SON DAKİKA
HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.

Çocukların sevgilisi dondurma

10 Eylül 2016 Cumartesi, 16:44:36 Güncelleme:15 Eylül 2016 Perşembe, 12:57:24
Güneş Aksüs

Güneş Aksüs

[javascript protected email address]

Haftada 1-2 kez birlikte keyif yapın

Çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretirken de baskı yapmayın. Onları anlayın, arada rahatlatın. Spor yapmanın ne kadar iyi olacağını anlatın. Hatta arada bir beraber keyif yapın. Çocukların en sevdiği şey dondurma. Dünyanın bir çok yerinde dondurma her mevsim tercih edilen hafif bir tatlı alternatifi olsa da maalesef bizde ancak yazın akla geliyor. Çocukların en sevdiği ve annelerin de güvendiği atıştırmalık dondurma.. Dondurma yerken dikkat edeceğiniz konuları hatırlatmakta fayda var;

Yeterli ve dengeli beslenme için tüm besin öğelerinden (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller)her gün vücut için gereken düzeyde almak gerekiyor. dondurma, içeriğindeki; protein ve karbonhidratın yanı sıra a, d ve e vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, gibi mineralleri ile iyi bir tatlı alternatifidir.

DONDURMA tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; hijyenik koşullarda üretildiğinden emin olmaktır. Çünkü süt ürünleri çabuk bozulan ve yararlarını hızla yitiren gıdalardır. Bu nedenle hijyenik olmayan koşullarda üretilen veya uygun olmayan şartlarda saklanan dondurmalarda zararlı bakteriler üreyebildiğinden her mevsim sağlığı tehdit edecek risk oluşturabilir. Hijyenik şartlarda üretilen ve uygun koşullarda soğuk zinciri kırılmadan saklanan ambalajlı dondurmalar ise bu anlamda çok güvenilirdir.

Bu nedenle güvenilir markalı, paketli dondurmalar hijyenik şartlarda üretildiği ve soğuk zincir kırılmadan saklandığı sürece yaz-kış gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Dondurma Türk Gıda Kodeksi uyarınca koruyucu içermez. Tazeliği ise, üretildiği an itibari ile -18 derece veya daha soğukta muhafaza edilerek korunur.

1 Paket dondurmanın kalorisi oldukça düşük ve aslında çocuklara şimdiden porsiyon kontrolünü sağlamak ve öğretmek için ideal. 1 paket minik bir dondurma onlar için yeterlidir. Yada evde hep beraber ara öğünde dondurma yemek istiyorsanız 1 porsiyon bizim için 2 top’dur (100ml).

SÜT  ve yoğurt ile beraber çocuklar tabiki sütlü tatlılardan da protein, karbonhidrat ve kalsiyum ihtiyaçlarını alabilirler. Burada içerik , kalori çocuklara göre ayarlanmış çocuk ürünlerini araştırmak gerekiyor

DONDURMA çocuklar için hem besleyici hem de tatlı seçeneği. Diğer sütlü tatlılar ile karşılaştırdığımızda kazandibi 165 kalori, milkshake 350 kalori, yada bir gofret bile neredeyse 200 kalori iken , 2 top dondurma ve ya 1 paket dondurma 110 kalorinin altında. Çocuklarımıza sunacağımız seçeneklerin aşırı kalori yüklü tatlılar yerine hem besleyici değeri olan hemde kalorisi çok yüksek olmayan ir seçenek sunmak önemlidir.

DONDURMA ara öğününü çocuğunuz ile beraber yapın. Birlikte onların akıllarında kalacak güzel anıları oluştururken bu minik mutlulukları atlamayın. Çünkü yıllar sonra , hatırlayacağı binlerce anı arasında sizinle birlikte yaptğı bu minik atıştırmalıklar ona iyi gelecek.

ÇOCUKLARIMIZA hem tazeliğine ve içeriğine güvendiğimiz, hem de onları mutlu edecek öğün ve ara öğünler sunmalıyız.

BU YAZININ 1 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

DİĞER YAZILARI


TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN