Son Dakika
21.09.2016 - 00:37 | Güncelleme:

Beşiktaş’ın kalesi G.Saray’ın ortası

 

“Favorim gerçekten yok. İki tarafın zaafları ve üstün tarafları var. Örneğin Beşiktaş’ın iyi bir kalecisi var mı? Stoperleri hala çok üst düzey değil. G.Saray’ın sancısı orta sahası. Çok fazla yan top yapıyorlar. Beşiktaş burada daha organize”

Bu hafta konumuz Beşiktaş-G.Saray derbisi... Öncelikle favoriniz kim ve neden favori?

Favorim gerçekten yok. Ama şunu söyleyebilirim; G.Saray, Rize karşısındaki hız ve tempoyu yakalar hatta biraz da üzerine koyarsa bu maçı kazanabilir. Çok güzel bir maç izleyeceğiz. Zaten iki takım arasındaki maçlar genelde çok keyifli oluyor. Çünkü bir düşmanlık ya da bir gerilim yok, güzel bir rekabet var. Bu haftaki maç ligin geçen yıldan beri en istikrarlı top oynayan takımı ile bu yıl kendini daha iyi hisseden ve daha iyi ifade etmeye başlamış takımı arasında oynanacak. Her iki takımın da zaafları ve birbirlerine üstün tarafları var. Beşiktaş’ın en zayıf yönü savunması ve kalecisi. Akhisar karşısında bile savunma arkasına atılan toplarla Beşiktaş sıkıntı yaşadı. Akhisar bir ara 2-1 öne geçecek pozisyonlar yakaladı ama çok basit golleri kaçırdı forvetleri. G.Saray forvetleri bu golleri kaçırmaz kolay kolay.

Orta sahada ise Beşiktaş daha organize ve çok hızlı biçimde savunmadan atağa geçebiliyor. G.Saray bunu beceremiyor ve çok fazla yan pas yapıyor. G.Saray savunması geçen yıllara oranla daha iyi görünüyor ve tabii bir de Muslera faktörü var. Forvetlerde ise iki takımda da iyi oyuncular var. Eren daha iyi gibi görünmekle beraber, Cenk Tosun da futbolunu geliştirdi.

Bu sezon her iki takımın da öz güveni yerinde. Beşiktaş’ın ise müthiş bir taraftar ve saha avantajı var ama G.Saray da taraftar baskısından çok etkilenmeyecek kadar tecrübeli bir takım. Tek dileğim hakem faktörünün sonucu etkilemeyeceği bir maç olması. Sonuç ne olursa olsun bizim evde birileri sevinecek.

- Vodafone Arena avantajı ne kadar etkili olur? G.Saray’ın kadrosunu etkileyebilir mi?

G.Saray’ın tecrübeli kadrosu ortamdan çok etkilenmez ama bir deplasman sıkıntısı var. Fakat İstanbul’daki maç G.Saray için deplasman sayılmaz. Ancak evi de Beşiktaş’a iyi geliyor.

 

FUTBOLDA ULAŞILMAZLIK YOK

- Beşiktaş şu anda ulaşılamaz gibi duruyor. Zengin bir kadro, iyi hoca... Bazılarına göre lig şimdiden bitti. Gerçekten öyle mi sizce?

Anlamadım. Beşiktaş neden ulaşılmaz gibi duruyormuş! Barcelona’dan bahseder gibi söz ediyorsunuz Beşiktaş’tan. Ki o Barcelona bile ligin zayıf bir ekibine yenilebiliyor. Futbolda artık ulaşılmazlık falan yok, hele hele Beşiktaş için bunu söylemek futbolu bilmemektir. Beşiktaş iyi, doğru düzgün top oynayan bir takım. Ama kadro o kadar da zengin değil. Demek istediğim şu; abartmamak lazım. İyi takım, iyi organizasyon, iyi yönetim eyvallah. Ama ulaşılmaz ne demek. 3 maç kaybetsinler neler yazarsınız biliyorum.

 

MANU’NUN EKSİĞİ VAR KARTAL’IN OLMAZ MI!

- Kartal’ın eksiği neler, daha doğrusu var mı?

Transfere yarım milyar dolar harcamış ManU’nun eksikleri varken, Beşiktaş’ın eksiği var mı diye sual olur mu? Mesela sizce Beşiktaş’ın iyi bir kalecisi var mı? Al sana eksik bir. F.Bahçe sayesinde savunmanın kanat sorununu büyük ölçüde çözdüler ama stoperler hala çok üst düzey değil. Hücumda kanat oyuncuları çok üst düzey değil, üst düzey olan da çok verimli değil. Ama Beşiktaş şunu gösteriyor; iyi organize olursan, rakibe alan bırakmazsan, süper olmayan oyuncularla bile iyi bir takım yaratır, eksiklerini kapatırsın. Beşiktaş süper kadro değil ama çok iyi takım. En önemli özelliği takım olmayı başarmış olması. Bu, yönetim ve teknik adam başarısı.

