ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
26 Eylül 2016 Pazartesi, 09:41:48 Güncelleme:09:42:20

Mevsim geçişinde koruyucu besinler

 

Bir anda “Yaz bitti” dedirtti bize havalar. Bu kadar soğuk olmasına alışamadık. Etrafta yün kazakla dolaşan da var, çizme üstüne askılı elbise giyen de... Ne giyeceğimizi şaşırmış olabiliriz ama bir de ne yiyeceğimizi şaşırırsak yanarız. Tam hastalık havası! Ani hava değişimleri, üşüme, terleme derken bir de bakmışız ki hapşırmalar, öksürmeler başlamış.
Yazın bittiğini kabul etmemişken bu hastalık halleri de epey moral bozar, çok haklısınız. O zaman ne yapalım? En iyisi bizi bu dönemde koruyacak besin veya besin takviyelerini hatırlatayım ki hemen hazırlıkları başlatın. Bugün başlayın ve bence ailece bir hazırlık yapın.

BALIK
Balık içindeki Omega-3 ve D vitamini sayesinde çok koruyucu bir besindir. Bağışıklık sistemimiz balığı çok sever. Haftada 2-3 gün balık yemeniz hem şimdi hem de kış boyunca daha az hastalanmanızı sağlar. Hadi, ailece balık günü sayısı artsın. Veya dışarıda yemek yemeniz gerekiyorsa balıkçıda buluşun.

ELMA
İçerdiği çok değerli antioksidanlar ve bol C vitamini sayesinde elma bizi hastalıklara karşı koruyabilir. Her gün 1 elma yiyelim. Hatta armut ve şeftaliyle destekleyelim. Meyve suyunu içmeyelim. Meyvenin kendisini lifleri parçalamadan, kabuğunu soymadan yiyelim. Ama dikkat: Kabuklu yemeniz için üzerinde ilaç kalmaması, kalıntı olmaması gerekiyor. Vitamin diye ilaç almayalım bünyeye. Doğru yerden alışveriş yapmaya çalışın ve meyveleri çok iyi yıkayın. Emin değilseniz kabuklarını soyarak yiyin.

YOĞURT
Yoğurt bizi en çok koruyan asker besinlerden biri. Çok iyi bir savaşçı, mikropların karşısında çok cesur. İçinde probiyotik ve D vitamini var. Bazen yeterli miktarlarda olmuyor ama yine de her gün 1 kâse yoğurt yemek bizi koruyor.

PROBİYOTİK
Bu bir besin değil ama her gün almamız gereken bir destek. Normalde, yoğurttan aldığımız probiyotikler bazen yetersiz kalabiliyor. Böyle mevsim geçişlerinde bağırsaklarımızda daha çok probiyotik olursa bizi daha dinç tutar ve kolay kolay hastalanmayız. Hadi ailece başlayın. Güvenilir markaları araştırın. Çocuklarınıza da mutlaka probiyotik takviyesi yapın.

D VİTAMİNİ
Balıktan ve sütten gelen D vitamini var tabii ama yetiyor mu? Hayır bazen yetmiyor. Güneşi göremediğimiz günler başladığı için, düzenli olarak balık yeseniz de emilim azalıyor ve yılda 1 kez takviye almak gerekebiliyor. Fakat kan tahlili yaptırmadan yani D vitamini seviyenizi bilmeden asla takviye almayın!

SOĞAN-SARMISAK
Burnunuz akmaya başladığında hemen taze veya kuru soğan yiyin ve size nasıl iyi geleceğini görün. Tavsiyem burnunuz akmadan yani hasta olmadan da her gün soğan yemeniz yönünde. Böylece mikroplar size kolay kolay yaklaşmaz. Allium cinsi soğan, sarmısak, pırasa sizin en iyi koruyucularınız. Sarmısağı sıkın ve mümkünse içine biraz zeytinyağı damlatıp yiyin. Cacık gibi yoğurtla karıştırarak yemeniz de çok iyi bir seçenektir.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Çarşamba15 MPH33°
Güneşli