ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
22 Ekim 2009 Perşembe, 17:46:20 Güncelleme:17:46:20

Topuklu ayakkabıyla nasıl yürünür?

Acı çekmeden yüksek ökçeler

Topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyor olabilirsiniz. Sırf alışkanlığınız ve görünümünüz için acısına da katlanıyorsunuz. Ancak biraz da olsun acınızı hafifletmek için verdiğimiz ipuçlarını mutlaka bir göz atın

- Aşırı topuklu ayakkabı giymenin hiçbir anlamı yok, kabul edin. Giyebiliyorsanız şahane! Ancak dengede durmakta zorlanıyorsanız asla tercih etmeyin.

- Topuklu ayakkabınız kapalıysa ayakkabıların içine giymek için hazırlanan ince çoraplardan giyebilirsiniz; bu çoraplar ayağınızın ayakkabıya olan temasını engeller böylece ayakkabı ayağınızı vurmaz.

- Ayağınız şişiyorsa, yürümekte zorlanıyorsanız ve kontrolünüzü çabuk kaybediyorsanız ayakta durmayacağınız ya da yürümeyeceğiniz topuklu ayakkabıları tercih etmeyin.

- Topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman yanınızda mutlaka düz bir yedek ayakkabı bulundurun. Acil durumlar veya ayağınızı dinlendirmek için bu yedekler işinize yarayabilir.

- Topuklu ayakkabıları özel günler için giyin. Sadece bedensel değil, zihinsel açısından da rahat olduğunuz ortamlarda topuklu ayakkabı giymeniz daha iyi olur.

- Topuklu ayakkabı giydiğinizde aklınız onlarda olmasın. Kendinize güvenin, ayağınızı yere iyi basın ve hep dik durun. Eğer yanınızda partneriniz varsa merdiven inip çıkarken veya tehlikeli durumlarda ondan destek alabilirsiniz.

- Ayakkabınızın formunun bozulmasını veya topuğunun kırılmasını istemiyorsanız, kaliteli ayakkabılar almaya özen gösterin.

- Bacaklarınız, yüksek topuklu giydiğinizde daha seksi görünecektir bu gerçek. Fakat yüksek topuklar mükemmel bir görünümü garantilemez.


#KUTU#
Topuklu ayakkabıyla nasıl yürünür?

Topuklu ayakkabı giymek duruşunuzu ve görünümünüzü değiştirebilir. Bacaklar daha zayıf, karnınız daha düz ve dişiliğiniz daha ön planda olur. Ancak topuklu ayakkabıyla yürümek gerçekten ayrı bir meziyettir. Tamam, ayakta durmak gayet kolaydır ancak yürüdüğünüzde eğer dengesiz ve komik bir görünüm oluşuyorsa topuklu ayakkabının olumlu etkileri bir anda yok olur. Biraz disiplin ve pratikle topuklu ayakkabılarla çok rahat yürüyebilirsiniz. İşte sizlere topuklu ayakkabıyla yürümenin ipuçları:

- Az topuklu ve daha rahat kalıplı ayakkabılarla pratik yapmaya başlayın. Düz ve dengeli yürümeye çalışın. Küçük ve yavaş adımlarla pratik yapın ve dizinizi bükmemeye çalışın. Ve her zaman adım atarken iki ayağınız birbirine paralel ve bacaklarınız birbirine yakın olsun. Unutmayın topuğunuz ne kadar fazlaysa, adımlarınız da o kadar küçülür.

- Geniş topuklu botlarla da pratik yapabilirsiniz. Ayağınızı saran bu botlar, ayağınızı destekler ve dengeli yürümenizi sağlar.

- Dolgu topuklu ayakkabılar diğer sivri topuklu ayakkabılara göre daha rahattır. Daha dengeli ve sağlam basmanızı sağlarlar. Topuk ve parmak arasındaki dengeyi oluştururlar, böylece ayağınız daha az zarar görür. Bu yüzden ilk başta dolgu topuk giyerek pratik yapmalısınız.

- Topuklu ayakkabıyı giydiğiniz zaman dizlerinizin bükülmemesi gerekir. Ayakkabı ayağınızı asla sıkmamalıdır, tabanında hafif hava alma boşlukları bulunmalıdır.

- Ayakkabınızı iyi seçin, her ayakkabının topuğu aynı değildir. Yürürken ayakkabı topuğunuza dikkat edin eğer topuğunuz yürürken sallanıyorsa kalitesiz bir seçim yapmışsınız demektir.

- Topuklu ayakkabı giymeden önce pratik yaparken yönünüzü sürekli değiştirin ve farklı zeminlerde yürümeyi deneyin. Böylece rahat hareket edip etmeyeceğinizi görüceksiniz ve ona göre önleminizi alacaksınız.

- Ayakkabınıza kalıplar koyun bu daha rahat yürümenizi ve hareket etmenizi sağlayacak. Her ayakkabıya uygun kalıplar var bunlar ayakkabının için rahatça konuluk çıkarılabiliyor.

- Ayağınızı acıtan ayakkabılarla yürüdüğünüz zaman ayakkalarınızı dinlendirin. Biraz oturun ancak asla ayakkabılarınızı çıkarmayın, bu acısınızı arttırır, çünkü ayakkabıyı çıkarında ayaklar biraz şişer ve tekrar giymek bir işkenceye dönüşür.

- Topuklu ayakkabılarla yürüken hep dikkat edin, yavaş ve sağlam basmaya ve dik durmaya çalışın. Sürekli topuklu ayakkabı giymeyin. Ayakkabılarınıza bakım yapmaya özen gösterin.


 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Pazartesi11 MPH32°
Güneşli