ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
05 Ocak 2017 Perşembe, 00:20:22 Güncelleme:09:56:05

‘Ben önayak oldum sanatçıları topluyorum’

 

ÖNCEKİ gün köşede İstanbul Valiliği’nden alınan özel izinle gastronomi sektörü TURYİD’in (Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği) birlik ve beraberlik adına Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önünden Reina’ya kadar yürüdüğünden bahsedip sanatçılara kızmıştım. Çünkü orada olması gereken çok kişi yoktu.

Yazıma çok yorum geldi okuyucudan. Ama sanatçı âleminden yani gece kulüplerinde sahneye çıkan kişilerden ses gelmedi. Sadece Demet Akalın ile Erhan Yazıcıoğlu’ndan geldi. Demet Akalın’ın açıklamasına geleceğim. Ama önce Erhan Yazıcıoğlu’na.

“Esin’ciğim, kimsenin bir şey yapacağı yok. Herkes birbirinden bekliyor. Valiliğe dilekçe verdim. ‘9 Ocak’ta izin verin bütün sanatçılar yürüyelim’ dedim. Önceki gün 265 kişiyle telefon görüşmesi yaptım. Belediye başkanlarını, sanatçıları davet ediyorum.

Devlet tiyatrosunu aradım. Oradan yardım istedim. Mümkün olduğu gibi geniş çaplı bir şey yapıyorum. Bana halk çok kolay ulaştığı için kızıyor. Halk ‘Neden sanatçılar bir şey yapmıyor, biz onları bu kadar izler, severken hiç sesleri çıkmıyor’ diye. İşte kimsenin bir şey yapacağı yok. Ben de bu işe tek başıma soyundum.

Daire başkanlığından izin aldım. Tiyatronun önünde buluşmak üzere. Böylesine geniş tutmaya çalışıyorum. Ressamları, balerinleri, operacıları, müzisyenleri, sanatçıları herkesi çağırıyorum. Tek tek arıyorum.

Beyoğlu Belediye Başkanı çok destek oluyor. Ahmet Misbah Demircan, her türlü desteği ve yardımı gösteriyor” dedi.

Ne güzel, sonunda biri harekete geçti. Hadi bakalım, ben de orada olacağım. Erhan Yazıcıoğlu’nun çalışmalarıyla birlikte sanat dünyası 9 Ocak’ta 17.00’de Muhsin Ertuğrul önünden Şehitler Tepesi’ne kadar yürüyecek.

500 metrelik mesafe. Bir ülkenin aydınlık yüzüdür sanat. Ve inşallah tüm sanat dünyası o gün orada olur.

 

'EGOLAR ÇOK AĞIR YÜRÜNMÜYOR ESİN' 

Ve Demet Akalın. Önceki günkü yazıma sanat dünyasından Erhan Yazıcıoğlu dışından sadece Demet Akalın’dan ses geldi. Yazımı her türlü sosyal medya hesabından paylaştı ve “Egodan yürüyemiyoruz Esin. Egolar çok ağır, yürünmüyor. Biz kendi içimizde birleşemiyoruz ki kalkıp yürüyelim. Ama biriniz beri arayıp ‘Gel’ deseydiniz koşarak gelirdim” dedi.

İşte Demet’in sırrı da bu. Zaman zaman kızıyoruz ama duygusunu, düşüncesini anında hesapsız kitapsız, ne hissediyorsa dile getiriyor.

Ve konuşurken de sanat dünyasındaki en büyük düşmanı, yani “EGO”yu gözümüzün içine soktu. Hani sanat dünyasında birçok kişi zamanla yok oluyor ya, işte bu yüzden. Kendi kendilerini bitiriyorlar.

Bakın tekrar ediyorum, gece hayatı biterse sanatçıların paralarını çok yüksek tutmalarından, çalışanlara destek olmamalarından bitecek. Gazinoların bitişinin sebebi de bu. Ama sanat biterse ülke biter.

O yüzden kenetlenme zamanı. Kapris yapma dönemi değil.

 

SHOW HABERİN BAŞARISI 

Kiminle konuşsam haber izliyor. Kimsenin başka bir şeyle ilgilenmeye hali de yok zaten. Aylardır bakıyorum Show Haber reytinglerde hep birinci.

Ramazan Kurnaz yönetimindeki ekibi kutluyorum. Jülide Ateş’in başarısı zaten ortada. Samimi, gerçek, olduğu gibi. Pot bile kırsa öyle samimi ve gerçek toparlıyor ki, insanlar kendini görüyor.

Hafta sonu ise Pınar Erbaş. Canım benim. Öyle güzel yükseklere taşıyor ki hafta sonu haberlerini, müthiş. Ve Show haberlerin farkı da çok hissediliyor. Neden mi? Çünkü her şey gerçek, her şey olduğu gibi.

Halkın yaşadığı her şey var. Daha ne olsun? Bu ekip zirveyi kimseye bırakmaz.

 

HERKESİN DİLİNDE

- Babam aradı “Çıkma” dedi.

- Aman sokağa çıktın mı, ben çıkamıyorum.

- Elimde çikolata kavanozu kaşıklayıp duruyorum.

- İnsanlar sokağa çıkmaya korkarken ben ilk gün sokağa çıktım, yemek yedim.

- 5 gündür evden çıkmadım. Çıkamıyorum.

- Spor iyileştiriyor beni. O yüzden sadece spor yapıyorum.

- Çok kilo aldım. Sürekli yemek yiyorum.

- Tartıya çıkmaya korkuyorum.

- İşlere başlamamız lazım.

- Sokaklar bomboş. Hani bayramda şehir boşalır ya öyle olmuş. Nereye gitmiş bu insanlar.

 

MEKANLAR HAFTASONU AÇILACAK

Mekanlar cumaya kadar kapalı. Ama cuma-cumartesi açılacak. Sanatçılar birbirine, “Ne yapacağız”, “Sahneye çıkacak mıyız?”, “Sahneye çıkalım mı?” diye soruyor.

Mekân sahipleri, “Mekânları açıyoruz. Korumaları had safhaya çıkarıyoruz” diyerek sanatçıları rahatlatmaya çalışıyor. Önlemler tabii ki alınacak. Hayat durmayacak. Hayat durursa terörün amacı da gerçekleşecektir.

Ben ilk günden bu yana sokaklarda dolaşıyorum, mekânlara gidiyorum. Bu hafta sonu da gitmeye devam edeceğim.

 

HAVA DURUMU
Çarşamba7 MPH27°
Az Bulutlu