere ben böyle diyorum, endişeliler. En çok da çocuklarına yedirdikleri şeylerle ilgili. Haklılar. Bu kez konu tazelik. Kadınları en çok korkutan şey, süt ve tavuktaki...
Devamını Oku

‘İnterneti olmayan hanelere ucuz tabletimizle gireceğiz’

  • Yayın Tarihi: 29/09/14 07:26
  • [javascript protected email address]
TTNET'in Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar, internete erişemeyenlere 2015'te ucuz tabletle ulaşacaklarını, cihazın üretimi için yerli ve yabancı firmalarla görüştüklerini söyledi. Birleşmiş Milletler'in (BM) dünyadaki en iyi 20...
Devamını Oku
Tüm Yazıları