ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
11 Ekim 2010 Pazartesi, 10:10:05 Güncelleme:10:10:05

Zorunlu din dersi, inanç özgürlüğüne ve laikliğe aykırı mı?

Aleviler daha önce de sıklıkla dile getirdikleri zorunlu din dersinin kaldırılması taleplerini, türban yasağının kaldırılması ve türban yasağı tartışmaları ekseninde hemen hemen tüm kesimlerin inanç özgürlüğü kavramı üzerinde mutabık olması vesilesiyle tekrar gündeme taşıdı. Cumartesi günü Ankara’da bir eylem düzenleyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, zorunlu din dersi kaldırılana kadar protestolarının devam edeceğini söyledi.

Talep, Aleviler tarafından gündemde tutulsa da, başka din ve inançları benimseyen vatandaşlarımız açısından da üzerinde durulması gerekiyor. Zorunlu din dersi bu vatandaşlarımız üzerinde nasıl bir etki yaratıyor? Laikliğe aykırı olduğu tezi doğru mu? Din dersi seçmeli mi olmalı, tamamen mi kalkmalı yoksa bu haliyle mi kalmalı? Din dersi ve yanı sıra müfredatını tartışmaya açtık. Farklı görüşler şöyle...

‘Toplumun din eğitimine ihtiyacı var’
MHP Grup Başkanvekili MEHMET ŞANDIR

Biz MHP olarak inanç konuları üzerinden toplumsal tartışmanın ülkemize fayda getirmeyeceği kanaatindeyiz. İnsanlar inançlarını özgürce yaşasınlar. Ancak Anayasa’nın 24. maddesine göre, devletin vatandaşlarına din eğitimi vermek gibi bir mecburiyeti var. İnsanlar kendi inançları doğrultusunda devletten bu hizmeti bekleyebilirler. Devlet, inançların eğitimine katkı vermek mecburiyetindedir. Tarafsız olmak zorundadır. Din eğitiminin bütünüyle kaldırılması gerektiğine katılmıyorum. Farklı anlayışlara, mezheplere göre din eğitimi verilmesinin yolu aranmalı ve bulunmalı. Her kesimi memnun edecek bir orta yol olmalı. Din eğitiminin tamamen kaldırılması, seçmeli veya zorunlu olup olmaması konusunda görüşler var. Halbuki din eğitimi, toplumun ihtiyacıdır. Ama herkes de kendi inancı yönünde bir din eğitimi alma hakkına sahip olmalıdır. Devlet bunu temin etmelidir.

‘Kaldırılmasını istemek insan haklarına aykırı’
İlahiyatçı ALİ RIZA DEMİRCAN

İslam dini kişisel ve toplumsal hayatı düzenleyen, ilahi bir yapıdır. Müslümanlar İslam dininin inanç esaslarını, emir ve yasaklarını öğrenmek ve çocuklarına öğretmekle yükümlüdür.

Bu görevi yerine getirmek için devletin örgün ve yaygın eğitim sistemi içinde onlara yardımcı olması gerekir. Din dersi vatandaşlar için hak, devlet için görevdir. Bu sebeple, din dersi zorunlu kalmalı ve müfredatı da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmelidir. Aleviler, İslam dışı bir inanca sahip oldukları kanaatinde iseler, bu derslere katılmayabilirler, kendileri için başka taleplerde bulunabilirler. Bu son derece doğaldır. Ama din dersinin kaldırılmasını istemek çelişki ve insan haklarına aykırı bir taleptir.

‘Laikliğe de insan haklarına da aykırı, zorunlu olmamalı’
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı ALİ BALKIZ

Evet, kaldırılmalı. Bir kere böyle bir ders bu müfredatıyla ve zorunlu haliyle laik eğitim ilkelerine, laikliğe ve insan haklarına aykırı. Olması gereken şu:

Seçmeli olmalı, propaganda amacı taşımayan, objektif, bilimsel, tüm din ve inançlara eşit mesafeden bakan, dinler tarihi, sosyolojisi, psikolojisi gibi konuları ve elbette Aleviliği de konu eden, bu bölümün de Alevi eğitmenler tarafından yazılıp anlatıldığı, haftada 1 saat ve nota tabi olmayan bir şekilde verilmesi yararlı ve gereklidir. Böylelikle Alevi çocuklar Sünnilik, Sünni çocuklar Alevilik hakkında objektif bilgilere sahip olurlar, toplumsal bütünleşmenin bir aracı haline gelebilir bu ders.

Bu dersin bu haliyle okutulmaması lazım çünkü idare mahkemesinin, Yargıtay’ın ve AİHM’nin de kararları var. Hükümet bu kararları ısrarla görmezden geliyor, bu anayasal bir suçtur. Kenan Evren döneminden devralınan ve zorunlu din dersi aracılığıyla misyonerlik ve asimilasyona tabi tutulan bu tablo işlerine geliyor. Türban için inanç özgürlüğü teziyle çalışmalar yapılırken, Aleviliğin aynı kavram doğrultusunda ele alınmaması ne büyük bir çelişki.

‘Tamamen kaldırılırsa tepki çeker’
TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi - CHP Milletvekili NECLA ARAT

Ben uzun zamandır zorunlu din dersinin kaldırılmasının gerekli olduğunu, seçmeli bir ders olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kimseye zorlama yapılmasın, seçmeli ders olsun, isteyen alsın. Ancak içeriği değişmeli, tüm dinler bilimsel bir yaklaşımla anlatılmalı. Tamamen kaldırılması da savunulabilir ama bu da çok tepki alır kanaatindeyim. Seçmeli ders olmasının hiçbir sakıncası yok, mukayeseli dinler tarihi şeklinde bir müfredatla verilebilirse.

‘İstemezlerse girmezler, kaldırmak olmaz’
Avukat KEZBAN HATEMİ

Alevi vatandaşlarımız isterlerse din derslerine girerler, istemezse girmezler. Kimse kimsenin çocuğuna ne din dersi vereceğine de karışmamalıdır. Alevi vatandaşlar din derslerine girmek istemiyorlarsa önceden bildirirler. Yoksa dersi kaldıralım diye bir şey olmaz. Bu çok yanlış. Bilakis, sadece kendi dinlerini değil başka dinleri de öğrenmeliler. Bu aynı zamanda bir zenginliktir, yaratıcının farklı yarattığının da bilincinde olmaktır.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Ziyaretçi
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Perşembe24 MPH28°
Az Bulutlu