HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Esen Evran

Esen Evran

[javascript protected email address]

Sabancı, CarrefourSA’yı Mehmet Nane ile büyütecek

26 Haziran 2013 Çarşamba, 11:05:05Güncelleme: 13:34:12

Fransız ortağı Carrefour'dan CarrefourSA hisselerinin yüzde 12'sini alarak payını 50.8'e çıkaran Sabancı Holding, yeni dönemdeki hedefini, "Hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi tanıyan bir perakende zinciri olmak" şeklinde belirlemişti. Holding bu hedef için 8 yıldır TeknoSA Genel Müdürlüğü yapan Mehmet Nane'yi seçecek

Fransız Carrefour'dan CarrefourSa hisselerinin yüzde 12'sini, 141 milyon TL bedelle satın alarak şirketin yönetimini üstlenen Sabancı Holding, kurumun başına, 1997 yılından beri grup bünyesinde olan Mehmet Naneyi getirecek. Sabancı Holding, Carrefour ile 17 yıllık ortaklığı sonucunda geçtiğimiz yıl bu ortaklıktan istedikleri performansı elde edemedikleri gerekçesiyle, yeni formüller arayışına girmişti. Bunların arasında holding elindeki Carrefour hisselerini satmak da vardı.
Ancak iki ortak arasında süren görüşmeler mayıs ayı başında sonuçlandı ve bu işlem sonucunda Sabancı Holdingin hisse oranı yüzde 50.8'e ulaştı.

'ÜLKEYİ İYİ TANIYAN'
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, bu anlaşmadan önce ve sonrasında yaptığı açıklamalarda perakende sektöründe büyümek istediklerini sık sık vurgulamıştı. Kurtul, hisselerin yüzde 50.8'e çıkmasının ardından da holdingin çoğunluk hisseye ve yönetim kontrolüne sahip olmasıyla CarrefourSa'da yeni bir dönemin başlayacağını açıklamıştı. Kurtul, CarrefourSA'nın, gıda perakendeciliği sektöründe Türkiye'nin önemli şirketlerinden biri olduğunu vurgularken, "Amacımız önümüzdeki dönemde hem ülkemiz şartlarını hem de tüketiciyi iyi anlayan bir yönetimle, CarrefourSA'nın da diğer Sabancı şirketleri gibi çok başarılı olmasını sağlamak" sözlerini kullanmıştı.
İşte bu açıklamalar gözleri, grubun diğer perakende şirketi olan TeknoSA'yı 8 yıldır yöneten ve önemli bir büyüme sağlayan Mehmet Naneye çevirdi.
Tüm bu gelişmelerin olduğu dönemde Mehmet Nane, Boston'da Harvard Business School'da 8 haftalık Advanced Management/İleri İşletme Teknikleri' eğitimi alıyordu.
Mehmet Nane, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye döndü. Şimdi, görevin resmen açıklanması için hisse devrine onay verilmesi bekleniyor.
Ondan sonra Mehmet Nane, CarrefourSA Türkiye'nin genel müdürü olacak.
1993'ten bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren ve 1996'dan itibaren Sabancı Holding ortalığı ile yoluna devam eden CarrefourSA'nın, 28 hipermarketi ve 215 süpermarketi bulunuyor. CarrefourSA'nın 2012 yılında net satışları 2.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

 

5 MAĞAZAYLA BAŞLADI TÜRKİYE'NİN LİDERİ OLDU

Teknoloji perakendeciliğinde Türkiye'de pazar lideri olan TeknoSa, 2000 yılında 5 mağazası olan bir zincirken, 2003'te 80 mağazaya ulaştı. Mehmet Nane'nin genel müdürlük görevine geldiği 2005 sonrasında da hızlı büyümesine devam etti. 2011 'de ABD merkezli elektronik perakende zinciri Best Buy'un Türkiye'de yerleşik şirketini satın alan TeknoSA 2013 yılında 77 ilde 295 mağazaya ulaşarak pazar lideri oldu.
Geçtiğimiz yıl mayıs ayında 12 milyon 650 bin liralık nominal değerli payı halka arz edilen şirkette halka arz büyüklüğü 98.4 milyon lira olarak gerçekleşti. 2012'de2011'egöre yüzde 40 büyüyen şirket, 2.3 milyar TL'lik ciroya sahip.

Diğer Yazıları

Dünyada artık şehirler yarışıyor

  • Yayın Tarihi: 25/11/14 01:54
  • [javascript protected email address]
AHMET M. DEMİRCAN, 2. AKDENİZ TURİZM FORUMU'NDA KONUŞTU: Dünyanın önemli turizm rotalarından biri olan Akdeniz Çanağı'ndaki ülkeler, önümüzdeki dönemin trendlerini, bu bölgeyi bekleyen tehditleri, turizm adına neler yapılabileceğini tartışmak üzere 21...
Devamını Oku

En pahalı su ve çayı Muğla, en ucuzu Adanalı tüketiyor

  • Yayın Tarihi: 16/11/14 01:31
  • [javascript protected email address]
7 I LIN SOKAKTA YEME-IÇME HARITASI ÇIKARILDI #resim#34891# Hemen her sektörden çalışanın, iş hayatından bunaldığında yapmak istediği tek şey var: Bir bar açmak, bir restoran açmak, cafe açmak, en olmadı çay ocağı açmak. Hangi eğitim düzeyinde olursa...
Devamını Oku

Norveç Hükümeti Türkiye’de somonun reklamını yapacak

  • Yayın Tarihi: 12/11/14 01:45
  • [javascript protected email address]
#resim#34443# Marine Harvest'ın Yönetim Kurulu Başkanıve hissedarı Ole Eirik Leroy, 4 yıl öncehisselerini satarak Leroy firmasından ayrıldı.Türkiye Genel Direktörü Bülent Işık da 22yıldır somon sektöründe (sağda). Obeziteyle boğuşan ABD'de geçtiğimiz yıl...
Devamını Oku

Alarko misyonunu tamamladı, somon işinden çekiliyor

  • Yayın Tarihi: 09/11/14 02:49
  • [javascript protected email address]
Alarko Holding kurucularından İshak Alaton'un, 1980'li yılların başında toplumsal bir hareket başlatma isteğiyle "Zonguldak'taki kömür madenlerini kapatalım" önerisini hatırlayanlar vardır. Alaton o yıllarda davet üzerine Zonguldak'a bir konferansa...
Devamını Oku

Ali Sabancı: İşsiz genç patlamaya hazır bomba gibidir

  • Yayın Tarihi: 07/11/14 01:19
  • [javascript protected email address]
Genç nüfus Türkiye'nin hem cazibesi, hem de yumuşak karnı. TÜİK'in son açıkladığı işsizlik verilerine göre ülke genelinde yüzde 9.8 olan işsizlik oranı gençlerde yüzde 18.2'ye yükseliyor. Üstelik her yıl 800 bin genç iş aramak için pazara çıkıyor....
Devamını Oku
Tüm Yazıları