ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
22 Aralık 2016 Perşembe, 07:01:43 Güncelleme:08:43:18

‘Koşuyolu’nda inemiyor Erenköy’den geçemiyoruz’

 

Tünel düzenlemesi nedeniyle Koşuyolu’nda otobüs durağı kaldırıldı. Bir durak önce ya da sonra inen yolcular E-5’ten yürümek zorunda kalıyor, ölümle burun buruna geliyor. Erenköy’de ise köprünün kapatılması Bağdat Caddesi’yle direkt bağlantıyı kesti. Her iki semtte oturanlar da çözüm bekliyor

Bu köşenin müdavimleri bilir... Haftalardır Yenikapı’daki karşıdan karşıya geçme sıkıntısını yazıp çiziyorum. Avrasya Tüneli kapsamında yapılan yollarda yaya geçitlerinin yetersiz kaldığını, özellikle de İDO İskelesi ile Marmaray Durağı arasında ulaşımın çok güç hale geldiğini, yayaların zorlu bir yolculuğa mecbur kaldığını gündeme getiriyorum. Bugün yine benzer bir problemi taşıyorum manşete. Aslında bir değil iki sorunu... Bu kez Anadolu Yakası’ndayız. Koşuyolu ve Erenköy’de... İlk durağımız Koşuyolu... Mevzu şu: D-100 (E-5) Karayolu’ndan geçen Koşuyolu Caddesi Köprüsü’nün hemen altındaki Koşuyolu Köprüsü Otobüs Durağı, Avrasya Tüneli Projesi kapsamında iptal edildi. Bu durakta inecek yolcular ya bir durak önce Acıbadem’de inip ileriye yürüyor ya da bir durak sonra İSFALT Durağı’nda inip geriye yürüyor. “E ne var bunda? Bir durak yürümekten ne olur?” diyebilirsiniz. Bir durak yürümekten bir şey olmaz belki ama yürüyecek yer olsa... Yani başka bir seçenek olmadığı için bir durak geride ya da ileride inenler E-5’ten yürümek zorunda kalıyor. Tabii sabahın köründe karanlıkta yola çıkanlar ve akşam eve dönenler için bu yürüyüş çok tehlikeli. Nitekim gelen mesajlar üzerine bölgeye giden Şikâyet Hattı ekibinden Can Mete, vatandaşların bu zorlu ve riskli yolculuğuna bizzat şahit oldu.

ÖĞRENCİ KAZA GEÇİRDİ

Şikâyet Hattı’na ulaşan Koşuyolu Çevre Gönüllüleri’nin anlattığına göre; geçtiğimiz günlerde bu yürüyüş sırasında bir lise öğrencisi kaza geçirmiş. İSFALT Durağı’nda inen öğrenci, sabah karanlığında tellere dolanıp düşmüş ve hastanelik olmuş. Allah saklasın daha kötüsü de olabilirdi. Zaten yol kenarından ya da refüjden yürüyenlerin başına bir felaket gelmesi de an meselesi. Hal böyle olduğundan, Koşuyolu sakinleri bir facia yaşanmadan yeni bir durak konumlandırılmasını istiyor. Bir istekleri daha var. Araçla Kadıköy ve Harem’e çıkışın kapatılmasının da yolu hayli uzattığını söyleyip yeni bir çıkış istiyorlar.

BAĞLANTI KESİLDİ

Gelelim Erenköy’e... Orada da şu günlerde bir köprü sorunu yaşanıyor. Tren yolu projesi kapsamında Erenköy Köprüsü’nün kapatılması, çevre sakinlerinin tepkisini çekiyor. Şemsettin Günaltay Caddesi’nin Bağdat Caddesi ile direkt bağlantısının kesildiğini söyleyen vatandaşlar, “Alternatif bir geçiş yapılmadan köprünün kapatılması bizi çok güç durumda bıraktı. Daha önce de Suadiye Köprüsü kapatılmış ve çalışmalar uzadıkça uzamıştı. Şimdi de kışın ortasında karda çamurda geçecek yol bulamıyoruz” diyor.

 

ISRARLA YAZDIK GEÇİDİ YAPTIRDIK

Avrasyon Tüneli bağlantı yolları kapsamında Yenikapı’da karşıdan karşıya geçişler kapatılmıştı. Bakırköy yönünden gelip mecburen İDO İskelesi’nde inenler Marmaray’a gitmek istediğinde önce birkaç kilometre ilerideki köprüye yürüyor, sonra aynı yolu geri dönüyordu. Bu zorlu yolculuğu defalarca gündeme getirdik, yetkililere seslendik. Sevindirici haber dün geldi. İDO ve Marmaray arasında geçiş yolu yapımına başlandı. Yetkililere hassasiyetleri için teşekkürler...

 

HAVA DURUMU
Pazartesi11 MPH27°
Sağanak Yağışlı