 

CİMBOM FIRSAT BULUNCA GOL ATAR

- G.Saray’ın bu futbolu Beşiktaş derbisi için yeterli olabilir mi?

“Beşiktaş’ın Akhisar karşısındaki futbolu G.Saray için yeterli olur mu?” diye sorsanız nasıl olur! Her maç farklı, her rakip farklı. Rize hücuma bile çıkamadı ama Beşiktaş çıkar. Akhisar pozisyon buldu ama atamadı, G.Saray ise bulunca atar. G.Saray hızlı oynarsa Beşiktaş’ı çok rahatsız eder. Ki unutmayın geçen yıl G.Saray, Beşiktaş’ı çok zorladı hem de kötü bir G.Saray olmasına rağmen. Kazanmak zorunda olsaydı son maçı da kazanabilirdi büyük ihtimalle.

 

‘ŞENOL BEY’ DEMEK LAZIM!

- Talisca nasıl? Şimdiden Sosa’yı unutturdu...

Farklı oyuncular aslında. Şenol Hoca doğru işler yapıyor. Mesela G.Saray Melo’yu kaybedince yeni bir Melo aradı ki, bulamadı. Beşiktaş ise Sosa’yı kaybedince yeni bir Sosa aramadı. Talisca’yı buldu ve organizasyonunu ona göre şekillendirdi. Doğrusu da bu. Her giden oyuncunun yerine aynısını bulamazsın ama yeni oyunculara göre takıma yeni bir şekil verebilirsin. Şenol Güneş’in de yaptığı bu. Ona Şenol Bey demek lazım aslında.

 

ASİSTLERİ YANILTMASIN

“G.Saray derbide hızlı oynamalı. Bruma, Sinan ve Yasin bu durumda rakibi eksiltebilir, kart da gördürebilir. Herkes Selçuk’u eleştiriyor ama ben asistlerine rağmen Sneijder’ın çok verimli olmadığını düşünüyorum.”

- G.Saray derbide sizce ne yapmalı?

Hızlı oynamalı. Hızlı oynayınca iyi oynuyor G.Saray veya iyi oynuyormuş gibi görünüyor. Rize maçına bakın. Çok mu iyi oynadı. Aslında hayır. Rize kalecisinin kurtarışı yok neredeyse. G.Saray’ın da goller dışında pek az pozisyonu var ki, onlar da penaltı ile kesildi. İkisi verilmedi, biri verildi. G.Saray’ın hızlı oynamasının iki avantajı oluyor. Birincisi rakibi eksiltecek, kart gördürebilecek adamların var. Bruma gibi, Sinan gibi, Yasin gibi. İkincisi, hız rakibin üzerine rahat gelmesini engelliyor ve savunman rahatlıyor, orta alan hakimiyetin artıyor. Herkes Selçuk’u eleştiriyor ama ben Sneijder’ın da çok verimli olmadığını düşünüyorum. Kaleyi bulan şutu yok neredeyse. Son maçta iki asisti var ama tüm topları kullanırsan asisti de ister istemez yapmış oluyorsun. Hele de Eren gibi uçanı kaçanı kaleye göndermeye çalışan bir oyuncun varsa.... Ama Sneijder hırslı görünüyor ve bu da eleştirilmesini engelliyor. Selçuk’ta ise hırs eksiği vardı. Ama son maçta o da daha iyiydi. G.Saray’ın sürekli yan ve geri pas yapmaktan vazgeçip arada vites arttırması lazım. Tolga’nın iyi transfer olduğunu söyledim ve haklı çıktım ancak Tolga’nın savunma yönü kadar hücum yönünü de güçlendirmesi gerekiyor. G.Saray’ın bu yıl kazanma iştahını seviyorum.

SNEİJDER’IN TAKTİĞE MUTLAKA ETKİSİ VARDIR

- Bir haftadır Selçuk konusu ortada... Gazeteciler soruyor, suç oluyor. Hatta laf arasında tehditler geliyor. Siz, ‘Takımı Sneijder yapıyor’ iddialarına ne diyeceksiniz?

Medya artık şamar oğlanına döndü. Belki de kendi hatalarımızdan. Dik duramadığımızdan. Selçuk’a gelince; Türk futbolunun önemli değerlerinden biri ve düzgün bir adam. Ama o da şunu bilmeli ki, bir yılda Türkiye halkının yüzde 99’unun ömür boyunca kazanamayacağı parayı kazanıyorsanız zaman zaman eleştirilirsiniz. Bunu sadece Selçuk değil, siyasetçisinden gazetecisine halkın önüne çıkan herkes bilmeli. Sindirmeli. Takımı Sneijder mı yapıyor? Mutlaka etkisi vardır. En azından taktik anlamda etkisi vardır.

 

KOMİK DURUMDAN KURTULDULAR

- F.Bahçe biraz nefes aldı. Siz ne dersiniz, bu galibiyet geri dönüşün sinyali mi? Ayrıca Mahmut Uslu maç sonu hakemlerin Beşiktaş’ı kolladığını öne süren bir açıklama yaptı, yorumunuz?

Hocasını iki gün önce değiştirmiş ve her maçını kaybetmiş bir takımı yenmek geri dönmek değildir. Ama önemlidir. Çünkü burada da puan kaybetselerdi çok ciddi sıkıntı olurdu. Hocanın, hatta takımın sahibinin bile durumu tartışmalı hale gelirdi. Maçtan önce G.Saraylılar ve Beşiktaşlılar “Düşme hattını ilgilendiren çok önemli maç” diye dalga geçiyorlardı. En azından bu komik durumdan kurtuldu F.Bahçe. Moral moraldir. Üç puan üç puandır. Mahmut Uslu ile ilgili ise bir yorum yapmam. Kendisini spor adamı olarak görmüyorum. Kullandığı jargonu, cümlelerini spora yakıştıramıyorum. Bana eski bir plak markasını anımsatıyor sadece.

F.BAHÇE’Yİ ASLA BOŞ VEREMEZSİNİZ

-Şampiyonluk için ufukta Beşiktaş-G.Saray yarışı gözüküyor. Siz eski bir yöneticisiniz, kiminle mücadele etmek isterdiniz?

Bunu söylemek için erken. Evet, dediğiniz gibi görünüyor ama F.Bahçe’yi asla boş veremezsiniz. Keza bu yıl Başakşehir iyi başladı. Niye Bursa’nın yaptığı gibi bir iş yapamasınlar. Osmanlı’yı da hafife almayın. Her şey olabilir. Kulüp yöneticisi olarak Beşiktaş’la mücadeleyi tercih ederim. Çünkü daha centilmence bir rekabet oluyor. Medya yöneticisi olarak ise F.Bahçe ile G.Saray rekabetini tercih ederim; tirajları, satışları daha olumlu etkiliyor.

 

GLENN HODDLE’IN GOLÜNÜ HATIRLATTI

- Eren’in jeneriklik golünü nasıl buldunuz?..

Maçta izledim golü ve maçta olduğuma üzüldüm çünkü sahada tekrarı yok bu golün. Gördüğüm en güzel gollerden biriydi. Glenn Hoddle’ın böyle bir golü vardı, o daha acayipti, asla unutamam. Bu da unutamayacaklarım arasına girdi. 1.92’lik bir santrforun böyle bir gol atması akıl alır gibi değil. Eren için G.Saray, Kasımpaşa’ya teşekkür etmeli. Geçen yıl Paşa’dan 2.5 milyon Euro’ya Donk’u aldık, çöpe gitti para. 4 milyon Euro’ya Eren’i aldık, az bile vermişiz. Ben 6.5’a Eren’i aldık, yanında Donk’u bedava verdiler diye bakıyorum ve seviniyorum. Kasımpaşa çok iyi futbolcular getirdi aslında. Eren’i bir yıl sakat olarak tuttu. Bir yıl oynattı.

 

TERİM’İN BÜYÜSÜNDE EKSİLMELER VAR

- Arda’nın son açıklamalarına ne diyeceksiniz? Sizce Terim’le araları iyice koptu mu?

Bu işler belli olmaz. Koptu zannetiğiniz yerden bağlanabilir tekrar. Ama gördüğüm kadarıyla Terim’in büyüsünde eksilmeler var. G.Saray taraftarı, Terim’in gelme olasılığına karşı, tribünde yüksek sesle Riekerink’e sahip çıkıyor. Arda son derece kibar şekilde Terim’i eleştiriyor, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı, TFF Yönetim Kurulu Üyesi ve devletin zirvesine çok yakın bir isim, Arda’nın sözlerini destekliyor. TFF’nin tek bir ferdi çıkıp da Terim’e sahip çıkmıyor. Asıl enteresan olan bunlar.

G.SARAY KAPISI KAPANAMAZ

- Terim için G.Saray kapısı kapandı mı yani?

Bu nasıl laf! Terim için G.Saray kapısı asla kapanmaz, kapanamaz çünkü Terim, G.Saray’ın dışında değil ki, içinde. Kulübümüzün üyesi, yıllarca takımımızın kaptanlığını yapmış, teknik direktör olarak büyük başarılar getirmiş bir G.Saraylı. Kimin haddine G.Saray’ın kapısını Terim’e kapatmak. Ha, Terim bir daha G.Saray’ın teknik direktörü olur mu diye soruyorsanız. Bence olmaz. Geçen hafta da söyledim. Terim bundan sonra olursa G.Saray’a yönetici olur. Yönetim kurulu üyesi olur, kim bilir belki başkan olur.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Hava Durumu
Cumartesi 11 MPH 25°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı