ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
06 Şubat 2017 Pazartesi, 09:37:26 Güncelleme:09:37:52

Okuyucuyla dalga geçmek ne demek

 

ŞU an tam da Asena Atalay’ın istediği oluyor. Bakın herkes onu konuşuyor. Bir dönem magazinin tam da unutulmaya yüz tutmuş tozlu sayfalarında duruyordu oysa ki. Ama o ne yaptı, topu aldı, bir çalım ve işteeeee vurdu, goooool. Şu an hepimiz kendisini yazıyoruz, çiziyoruz, konuşuyoruz. Sokaktaki adam bile Asena-Caner (Erkin) olayını konuşuyor. Ve Asena’nın yapacağı açıklamayı merak ediyor.

O da açıklamayı yapmış önceki gün. Planlı, programlı, komedi üstü bir röportaj olmuş. Yani kendi çalıyor, kendi söylüyor. Röportajı yapan arkadaşım Mert Doğan’ın sorduğu soruları ve aldığı yanıtları okurken hissettiğim “Hadi gel bir röportaj yapalım. Millet meraktan okusun ama hiçbir şey bulamasın, sonra biz de oturup gülelim” duygusu oldu.

Ama bu değildir ki habercilik. Bu olmamalı. Eğer bir röportaja, bir yazıya imzanı atıyorsan o artık senin namusun olur. O senin sorumluluğun, o senin adın olur. Bu, okuyucuyla dalga geçmek olmuş. Dalga geçip küçümsenen magazin sayfaları var ya. İşte onu küçümsersen böyle hasretle o sayfalarda yer almak için çırpınan insan modeli olursun. Örnek mi? Doğru bakarsanız sizler de görürsünüz.

Bu röportaj, bu açıklamalar komik değil, saygısızca olmuş. Özellikle dalga geçer gibi “Oğlunuzun velayetini almaya çalışsalar ne yaparsınız?” sorusu. Ben soran kişi olsam yerin dibine girerdim. Gündemde Asena Atalay’ın eski eşi Caner Erkin’in “Oğlumu alacağım” açıklaması var, röportajı yapan kişi böyle bir soru soruyor. Direkt “Eski eşiniz oğlunuzun velayetini almaya çalışıyor” diye sorsa en doğrusu olurdu. Ki zaten böyle sorulmalı. Karşıdaki kişi yanıt verir, vermez; “Bu konuda konuşmak istemiyorum” der, demez. Ama soru böyle sorulmalı. E tabii böyle soru gelince de dalga geçer gibi, “Geçiniz” yanıtı da gelir yine dalga geçer gibi.

 

Star olunmaz, star doğulur

STAR olmak başka bir şeydir gerçekten. Sonradan da taklitle filan olunmuyor. Star doğuluyor. Mesela Tarkan gerçek bir star.

Bu ülkede Tarkan kadar eleştirilen, didiklenen, söylenmedik söz bırakılmayan bir kişi daha yok şöyle dikkatlice bakarsanız. Onun yerinde başka biri olsa zannediyorum şu an çıldırmıştı. Ama o ne yapıyor, tam bir star gibi gülücükler dağıtıyor. Zaman zaman küsüyor, kızıyor ama o kadar. Star gibi davranıp zamanı gelince gerekeni yapıyor.

Yani star olmaya çalışanlar ya da kendini star zannedenler gibi sosyal medyada fake hesapları arkasına alıp saçmasapan yazıp çizmiyor. O yüzden taklit edeni çok. O yüzdendir ki Tarkan hep 1 değil, 10 değil yüzlerce adım önde.

Bunu niye mi yazdım? Kendini star zannedenlere, star olmak için uğraşanlara ya da çoğu fake hayranlarıyla bir dünya yaratıp kendini dünya starı zannedenlere küçük bir tavsiye vermek için. Tabii küçük ve yararlı bir tavsiyeyi görebilecek kadar kalbinde, beyninde bir iyilik kalmışsa...

 

Magazine saygı duymayan insanlar

YILLARDIR yazıyorum. Kendi mesleğine saygı duymayan, nefretle yapan insanlar var bizim sektörde. Ya da basamak olarak kullanan. Magazin bu değildir. Magazin doğrusunu okuyucuya iletmektir. Daha düne kadar tanınmayan, işinin ne olduğu belli olmayan insanlar var magazin sayfalarında yazarlık yapan ya da sorular soran. Hatta “Ben, ben, ben” diye çığıran.

Yıllardır bu işi yapan ve en temelinden gelen bir gazeteci olarak, yalan, iftira, sahte hesaplarla saldıranları, konuyu bilmeden yazıp çizen yazarları, hep “Ben bilirim”, “Ben yazarsam okunurum”, “Ben en doğrusunu yazarım” diyenleri geçiniz. İnanmayınız... Kendi işine saygı duymayan, sevmeyen kişi başka şeylerin peşindedir. Unutmayın.

HAVA DURUMU
Perşembe15 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı