HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Esen Evran

Esen Evran

[javascript protected email address]

Sabancı, CarrefourSA’yı Mehmet Nane ile büyütecek

26 Haziran 2013 Çarşamba, 11:05:05Güncelleme: 13:34:12

Fransız ortağı Carrefour'dan CarrefourSA hisselerinin yüzde 12'sini alarak payını 50.8'e çıkaran Sabancı Holding, yeni dönemdeki hedefini, "Hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi tanıyan bir perakende zinciri olmak" şeklinde belirlemişti. Holding bu hedef için 8 yıldır TeknoSA Genel Müdürlüğü yapan Mehmet Nane'yi seçecek

Fransız Carrefour'dan CarrefourSa hisselerinin yüzde 12'sini, 141 milyon TL bedelle satın alarak şirketin yönetimini üstlenen Sabancı Holding, kurumun başına, 1997 yılından beri grup bünyesinde olan Mehmet Naneyi getirecek. Sabancı Holding, Carrefour ile 17 yıllık ortaklığı sonucunda geçtiğimiz yıl bu ortaklıktan istedikleri performansı elde edemedikleri gerekçesiyle, yeni formüller arayışına girmişti. Bunların arasında holding elindeki Carrefour hisselerini satmak da vardı.
Ancak iki ortak arasında süren görüşmeler mayıs ayı başında sonuçlandı ve bu işlem sonucunda Sabancı Holdingin hisse oranı yüzde 50.8'e ulaştı.

'ÜLKEYİ İYİ TANIYAN'
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, bu anlaşmadan önce ve sonrasında yaptığı açıklamalarda perakende sektöründe büyümek istediklerini sık sık vurgulamıştı. Kurtul, hisselerin yüzde 50.8'e çıkmasının ardından da holdingin çoğunluk hisseye ve yönetim kontrolüne sahip olmasıyla CarrefourSa'da yeni bir dönemin başlayacağını açıklamıştı. Kurtul, CarrefourSA'nın, gıda perakendeciliği sektöründe Türkiye'nin önemli şirketlerinden biri olduğunu vurgularken, "Amacımız önümüzdeki dönemde hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi anlayan bir yönetimle, CarrefourSA'nın da diğer Sabancı şirketleri gibi çok başarılı olmasını sağlamak" sözlerini kullanmıştı.
İşte bu açıklamalar gözleri, grubun diğer perakende şirketi olan TeknoSA'yı 8 yıldır yöneten ve önemli bir büyüme sağlayan Mehmet Naneye çevirdi.
Tüm bu gelişmelerin olduğu dönemde Mehmet Nane, Boston'da Harvard Business School'da 8 haftalık Advanced Management/İleri İşletme Teknikleri' eğitimi alıyordu.
Mehmet Nane, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye döndü. Şimdi, görevin resmen açıklanması için hisse devrine onay verilmesi bekleniyor.
Ondan sonra Mehmet Nane, CarrefourSA Türkiye'nin genel müdürü olacak.
1993'ten bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren ve 1996'dan itibaren Sabancı Holding ortalığı ile yoluna devam eden CarrefourSA'nın, 28 hipermarketi ve 215 süpermarketi bulunuyor. CarrefourSA'nın 2012 yılında net satışları 2.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

 

5 MAĞAZAYLA BAŞLADI TÜRKİYE'NİN LİDERİ OLDU

Teknoloji perakendeciliğinde Türkiye'de pazar lideri olan TeknoSa, 2000 yılında 5 mağazası olan bir zincirken, 2003'te 80 mağazaya ulaştı. Mehmet Nane'nin genel müdürlük görevine geldiği 2005 sonrasında da hızlı büyümesine devam etti. 2011 'de ABD merkezli elektronik perakende zinciri Best Buy'un Türkiye'de yerleşik şirketini satın alan TeknoSA 2013 yılında 77 ilde 295 mağazaya ulaşarak pazar lideri oldu.
Geçtiğimiz yıl mayıs ayında 12 milyon 650 bin liralık nominal değerli payı halka arz edilen şirkette halka arz büyüklüğü 98.4 milyon lira olarak gerçekleşti. 2012'de2011'egöre yüzde 40 büyüyen şirket, 2.3 milyar TL'lik ciroya sahip.

Diğer Yazıları

TMO ürünü bize verir, stoku önler

  • Yayın Tarihi: 24/08/14 03:18
  • [javascript protected email address]
Temmuz ayında son 10 yılın en büyük gıda enflasyonunu yaşayan Türkiye'de, fiyat artışları kuraklık ve hammadde maliyetlerine bağlanırken, beraberinde stok tartışması da başladı. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi...
Devamını Oku

Türkiye’deki istikrar tek adamın eseri değil

  • Yayın Tarihi: 23/08/14 00:13
  • [javascript protected email address]
Davutoğlu'nun Başbakan adaylığı resmen açıklanırken şimdi en büyük merak konusu ekonomi yönetiminde değişiklik olup olmayacağı. Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker "Hiçbir başarı tek adam üzerine kurulamaz" diyerek geride kalanların...
Devamını Oku

Marka ihracını bırakıp sadece mağaza açacak

  • Yayın Tarihi: 17/08/14 00:37
  • [javascript protected email address]
İnsanları televizyon başına kilitleyen, Yaprak Dökümü, Öyle Bir Geçer Zaman ki gibi dizilere sponsor olarak bir anda milyonlarca insanın evine giren Karaca markasının ikinci kuşak yöneticisi Fatih Karaca ile 2010 yılında sohbet ettiğimizde, bugün 92 AVM,...
Devamını Oku

‘Küçükler gelip bizi Esse yapın diyor, artık ev de ‘organize’ olma yolunda’

  • Yayın Tarihi: 31/07/14 00:26
  • [javascript protected email address]
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde, sayısı en fazla azalan meslekleri açıkladığında, birkaç gün öncesinde Esse'nin kurucusu Semih Şeftali ile yaptığımız sohbet geldi aklıma. Bakanlık açıklamasında, yılın ilk altı ayında plak, bant, video,...
Devamını Oku

Kartal’ı, 1250 cep satış noktasıyla uçuracaklar!

  • Yayın Tarihi: 26/07/14 00:37
  • [javascript protected email address]
Futbol, geniş kitlelerce tutkuyla izlenen bir spor dalı olmanın ötesinde büyük bir endüstri. Dünyada futbol ekonomisinin büyüklüğü 200 milyar dolar, ABD'de 20 milyar dolar. Geçtiğimiz ay milyonları televizyon ekranlarına kilitleyen Brezilya'daki Dünya...
Devamını Oku
Tüm Yazıları